Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 24 listopada 2024 17:54
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

"Perspektywy" najsłabsze od lat

Przy wyborze i ocenie pracy szkół najczęściej sięgamy do corocznego rankingu "Perspektyw". Tegoroczny, jubileuszowy ranking najlepszych liceów i techników w Polsce pokazuje, że lubańskim szkołom daleko do złotych tarcz, choć widać światelko w tunelu.
"Perspektywy" najsłabsze  od lat

Podobnie jak w latach ubiegłych "Perspektywy" zbadały jakość polskich liceów i techników. Licea zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów: sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyników matury z przedmiotów dodatkowych. Ocenę techników oparto o te same dane, jednak dodatkowym aspektem były wyniki egzaminów zawodowych. Ranking krajowy objął 500 najlepszych liceów i 300 techników, natomiast w każdym województwie ranking liczył 50 pozycji.

Najlepsze w Polsce liceum to XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, najlepsze w kraju technikum to Technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu.

Niestety lubańskie szkoły zajęły miejsca poza rankingiem krajowym. Na tle województwa dobrze wypada jedynie Technikum w ZSP im. A. Mickiewicza z wysokim 12 miejscem. W regionie lepsze są jedynie dwie jeleniogórskie i jedna bolesławiecka szkoła, którym przyznano złotą i srebrne tarcze, i zajmują wysokie miejsca w rankingu ogólnokrajowym:

  • Technikum w ZS Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze – drugie miejsce w rankingu wojewódzkim, 76 miejsce w rankingu ogólnopolskim, oznaczone znakiem jakości – złota tarcza;
  • Technikum nr 5 w Bolesławcu z czwartą lokatą w województwie i 109 miejscu w kraju, srebrna tarcza;
  • Technikum w ZSOiT w Jeleniej Górze - w województwie miejce 9, w kraju 189, srebrna tarcza.

W kwestii liceów niestety jest gorzej. Żadne lubańskie liceum nie znalazło się wśród 500 najlepszych w kraju, również w województwie zamykamy stawkę. Na 50 dolnośląskich liceów lubański "Adaś" zajął 43 pozycję. Przez ostatnie 6 lat "Mickiewicz" zajmował to lepsze to gorsze lokaty w krajowym rankingu Perspektyw. Najlepiej było w 2013 roku, kiedy uplasował się na 413 pozycji co dało 32 miejsce w województwie. Najsłabiej w 2015 roku - była to pozycja 470. W tym roku lubańskie liceum znalazło się poza rankingiem.

Wysokie noty szkoły to zadanie i plan dla każdego dyrektora. Na wyniki placówki pracują przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. O to co można zrobić, aby wysiłki uczniów i pedagogów przynosiły lepsze efekty zapytaliśmy dyrektor ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu, Renatę Czuj:

Sukces naszego technikum bardzo cieszy, natomiast wyniki liceum są dla nas jasnym sygnałem do większego wysiłku. Koncepcja pracy szkoły opiera się na stałym podnoszeniu wartości edukacji, nie tylko w sensie edukacyjnej wartości dodanej, ale przede wszystkim uświadomieniu uczniom wagi nauki w ich życiu i wzmacnianiu motywacji tak, aby sami chcieli się uczyć i widzieli w tym cel. Wyniki rankingu oczywiście niepokoją mnie, ale taki wynik musi działać jedynie motywująco. Przed nami dużo pracy i musimy dołożyć wszelkich starań, aby z każdym rokiem "Perspektywy" były dla "Mickiewicza" lepsze.

Dzieci i młodzież zaczynają dziś ferie, jednak nie dla wszystkich to czas odpoczynku i wyjazdów. Tegoroczni maturztyści lubańskiego "Mickiewicza" przez pełne dwa tygodnie mogą korzystać z bezpłatnych zajęć z matematyki, języka polskiego i języków obcych. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów to mogą być świetnie wykorzystane ferie.

Link do rankingów Perspektyw 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Herakliusz 15.01.2018 21:46
Jak już sie ten radosny PiS-system zwany "dobrą zmianą" otrząśnie z gimnazjalnej zapaści to zacznie płodzić samych geniuszy, laureatów Nagród Nobla.

Absolwent 13.01.2018 21:21
Świetnie wykorzystane ferie na naukę w szkolnych ławkach? Świetnie wykorzystane ferie to czas na odpoczynek, regenerację, rozwinięcie zainteresowań. Pracownik też będzie efektywniej pracował, jak swój urlop przeznaczy na pracę? Podejście rodem z XIX-wieku.I jak tu się dziwić, że nie ma efektów, skoro takie jest podejście nauczycieli. Jeśli już organizować coś na feriach, to nie tradycyjne zajęcia, ale ciekawy projekt interdyscyplinarny, angażujący uczniów, wychodzący naprzeciw ich zainteresowaniom, a jednocześnie pozwalający na zdobywanie wiedzy. Mam wrażenie, że w Adasiu czas się zatrzymał wiele lat wstecz i dlatego inne szkoły go wyprzedziły. Innowacyjne podejście to konieczność w tych czasach, postawienie na rozwijanie potencjału uczniów, a nie tylko straszenie maturą i wypychanie na siłę do idiotycznych konkursów. Kłania się neurodydaktyka, warto też poczytać, jak kształcą licea mające najlepsze wyniki i brać z nich przykład. https://warszawa.onet.pl/st... Samodzielność, projekty, nauczyciel przewodnikiem, a nie nadzorcą. W Adasiu oczywiście jest kilka wyjątków, ale to niestety tylko wyjątki. Może nowa dyrektorka to zmieni i trzymam za to kciuki, bo inaczej większość uzdolnionych uczniów będzie wolała mieszkać w internacie w Jeleniej niż ryzykować naukę w Adasiu.

Ranking 13.01.2018 18:10
Wszystko zależy od tego jakimi kryteriami będziemy się posługiwać. Np. pod względem zdawalność matury w technikum najlepszą szkołą w powiecie jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stefana Drzewieckiego ze 100% zdawalnością. Kto by pomyślał dawna przuzakładówka ZNTK najlepszą szkołą :)

Krystyna Polak 14.01.2018 19:42
Jeśli tak dalej będzie ,że za uczniem idą pieniądze na szkołe to nie będzie już tak jak kiedyś .Dziś liczą się miejsca pracy .Szkoły przyjmują jak popadnie ...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama