Rejestracja pojazdu w lubańskim starostwie odbywa się na zasadzie zapisów. Otrzymujemy coraz więcej sygnałów, że czas oczekiwania na rejestrację pojazdu jest daleki od akceptowanego. - Coś tu jest nie tak. Przecież to urzędnicy są dla mieszkańców, a nie my dla nich. - denerwuje się Pan Tadeusz i dodaje: - Być może problem wynika ze zbyt małej liczby zatrudnionych osób, albo złej organizacji pracy. To niedopuszczalne żeby w dzisiejszych czasach, aby załatwić sprawę trzeba czekać kilkanaście dni.
W Powiecie Lubańskim dziennie swoje pojazdy rejestruje 50-60 osób, a za rejestrację odpowiedzialne są cztery osoby.
Sprawdziliśmy czy sytuacja wygląda podobnie w sąsiednich powiatach. W Zgorzelcu przyjmowanie klientów odbywa się na bieżąco. Jednocześnie także klienci mogą się umawiać na konkretny termin. - Zdarzają się dni, że na cały dzień mamy umówione wizyty. Mimo tego staramy się, aby nikt nie musiał czekać z załatwieniem sprawy. Kolejek u nas nie ma - usłyszeliśmy od przedstawicielki Wydziału Komunikacji i Transportu w Powiecie Zgorzeleckim. W powiecie bolesławieckim i lwóweckim sprawy także załatwiane są od ręki. - Rejestracja praktycznie odbywa się od ręki. Wiadomo, że czasami klienci wchodzą od razu i są obsługiwani z marszu, a czasami muszą poczekać kilka minut. Najgorsze są poniedziałki, bo wtedy jest najwięcej klientów i co za tym idzie czas oczekiwania jest dłuższy. Jeżeli klient przyjdzie do nas w danym dniu, to w tym samym dniu sprawę załatwi - powiedziała nam Żaneta Stefańska, naczelniczka Wydziału Komunikacji i Transportu w Powiecie Bolesławieckim.
Klienci od ręki obsługiwani są także w powiecie lwóweckim. - Przychodzi klient i od ręki jest rejestrowany. Jeżeli jest kolejka musi oczywiście chwilę poczekać, ale nie trwa to zazwyczaj długo - usłyszeliśmy od przedstawicielki Wydziału Komunikacji i Transportu Powiatu Lwóweckiego. Jak się dowiedzieliśmy, kierowcy są tam obsługiwani przy trzech okienkach, a dziennie w starostwie sprawy związane z rejestracją załatwia od 20 do 40 osób.
Warto przypomnieć, że Ministerstwo Środowiska przy okazji nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziło też zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Od 1 stycznia 2020 roku zacznie obowiązywać 30-dniowy termin na złożenie wniosku o rejestrację pojazdu. Właścicielowi pojazdu, który w ciągu 30 dni nie złoży wniosku o jego rejestrację lub wyrejestrowanie grozi nawet 1000 zł kary. Surowsze prawo ma zmusić do terminowego dopełnienia formalności.
Mając powyższe na uwadze nie trudno domyślić się, że kierowców odwiedzających starostwa w najbliższym czasie będzie znacznie więcej niż obecnie. Poprosiliśmy również o komentarz przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Lubaniu.
- Za zaistniałą sytuację pozostaje mi tylko przeprosić. Należy jednak wziąć pod uwagę, że Wydział Komunikacji lubańskiego Starostwa rejestruje coraz więcej pojazdów. W trzecim kwartale tego roku był to wzrost o 311 wydanych dowodów rejestracyjnych - w porównaniu do drugiego. W związku z tak dużym skokiem zarejestrowanych pojazdów w naszym powiecie, w październiku wprowadzono zmiany w zakresie organizacji obsługi interesantów w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa, które polegają na stopniowym wprowadzeniu dni wolnych od zapisów. W tym miesiącu są to już dwa dni. W każdy czwartek i piątek można przyjść do urzędu, bez wcześniejszego zapisywania się na godzinę i załatwić sprawę w ten sam dzień - oczywiście w chwili złożenia wszystkich dokumentów niezbędnych do zarejestrowania pojazdu. Od grudnia będą to już cztery dni. Planujemy, aby od stycznia 2020 r. rejestracja pojazdów odbywała się bez zapisów - mówi Karol Kusibab, rzecznik prasowy lubańskiego starostwa i dodaje: - Powiat Lubański wraz z Powiatami Bolesławieckim, Lwóweckim, Zgorzeleckim oraz Urzędem Miejskim w Lubaniu jest w trakcie realizacji projektu mającego na celu rozwój e-administracji. Jednym z zadań przewidzianych do realizacji jest wdrożenie systemu kolejkowego w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa. System umożliwi rezerwację wizyty przez Internet. W ramach nowego systemu w holu I piętra planowane jest zainstalowanie biletomatu. Po wyborze rodzaju sprawy drukowany będzie bilet z numerem, ilością osób w kolejce i przewidywanym średnim czasem oczekiwania. Informacje o stanie kolejki wyświetlane będą również na monitorze, system zaś głosowo wywoływał będzie kolejne numery, kierując jednocześnie do konkretnego stanowiska obsługi. O szczegółach będziemy informować Państwa na bieżąco. Wartość wszystkich zadań przewidzianych do realizacji przez samorządy przekroczy 9 milionów złotych. Nasze starostwo pozyskało na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 1 milion 935 tysięcy złotych.
Napisz komentarz
Komentarze