Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 15:23
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Zostań honorowym dawcą krwi

Każdy z nas może uratować komuś życie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca do oddawania krwi.
  • Źródło: foto: ŁCR menu: Urząd Miasta Ważne telefony Plan miasta Rada Miasta Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Przeciwdziałanie uzależnieniom i przemocy Administracja Mieszkań
Zostań honorowym dawcą krwi

Autor: ŁCR

W 2021 roku Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza do oddawania krwi w Lubaniu niezmiennie w Ambulansie przy Baszcie Brackiej - ul. Bracka 12 w godz. 9 - 13 w następujących terminach:

8 - 12 lutego
8 - 12 marca, 15 marca
12 - 16 kwietnia, 19 - 21 kwietnia,
10 - 14 maja,
7 - 11 czerwca, 14 - 16 czerwca.

Zostań honorowym dawcą krwi

Honorowym dawcą krwi może zostać osoba zdrowa w wieku od 18 do 60 lat (w przypadku dawcy wielokrotnego za zgodą lekarza do 65 roku życia), ważąca powyżej 50 kg. Stan zdrowia dawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Nie trzeba znać swojej grupy krwi, aby zostać honorowym dawcą krwi.

Jak przygotować się do oddania krwi?
W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić około 2 litrów płynów, najlepiej wody mineralnej bądź soków). W dniu oddania krwi należy być wypoczętym, po lekkostrawnym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem), ograniczyć palenie papierosów. Co chyba jest oczywiste nie wolno zgłaszać się do oddania krwi po spożyciu alkoholu lub będąc chorym.

Do oddania krwi należy zgłosić się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

Jak wygląda procedura oddawania krwi?

 Wstępna preselekcja – dezynfekcja dłoni, pomiar temperatury, wypełnienie ankiety;
 Rejestracja Dawcy na podstawie dokumentu tożsamości;
 Wypełnienie kwestionariusza – pytania dotyczą m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków, pobytów za granicą, zabiegów kosmetycznych;
 Laboratorium – pobierana jest próbka krwi do badania;
 Badanie Lekarskie - badanie ciśnienia krwi, weryfikacja kwestionariusza, skrócone badanie fizykalne;
 Pobieranie krwi – sam proces oddania krwi trwa ok 5 – 12 minut, odbywa się przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne!
 Odbiór ekwiwalentu kalorycznego, na prośbę dawcy: wystawienie zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy/ szkole/ uczelni.

Dawca przed przyjściem nie musi znać swojej grupy krwi, wykonywać żadnych badań, a także wykonywać testu na koronawirusa.

Po oddaniu krwi należy unikać prac fizycznych, pić dużo płynów i często odpoczywać. Nie wskazane jest prowadzenie pojazdów mechanicznych. Osoby palące powinny wstrzymać się od palenia bezpośrednio przed i po oddaniu krwi. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów chorobowych po oddaniu krwi należy obowiązkowo i bezzwłocznie zawiadomić lekarza, który zakwalifikował do oddania krwi.

Jak ozdrowieniec może umówić się na oddanie osocza? - Prosimy, aby ozdrowieniec najpierw do nas zadzwonił pod nr tel. 74 664 63 46. Zostanie najpierw przeprowadzony wstępny wywiad, wytłumaczony proces oddawania osocza. Do oddania osocza umawiamy na konkretny dzień i godzinę - informują organizatorzy akcji.

Od dnia 26 stycznia br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2021r. poz. 159),  która uprawnia Honorowych Dawców Krwi do 2 dni wolnego po oddaniu krwi i jej składników. Dzień wolny przysługuje w dniu oddania oraz w dniu następnym. Ustawa wprowadziła także ulgę w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu drogowego (dotyczy to zarówno pociągów jak i autobusów) dla dawców krwi, którzy od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego od 14 marca 2020r. oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników lub 3 razy osocze jako ozdrowieniec. Uprawnienie to przysługuje przez 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
hebel 17.02.2021 00:23
Niech byłby jakiś skromny punkcik stacjonarny, choćby i w Olszynie. Nie taniej byłoby wozić samą krew i osocze specjalnym małym autem!

tola 17.02.2021 09:29
W Olszynie psy już szczekają tylną częścią ciała.

Krwiodawca 11.02.2021 10:19
Tak, oczywiście, warto. Jestem zasłużonym honorowym krwiodawcą. Warunki oczekiwania na oddanie krwi są uwłaczające. Dzisiaj, tj czwartek przed autokarem czeka kilkanaście osób. Mróz -8. Przy takiej ilości osób, ograniczeniach covidowych, to ok 2 godziny dreptania. Ciężko postawić ogrzewacz na butle, taki ogrodowy, ciężko poczęstować na zewnątrz gorącą kawą, herbatą. Zapraszamy, niech bydło stoi.

Ola 09.02.2021 23:42
Warto pomagać. Po wielu, bardzo wielu wizytach i pobytach w szpitalach wiem, że krew jest bardzo potrzebna. Co chwilę komuś ją podają. Kochani, podzielcie się tym co macie.

GRZEŚ 09.02.2021 20:07
HEH autobus to się organizuje gdy jest jakaś akcja, było super miejsce w szpitalu to wszystko likwidują, a dawcy uciekają zza zachodnią granice za € no i dodatkowo zamiast czekolady dla dzieci to wydają niby równoważnik PANIE PREZESIE WSTYD RCKiK Wałbrzych proszę spojrzeć na LUBUSKIE

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KatonTreść komentarza: Ateiści nie są tak zdemoralizowani jak katolicy! Fals - obłuda i hipokryzja to cechy tych wyznawców. Historia i życie współczesne dostarczają tego wystarczające dowody.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: Krycha-MychaTreść komentarza: Słusznie! Ksiądz może to i dzieci mogą kolędować po kasę...Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:35Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: RedemptorTreść komentarza: Wielebny! Nie dyskutuję z laikami w tym temacie bo nie miejsce i szkoda czasu i nie ma gwarancji że cokolwiek są w stanie zrozumieć. Przestępstwa zniesławienia i zniewagi należą do grupy przestępstw przeciwko czci i nietykalności cielesnej. Stanowią one przejaw ochrony życia prywatnego, zagwarantowanej w art. 47 Konstytucji. Przestępstwa te jakkolwiek mogą się wydawać podobne, różnią się w sposób zasadniczy, stanowić dwa odrębne typy czynów zabronionych pod groźbą kary. Zniesławienie związane jest przede wszystkim z działaniami mającymi poniżyć jednostkę w opinii publicznej. Zniewaga związana jest natomiast z okazaniem pogardy drugiej osobie. Przedmiotem ochrony przestępstwa zniesławienia jest godność, dobre imię, świadomość własnej wartości i szacunek do samego siebie. W przypadku zniewagi przedmiotem ochrony jest przede wszystkim cześć człowieka. Zatem - trzeba się zdecydować jaki zarzut i na jakiej podstawie postawić. Jest też problem: katolik czy katoliczka.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:33Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Dzięki temu pijakowi wzrosną składki OC .Data dodania komentarza: 5.11.2024, 11:34Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama