Adresatami programu są domy kultury, ośrodki kultury oraz centra kultury i sztuki, które posiadają status samorządowej instytucji kultury oraz biblioteki posiadające status samorządowej instytucji kultury, w skład których wchodzą domy kultury, ośrodki kultury lub centra kultury i sztuki. Wyjątek stanowią instytucje współprowadzone przez ministra i Jednostki Samorządu Terytorialnego.
W rekrutacji do projektu zakłada się wprowadzenie preferencji dla podmiotów, których organizatorem jest odpowiednio gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska bez ograniczeń liczby mieszkańców oraz gmina miejska lub powiat z siedzibą w miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców, w szczególności oddalonych od dużych ośrodków miejskich o ponad 50 km.
Całą procedurę związaną z pozyskaniem środków europejskich na ten program mamy już za sobą. W najbliższych tygodniach zostaną upublicznione zasady naboru i będzie ogłoszony pierwszy konkurs - powiedział na łamach Serwisu Samorządowego PAP Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Projekt ma służyć tworzeniu nowych możliwości działalności kulturalnej poprzez wykorzystanie narzędzi cyfrowych. Przyczyni się to do podniesienia kompetencji kadr kultury i zapewni ciągłość działań domów kultury w okresie pandemii COVID-19.
W ramach programu wsparcie otrzyma 200 samorządowych instytucji kultury, zaś szkoleniami i doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych zostanie objętych 400 osób. Szacowana całkowita wartość projektu to ponad 31,2 mln zł, a wartość dofinansowania UE to prawie 28,9 mln zł.
Program „Konwersja cyfrowa domów kultury” będzie prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury.
Napisz komentarz
Komentarze