Lasy Państwowe robią ukłon w stronę miłośników spędzania nocy pod gołym niebem oraz tych osób, które zwyczajnie chcą uciec z miejskich aglomeracji i się wyciszyć. W tym celu na terenie całego kraju zostały wyznaczone specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65 tys. Ha. Tam miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli legalnie uprawiać swoje hobby - bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. W lesie będą mogli nocować także zwykli turyści.
Ustawa o lasach z 1991 r. zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Aby pogodzić oczekiwania z przepisami dyrektor generalny Lasów Państwowych spotkał się z przedstawicielami różnych grup korzystających z lasu - rowerzystów, detektorystów, harcerzy, a także miłośników bushcraftu i survivalu. Kolejnym punktem była organizacja konsultacji i warsztatów dla leśników oraz przedstawicieli organizacji promujących bushcraft i survival. Udało się wypracować rozwiązania i rozpoczęto prace nad jego wdrożeniem. Leśnicy skorzystali z opinii prawnej, według której skoro ustawodawca nie określa dokładnie sposobu wyznaczenia przez nadleśniczego miejsc biwakowych. Co istotne to on sam może wskazać nie tylko konkretne, punktowe miejsce, ale również cały duży teren o precyzyjnie określonych granicach.
- Wyznaczyliśmy łącznie 43 takie obszary na terenie 15 z 17 regionalnych dyrekcji, w sumie obejmujące ponad 65 tys. ha lasów. Najmniejszy z nich liczy 224 ha, największy - 5371 ha. Na całej powierzchni tych obszarów użytkownicy będą mogli uprawiać najważniejsze dla nich aktywności zgodnie z ustalonym regulaminem - wyjaśnił Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Pilotażowy teren biwakowy w Nadleśnictwie Szklarska Poręba jest jedynym wyznaczonym na Dolnym Śląsku. Teren do biwakowania wyznaczono w leśnictwie Kamieniecka Góra (na granicy z Nadleśnictwem Świeradów) - w okolicy Chromca, Jaroszyc i Antoniowa. Co istotne wyznaczony obszar nie będzie oznakowany, nie będzie przy nim także parkingów. Biwakowicze na podstawie ogólnodostępnej mapki będą musieli sami zlokalizować teren, na którym będą mogli nocować. Zapisy regulaminu mówią, że w granicach udostępnionych obszarów będzie można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do maksymalnie czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa. Biwakujący są też zobowiązani przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przed wszystkim posprzątać po sobie. Ale o tym miłośnicy bushcraftu i survivalu dobrze wiedzą. Opuszczając miejsce biwakowania nie pozostawiają po sobie żadnych śladów.
Napisz komentarz
Komentarze