Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 20 lutego 2025 23:48
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Uruchamiamy kolejne przejścia graniczne

Podczas spotkania prezydium Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapadła decyzja o otwarciu kolejnych przejść granicznych i zmianie charakteru kilku już działających. Dzięki temu ruch na przejściach granicznych będzie odbywał się płynniej, a korki powstałe po przywróceniu kontroli na granicy wewnętrznej zostaną rozładowane. I tak granicę z Czechami będzie można przekroczyć na trzech nowych przejściach, a granicę z Litwą na dodatkowym przejściu w Ogrodnikach. Na czterech przejściach drogowych.
Uruchamiamy kolejne przejścia graniczne

Dodatkowe przejścia wprowadza nowelizacja rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Granica z Republiką Czeską

Na granicy polsko-czeskiej będzie można przekroczyć granicę w trzech kolejnych miejscach - w Gołkowicach, Lubawce i Głuchołazach. Na tych przejściach drogowych będzie odbywał ruch osobowy i towarowy.

Tym samym liczba miejsc, w których można przekroczyć granicę z Republiką Czeską zwiększa się do 18.

Granica z Republiką Federalną Niemiec

Na granicy polsko-niemieckiej rozszerzony zostaje zakres ruchu na czterech drogowych przejściach granicznych: Gubin – Guben, Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz i Zgorzelec. Do tej pory był tam możliwy jedynie ruch pieszy. Teraz na trzech przejściach będzie możliwy ruch pieszy, osobowy i towarowy (na przejściach:  Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz oraz Zgorzelec). Natomiast na przejściu Gubin – Guben odbywać się będzie ruch pieszy i osobowy.

Wprowadzone zmiany powinny usprawnić ruch na granicy z Republiką Federalną Niemiec i skrócić czas oczekiwania na przekroczenie granicy.

Granica z Republiką Litewską

Na granicy polsko-litewskiej dodatkowo będzie można przekroczyć granicę na przejściu drogowym w Ogrodnikach. Będzie się tam odbywał zarówno ruch osobowy, jak i towarowy. Tym samym granicę z Republiką Litewską będzie można przekroczyć w sumie w trzech miejscach. Poza przejściem w Ogrodnikach będą to nadal: Budzisko (drogowe przejście graniczne - ruch osobowy i towarowy) oraz Trakiszki (kolejowe przejście graniczne – ruch towarowy).

Ponadto rozporządzenie przewiduje, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekraczanie granicy państwowej przez osoby i środki transportu w innych miejscach niż określone w załączniku do rozporządzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zdenerwowany 18.03.2020 19:42
To nie jest wina Straży Granicznej tylko miłościwie nam panujących, którzy potraktowali Polaków jak bydło, każąc im stać w wielogodzinnych kolejkach bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, toalety choćby. Nie słyszałem o innym cywilizowanym państwie które robi podobne jaja swoim obywatelom. Straż Graniczna na granicy wewnętrznej UE występuje w śladowych ilościach.

BOB 18.03.2020 12:32
Powinny byc otwarte wszystkie przejścia to zdecydowanie upłynniłoby ruch na granicach! Dlaczego funkcjonariusze siedzą za biurkami?W końcu sa od tego aby chronic granicy, ślubowali i dobrze wiedzieli na czym polega praca w służbach mundurowych ! Czas najwyższy wyjść na granice a nie siedziec za biurkami i brac pieniądze!

Xd 18.03.2020 11:06
Pracujesz w niemczech zostan w niemczech a nie zaraze przynosic .

Bimber 18.03.2020 09:25
Pracujący przy granicy ok i transport, ale reszta?

Titek 18.03.2020 08:56
Tylko patrzeć jak się Görlitz i Zgorzelec zakorkują. Nie mogli otworzyc parę kilometrów dalej w Radomierzycach?

rte 18.03.2020 12:13
z m.Warszawa granica wygląda na krótszą, trzeba znać specyfikę i przebieg , rozmieszczenie granic. Czy mundurowi decydenci bywają na granicy która zarządzają?

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Szczepienie
wystawa
pchli targ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: fanTreść komentarza: gratulacje dla MalgosiData dodania komentarza: 20.02.2025, 14:30Źródło komentarza: Wyróżnienie dla pracowników cywilnych lubańskiej policjiAutor komentarza: Jędrek*Treść komentarza: Codziennie w sieci odnajduję ostrzeżenia o znajdującej się w sieci sprzedaży serii produktów zawierających toksyny (truciznę). A przecież gros posiadaczy tego produktu nie zagląda do netu, by tam szukać informacji o produkcie. Nawet ja , posiadając w smartfonie apkę do rozpoznawania źródła i wartości zdrowotnej produktu , dwa razy już zostałem zaskoczony takim komunikatem: o zatrutej mące i łososiu. Pan Metzen oraz panowie Premier z panem Rafałem Brzoską zapowiadają deregulację przepisów normujących działanie firm w Polsce. Mam rozumieć, że tylko dlatego ,żeby nie stawiać barier firmom nastawionym na zysk, pozwoli się sprowadzać z całego świata barachło , by biedniejsza część polskich konsumentów "połknęła" to? A laboratoria zakładów higieny żywności, za kilka miesięcy (po czasie, jak już dziś czytam - ostrzegające konsumentów o zagrożeniu życia) pójdą w zapomnienie? Bo na tym polega deregulacja. Proponuję bardzo przyglądać się temu procesowi. Pozdrawiam zaglądających!Data dodania komentarza: 20.02.2025, 13:20Źródło komentarza: GIS ostrzega: groźne bakterie w łososiu i toksyny w soli sezamowejAutor komentarza: chalinaTreść komentarza: masz komin to możesz w nim palićData dodania komentarza: 20.02.2025, 13:17Źródło komentarza: Pożar w Lubaniu. Alarm czujki czadu na czas obudził domownikówAutor komentarza: chalinaTreść komentarza: zaczynam się drapaćData dodania komentarza: 20.02.2025, 13:14Źródło komentarza: Lubań. Pchli targ 22 lutego
ReklamaPowiat Lubań
Reklama