Radni Nowego Lubania wnieśli o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie Lubania na 2020r. w kwocie 0,5% wydatków z poprzedniego roku w celu stworzenia „budżetu obywatelskiego”. - Wniosek jest wynikiem konsultacji i przeprowadzonych rozmów z mieszkańcami, aby nowy budżet w jak największym stopniu służył mieszkańcom - czytamy na facebook'owym profilu Nowego Lubania.
Przewodniczący Klubu Radnych Nowego Lubania Robert Daszkiewicz podkreślił, że złożenie wniosku to obserwacja efektów wprowadzenia praktyki budżetów obywatelskich w innych miastach. - Chcę jako radny, by także Lubań stał się miastem bardziej obywatelskim. Dlatego zwracam się z wnioskiem o przeznaczenie odpowiedniej sumy pieniędzy z budżetu miasta Lubań na utworzenie budżetu obywatelskiego na rok 2020. Wielokrotnie przedstawiana analiza finansowa przez skarbnika i Burmistrza Miasta Lubań, mówiąca o bezpieczeństwie finansowej miasta sugeruje, że nie będzie to dużym obciążeniem dla budżetu - podkreślił Robert Daszkiewicz i dodaje: - Jako radny dostrzegam pilną potrzebę wspólnego decydowania przez mieszkańców na temat wysokości środków przeznaczonych na ten cel, sposobu wydatkowania i mechanizmu podejmowania decyzji. Jestem przekonany, że wspólnie można wypracować model, który zaangażuje mieszkańców oraz da im możliwość zaangażowania się w rozwój miasta Lubań. Radny zaproponował aby szczegóły utworzenie budżetu obywatelskiego zostały omówione na sesji Rady Miasta po złożeniu w najbliższym okresie projektu uchwały o jego utworzenie.
Budżet obywatelski, jest formą zarządzania częścią budżetu miasta, w którym sami mieszkańcy decydują w demokratyczny sposób na co w pierwszej kolejności wydać pieniądze publiczne. Budżet ten bez względu na jego wysokość może zostać przeznaczony na inwestycje infrastrukturalne, inicjatywy społeczne, czy inne działania wybrane przez obywateli.
- Istotnym jest, że to mieszkańcy i mieszkanki Lubania będą mogli bezpośrednio decydować o tym, na co zostaną przeznaczone pieniądze. To oni będą tworzyć swoje własne projekty, np. budowa, rozbudowa placów zabaw i terenów rekreacyjnych, przebudowa lub modernizacja dróg, chodników, ciągów pieszo-jezdnych, instalacja nowego oświetlenia ulic, montowanie monitoringu itd. i głosować na te, które z n ich zostaną zakwalifikowane do realizacji. Da to możliwość zgłaszania i promowania własnych ciekawych pomysłów na rzecz mieszkańców, przyczyniających się do poprawienia funkcjonowania całego miasta - zaznaczył Robert Daszkiewicz.
Skąd wartość 0,5% wydatków z poprzedniego roku? W styczniu 2018 roku uchwalone zostały zmiany regulujące kwestie dotyczące tego kto i w jaki sposób jest zobowiązany zorganizować takie narzędzie jak budżet obywatelski. W nowym art. 5a ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: SamGminU) w ust. 5 zapisano, że w gminach, będących miastami na prawach powiatu, utworzenie budżetu obywatelskiego jest obowiązkowe. Jego wysokość nie będzie mogła być mniejsza niż 0,5 proc. wydatków gminy z poprzedniego roku.
- Zgodnie z § 3. Uchwały nr XXII/150/2016 Rady Miasta Lubań z dnia 31 maja 2016 r. w sprawie określenia trybu prac nad projektem uchwały budżetowej - „Komisje Rady Miasta Lubań, radni oraz mieszkańcy miasta Lubań mogą składać wnioski do projektu budżetu związane z realizacją zadań miasta w terminie do dnia 30 września, celem ich dalszego opracowania przez merytoryczne wydziały." - zaznaczają na swoim profilu społecznościowym radni Nowego Lubania.
Napisz komentarz
Komentarze