Najgorsza sytuacja miała miejsce w Lubaniu. Dziś o godzinie 11. miasto był bordową wyspą na mapie regionu. Na mapach WIOŚ kolor ten oznacza bardzo złą jakość powietrza. Poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10 został przekroczony już o 16. dnia poprzedniego i z każdą godziną jakość powietrza się pogarszała. Największe stężenie pyłów zawieszonych na stacji pomiarowej na Osiedlu Piastów w Lubaniu zanotowano o 24 i wynosiło ono 221µg/m3, gdzie na poziomie 50 µg/m3 oznaczono stan alarmowy. W ciągu nocy wartość spadła do około 130µg/m3 by od 8. na powrót rosnąć. O godzinie 10 stan alarmowy przekroczony był o 365% i wynosił 182µg/m3.
Niestety w okolicznych miejscowościach sytuacja wyglądała niewiele lepiej. W nocy i o poranku stany alarmowe dla pyłu PM 10 i PM2,5 zostały przekroczone w Radogoszczy, Kościelniku, Pisarzowicach, Radostowie Średnim oraz na stacjach pomiarowych w Leśnej. Jakość powietrza zaczęła się poprawiać dopiero po 11.
W nocy i o poranku na terenie powiatu dobrą jakością powietrza cieszyć mogli się jedynie mieszkańcy Czerniawy i Świeradowa-Zdroju.
Aktualną jakość powietrza możecie monitorować obserwując mapy:
Lubań - mapa WIOŚ >> TUTAJ
Gmina Lubań – mapa Syngesos >> TUTAJ
Leśna, Pobiedna – mapa Airly >> TUTAJ
Świeradów-Zdrój, Czerniawa-Zdrój - mapa Airly >> TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze