W tej chwili przy Zakładzie powstaje hala produkcyjna, gdzie już wkrótce zatrudnienie znajdzie około 70 osób. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Mimo to wciąż jest duża grupa osadzonych chętnych do podjęcia pracy.
To grupa kilkudziesięciu osób chętnych i mogących podjąć proste prace zarobkowe. Często są to skazani posiadający konkretne kwalifikacje, natomiast z punktu widzenia ochronnego nie mogą pracować na zewnątrz jednostki i do tej grupy kierowana jest ta oferta. - mówi nam kpt. Wojciech Dragunowicz, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Zarębie.
Zakład Karny w Zarębie chce nawiązać współpracę z kolejnymi kontrahentami i proponuje usytuowanie na terenie zakładu kontenerów, w których osadzeni będą mogli wykonywać proste prace na rzecz firm zainteresowanych zatrudnianiem więźniów.
Dajemy pracowników i uzbrojony teren, na którym można usytuować kontenery. Co więcej zainteresowani będą mogli skorzystać z dofinansowania na stworzenie miejsca pracy, czy uzyskać częściowy zwrot poniesionych kosztów wynikających z zatrudniania skazanych. Wszystko to w ramach rządowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. - mówi nam Wojciech Dragunowicz.
Zakład nie zamyka się jedynie na zabudowę kontenerową. Plac, który jest już przygotowany i nie wymaga większych nakładów finansowych to około 2200 m2.
Teren jest na tyle obszerny, że istnieje możliwość wybudowania na nim wiat do prowadzenia prac na otwartym powietrzu, kontenery służyłyby wówczas jedynie jako pomieszczenia socjalne dla osadzonych. Dodatkowo jesteśmy w stanie powiększyć go o plac magazynowy, którego obecnie w znacznej części nie wykorzystujemy. Teren wyposażony jest w ciągi komunikacyjne i drogi dojazdowe. Nawet gdyby wystąpiły komplikacje jesteśmy w stanie przygotować teren do potrzeb ewentualnych kontrahentów. Nie zamykamy się również w klamrach czasowych prowadzonej produkcji. Jeżeli będzie potrzeba pracy na trzy zmiany nie widzimy przeciwwskazań - zapewnia ppor. Artur Rymaszewski, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Zarębie.
Osadzeni chętnie podejmują pracę w trakcie odbywania kary, bowiem ta niesie wiele korzyści. Skazani spłacają swoje zobowiązania, mają środki na swoje potrzeby, czy wspomagają swoje rodziny. Część środków gromadzi się na ich kontach i co najistotniejsze pracującym inaczej upływa czas spędzany w odosobnieniu. Z kolei dla pracodawców współpraca z Zakładem Karnym może stanowić rozwiązanie braków kadrowych wśród pracowników.
Napisz komentarz
Komentarze