Spis powszechny stanowi bezcenne źródło informacji o tym jacy jesteśmy, jak żyjemy i co zmieniło się w naszym życiu w ciągu minionej dekady. Jego wyniki pozwalają na analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.
Narodowy spis powszechny jest obowiązkowy, a spisem są objęci mieszkańcy Polski – zarówno Polacy jak i cudzoziemcy oraz stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.
Spis będzie prowadzony od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. Obowiązkową metodą jest samospis internetowy poprzez stronę spis.gov.pl, na której znajdziemy odpowiedni formularz.
Ci, którzy nie będą mogli samodzielnie się spisać przez internet, mogą liczyć na kontakt telefoniczny lub osobisty z rachmistrzem. Należy w tej sprawie zadzwonić na infolinię 222 799 999 i spisać się przez telefon. Przy niedopełnieniu tego obowiązku, rachmistrz skontaktuje się sam telefonicznie lub bezpośrednio i dokona spisu.
Dodatkowo na czas spisu w każdym urzędzie gminy będzie przygotowane miejsce, gdzie dokonamy samospisu.
Przekazywanie nieprawdziwych danych w spisie powszechnym podlega karze grzywny, a nawet karze pozbawienia wolności do dwóch lat. Natomiast za odmowę wykonania obowiązku statystycznego zostaniemy ukarani grzywną.
Napisz komentarz
Komentarze