Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 20:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Zamek Gryf zostanie częściowo zrekonstruowany

Tak naprawdę już za trzy miesiące ludzie będą mogli zobaczyć zamek w stanie, w jakim jeszcze nikt żyjący go nie widział - zapewnia Łukasz Tekiela.
Zamek Gryf zostanie częściowo zrekonstruowany

To nie bajka. Za moment ruszają prace związane z częściową rekonstrukcją Zamku Gryf. Pojawił się inwestor, który jest mocno zainteresowany postawieniem obiektu na nogi. Co ważne, ma argumenty by cel zrealizować.

To młody człowiek, który ma pomysły i potrzebne fundusze. Spotkaliśmy się, porozmawialiśmy. Powiedział, że chce uczynić z twierdzy dobrze funkcjonujący obiekt turystyczny - poinformował nas Łukasz Tekiela, dyrektor lubańskiego Muzeum Regionalnego.

Według tradycji historiograficznej na początku XVI w. władze Lubania bardzo mocno współpracowały z właścicielem zamku Ulrichem von Schaffgotschem. Przyjaźnili się. Właściciel zamku pojawiał się w Lubaniu, burmistrz natomiast jeździł tam. Nawiązując do tej tradycji, Lubań, poprzez aktywność Muzeum Regionalnego, ponownie zaczął się angażować w zamek. Będziemy prowadzić tam badania archeologiczne i historyczne. Są one niezbędne. Bez nich, a także równolegle idących badań architektonicznych żadne prace rekonstrukcyjne na zamku nie byłby możliwe. Wszystkie te badania mają umożliwić częściową odbudowę twierdzy.

Nasze zaangażowanie w prace na zamku jest wynikiem rozpoczętego przed rokiem projektu badawczego wraz z „Grupą Eksploracyjną Miesięcznika Odkrywca” oraz „Archeologią Żywą”. Projekt jest kontynuowany i już za kilka dni będzie można śledzić efekty jego kolejnej odsłony - informuje Łukasz Tekiela.

Wyzwanie jest zatem ogromne. Zmiana planów jest ogromna, bo pierwotny pomysł zakładał jedynie zabezpieczenie istniejących ruin a tutaj pojawia się mowa o odbudowie.

Priorytetowe cele mają zostać zrealizowane w ciągu sześciu najbliższych lat.

Przypomnijmy, że w grudniu 1798r. rozpoczęła się oficjalna rozbiórka zamku. Już 10 lat wcześniej obiekt był w stanie daleko posuniętej dewastacji. Oprócz budynku kancelarii na zamku dolnym praktycznie nie był użytkowany. W stan godny pożałowania popadł w następstwie wojny siedmioletniej oraz wojny o sukcesję bawarską. Po tych konfliktach zamek nigdy się już nie podniósł.

Dla mnie to po pierwsze spełnienie marzeń o tym zamku. Po drugie to szansa dla całego muzeum. Tego ważnego dla historii regionu zamku nikt wcześniej nie badał. Tak naprawdę już za trzy miesiące ludzie będą mogli zobaczyć zamek w stanie, w jakim jeszcze nikt żyjący go nie widział – – zapewnia Łukasz Tekiela.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ad oculos 20.03.2021 07:01
Pieknie to świadczy o Gryfowie i Starostwie Lwoweckim. Powiat bez jednej sali widowiskowo sportowej, bez krytego basenu, bez kina, bez muzeum BEZ POMYSLY NA ROZWÓJ tylko przetrwanie. Majac takie piekne walory turystyczne. Zawdzieczamy to beznadziejnym wladzą. A burmistrz Gryfowa może zacznie współpracować zamiast kłaść kłody pod nogi wlascicielowi zamku.

M 19.03.2021 21:25
Rewelacja, dobrze że są kompetentni ludzie w sąsiednim powiecie i zaangażowali się dla dobra zamku. Ten I sekretarz z Gryfowa niezbyt sobie radził, ale przecież oni to w zamkach i pałacach PGRy zakładali więc trudno się dziwić.

Janusz 19.03.2021 20:48
To Lubań teraz ma zajmować się promocją Gryfowa? Może lepiej niech muzeum zajmie się Lubaniem.

MM. 22.03.2021 16:32
Nazwa muzeum to Muzeum Regionalne w Lubaniu. Nie Muzeum Lubania. A z takiej atrakcji skorzysta cały region a więc i my. Trzeba wyjść poza myślenie małomiasteczkowe i dostrzec korzyści płynące dla nas wszystkich. Którędy pojadą turyści z Niemiec jak nie przez Lubań? Co innego możemy zaoferować?

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama