Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 30 listopada 2024 08:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Szukasz prezentu pod choinkę? Może czujka czadu?

Państwowa Straż Pożarna od kilku lat prowadzi akcję "Czujka na straży Twojego Bezpieczeństw". Ma na celu zwiększanie świadomości ludzi na temat tlenku węgla potocznie zwanym czadem. Ten cichy zabójca to bezwonny gaz, który pojawia się wszędzie tam, gdzie dochodzi do procesu spalania. Niestety człowiek nie jest w stanie sam go wyczuć, a jedyne ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem może stanowić czujka czadu.
Szukasz prezentu pod choinkę? Może czujka czadu?

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu. Dlatego warto w mieszkaniach i domach zainstalować czujkę czadu. 

Takie urządzenie powiadomiło o zagrożeniu mieszkańców Olszyny. Do zdarzenia doszło 8 listopada. Wieczorem 3-letni chłopiec poczuł się źle, w tym samym czasie uruchomił się alarm. Pierwsi na miejscu zdarzenia byli strażacy z KP PSP w Lubaniu oraz pogotowie ratunkowe. Dziecko trafiło do szpitala. Na szczęście jego życiu nic już nie zagraża. Działania strażaków polegały na zmierzeniu ilości tlenku węgla w mieszkaniu, a następnie przewietrzeniu pomieszczeń. Tym razem wszystko dobrze się skończyło 

Niestety w okresie grzewczym nie wszyscy mają tyle szczęścia. W ubiegłym roku w Polsce, z powodu zaczadzenia, zmarło 71 osób, poszkodowanych zostało 2659, a straż pożarna interweniowała ponad 4 tysiące razy. Jednocześnie tylko 18% Polaków ma zamontowane czujki dymu a 17% używa w domu czujników tlenku węgla. W 70% przyczyną śmierci jest zetknięcia z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dymu i czujki tlenku węgla. 

Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

- bezwonny,

- bezbarwny,

- pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.  Objawy zatrucia nie są charakterystyczne. Ciężkość ich zależy nie tylko od wartości tlenkowęglowej hemoglobiny we krwi, ale przede wszystkim od stężenia tlenku węgla w powietrzu wdychanym, czasu trwania narażenia i od aktywności ruchowej poszkodowanego.

Objawami zatrucia tlenkiem węgla mogą być:

  • osłabienie pamięci
  • duszność
  • upośledzenie psychiczne
  • zmniejszenie ostrości widzenia
  • utrata łaknienia
  • ból głowy
  • utrata czucia w palcach
  • senność w dzień
  • bezsenność w nocy
  • zaburzenia krążenia
  • kołatanie serca
  • zmiany w morfologii krwi
  • objawy parkinsonizmu: drżenia mięśni, maskowaty wyraz twarzy
  • "chód pingwini" - ostrożne poruszanie się z szeroko rozstawionymi nogami
  • szaroziemiste zabarwienie skóry albo
  • różowe, karminowe zabarwienie skóry

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zadbanie o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Może warto w tym roku jako prezent pod choinkę, podarować komuś czujkę dymu i czujkę tlenku węgla. Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie i życie naszych bliskich. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hubert 20.12.2019 09:17
W sumie to nie takie głupie. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Chyba się skuszę na taki prezent dla żony. Na stronie Pol-Poż widziałem takie za około 140zł

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: hebelTreść komentarza: Dobrze by było doprowadzić obiekt do pełnej sprawności. Rozbudować nawet, ale koszty, koszty, gigantyczne koszty. Mógłby pełnić rolę strategicznego magazynu np. leków czy być przewidziany do roli szpitala na czas kryzysu. Może to dobre miejsce na serwerownię wymagającą dobrego zabezpieczenia: bankową, wojskową czy czegoś w tym stylu, bo skoro obiekt już jest. Hm gdyby nie te koszta.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 17:00Źródło komentarza: Lubań. Tunele pod Kamienną Górą wciąż zaskakująAutor komentarza: ...Treść komentarza: Dzień dobry , moja rada z mojego doświatczenia . Unikać kontaktu z Poczta Polska SA, zatrudniać firmy kurierskie ,wcale nie są droższe,PRZYKRO ZE TO CO POZOSTAŁO JESZCZE POLSKIE - GINIE . Opieką objąć starszych ludzi . Pozakładać im konta bankowe NIE NA POCZCIE !!! Pozakładać starszym i nie kumatym pocztę elekroniczną . POMÓC takim ludziom . Objąć opieką dziadków ,rodziców , sąsiadów i zajomych . Próbowałem dojść sprawiedliwości , z tą kliką możemy wygrać tylko jeżeli społeczeństwo się zjednoczy Narobili setek milionów długów, PAŃSTWO JEST WSPÓŁUCZESTNIKEM TEJ PRALNI PIENIĘDZY . Dofinansowują ich ze skarbu państwa , z NASZYCH PIENIĘDZY !!! NIE DAJMY SIĘ IM OKRADAĆ . Nie wierzcie w czcze slogany -PRZECHODZIMY TRANSFORMACJE !!! Jedyne co potrafią transformować to nasze pieniądze na własne konta . Tą transformace to ONi już 35 lat przechodzą a my ich utrzymujemy !!! To MY ponosimy konsekwencje prawne i finansowe za ich nieudacznictwo , o bezczelności nie wspomnę . Prywatny przeciębiorca już dawno by padł a SKARB PANSTWA zabrał mu resztę co pozostało . Napisać skargę , do złodzieja który mnie okradł.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 15:37Źródło komentarza: Jeżeli nie dostajesz poczty, możesz złożyć skargę. Podpowiadamy, jak to zrobićAutor komentarza: OloTreść komentarza: Człowieku jeżeli cię coś nie interesuje to nie oglądaj. Jelenia Góra, Kamienna Góra ma swoje korytarze i tam turyści jeżdżą.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 12:17Źródło komentarza: Lubań. Tunele pod Kamienną Górą wciąż zaskakująAutor komentarza: Były mieszkaniec LTreść komentarza: Lubań ma schron atomowyData dodania komentarza: 29.11.2024, 10:34Źródło komentarza: Lubań. Tunele pod Kamienną Górą wciąż zaskakują
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama