Przewielebni Księża posługujący w Diecezji Legnickiej!
Informuję, że Biskup Legnicki, na podstawie kan. 1341 i 1371, 2° KPK, w dniu 16 listopada 2020 roku, nałożył karę suspensy, obejmującej zakaz wykonywania wszelkich aktów władzy święceń i noszenia stroju duchownego na ks. Bogdana BEDNARCZYKA (ur. 13.09.1975 r., wyśw. 25.05.2002 r.). - czytamy na stronach Kurii Legnickiej
Artykuły Kodeksu Prawa Kanonicznego , na które powołał się Biskup Legnicki mówią:
TYTUŁ V
WYMIERZANIE KARKan. 1341.
Ordynariusz dopiero wtedy powinien wszcząć postępowanie sądowe lub administracyjne celem wymierzenia lub deklaracji kary, gdy uznał, że ani braterskim upomnieniem, ani naganą, ani też innymi środkami pasterskiej troski nie można w sposób wystarczający naprawić zgorszenia, wyrównać naruszonej sprawiedliwości i doprowadzić do poprawy winnego.
Tytuł II
PRZESTĘPSTWA PRZECIWKO WŁADZY KOŚCIELNEJ I WOLNOŚCI KOŚCIOŁAKan. 1371, 2°
kto w inny sposób okazuje nieposłuszeństwo Stolicy Apostolskiej, ordynariuszowi lub przełożonemu, którzy zgodnie z prawem coś nakazują lub czegoś zakazują, i po upomnieniu trwa w nieposłuszeństwie.
Suspensa to kara kościelna w Kościele katolickim stosowana tylko wobec duchownych, polegająca na zakazie lub ograniczeniu suspendowanym kapłanom możliwości pełnienia przez nich czynności im przynależnych z racji stanu, funkcji (odprawiania mszy świętej, wykonywania jurysdykcji, nauczania, podejmowania aktów władzy, pobierania dochodów).
Może dotyczyć wszystkich lub tylko niektórych aktów władzy święceń, aktów władzy rządzenia bądź też wykonywania uprawnień lub zadań związanych z urzędem. Karę może nałożyć tylko przełożony, któremu podlega ukarany i wyłącznie w takim zakresie, w jakim mu podlega. Nie dotyczy prawa do mieszkania posiadanego z racji urzędu oraz prawa do zarządzania dobrami należącymi do pełnionego urzędu (jeśli kara wiąże mocą samego prawa).
Napisz komentarz
Komentarze