Tytułem zainteresowane są nie tylko uznane ośrodki kulturalne, ale również mniejsze miejscowości, dla których ESK jest ogromną szansą na rozwój i promocję.
W 2025 roku szansę na tytuł mają dwa miasta. Jedno z Niemiec i jedno ze Słowenii. Tak się składa, że najbliżej Lubania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury rozpoczęło starania miasto Zittau. Na swojej drodze będzie musiało pokonać dużo „większych” od siebie - Drezno czy Norymbergię. Zittau jako miasto na styku trzech granic ubiega się o ten tytuł nie tylko dla siebie. W projekcie ma wziąć udział kilka miast: Lubań, Goerlitz, Bautzen, Kamenz, Löbau, Zittau, Bogatynia czy Hradek wraz z całymi powiatami. Wszystko zależy od decyzji komisji oceniającej oferty. Czy ESK zostanie jedno miasto, czy tak jak w tym przypadku cały region? Niebawem poznamy wyniki.
W maju br. mieszkańcy Zittau opowiedzieli się w referendum za ubieganiem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Z końcem września ruszył proces aplikacyjny. Miasto Zittau oficjalnie złożyło przygotowaną ofertę. Ogłosiło motto wspólnej aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Zittau 2025: „365° ŻYCIE”, symbolizuje to życie 360° przez 365 dni w roku.
Miasto Lubań jest jednym z sąsiadów popierających starania partnera w ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2025. W sierpniu br. w siedzibie Urzędu Miasta Lubań odbyło się robocze spotkanie z przedstawicielami Zittau. Burmistrz Lubania wyraził chęć współpracy oraz pomocy w ubieganiu się naszego sąsiada o tytuł ESK 2025. Omówiono strategię promocji międzynarodowego projektu, który może przynieść korzyści naszemu regionowi, tym bardziej, że budżet na realizację przedsięwzięcia będzie pochodził z funduszy unijnych. Partnerska pomoc byłaby szansą dla Lubania i pozostałych miast zaangażowanych w ten projekt.
Program Europejskich Stolic Kultury ma na celu promowanie bogactwa i różnorodności kultur oraz wzmocnienie u obywateli poczucia przynależności do wspólnego, europejskiego obszaru kulturowego. Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury przez rok realizuje specjalny program kulturalny, korzysta też z inwestycji, które mają przyczynić się do jego realizacji. Dzięki uzyskanym zewnętrznym funduszom wybrane miasto oraz otoczenie może poszerzyć ofertę kulturalną, co przełoży się na zwiększenie liczby odwiedzających i rozwój społeczno-gospodarczy. Badania przeprowadzone przez Komisję Europejską potwierdziły, że miasta otrzymawszy honorowy tytuł rozkwitają.
Wizja Zittau, w której trzy kraje współpracują w dążeniu do jednego celu, to wielka szansa dla umocnienia oraz ożywienia regionu i ważny impuls w rozwoju Europy.
Już w połowie grudnia okaże się, czy Zittau przejdzie wstępną selekcję i zostanie zakwalifikowane do dalszego etapu.
Napisz komentarz
Komentarze