Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 24 kwietnia 2025 23:15
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Erasmus+ wyróżnił szkołę z Rakowic Wielkich

Do 2027 roku mają otwarte drzwi do udziału uczniów w zagranicznych praktykach zawodowych. Byli w Grecji, teraz planują wyjazd do Włoch. Dla uczniów to coś więcej niż same praktyki.
Erasmus+ wyróżnił szkołę z Rakowic Wielkich

Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich znalazł się w niewielkim gronie szkół wyróżnionych przez Erasmusa. Sukces potwierdza jakość szkoły. Dyrekcja przyznaje, iż to zasługa znakomitej kadry oraz wspaniałej młodzieży, jaka dotychczas brała udział w zagranicznych wyjazdach.

Erasmus+ to program umożliwiający uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, finansowanych przez Unię Europejską. Dzięki niemu młodzież może zdobywać doświadczenie m.in. biorąc udział w zagranicznych praktykach zawodowych. Te nie tylko pozwalają nabyć nowe umiejętności, ale także poprawić znajomość języków, zdobyć wiele nowych doświadczeń i ogólnie poszerzyć horyzonty młodego człowieka. Od paru lat z takich praktyk zagranicznych korzystają uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich.

Łącznie uczestniczyło w tych wyjazdach 110 uczniów. Byliśmy w dwóch miejscach w Grecji. Także oprócz tych praktyk, które podczas tych wyjazdów się odbyły można powiedzieć, że Grecję mamy zwiedzoną – mówi Angelika Kowalczyk, pedagog szkolny.

Podczas tych wyjazdów uczniowie mieli zapewniony pełen komfort. – Młodzież ma sponsorowane wszystko. – wyjaśnia Pani Kowalczyk, która tłumaczy, iż opłacony jest przejazd, komfortowy, czterogwiazdkowy hotel z całodziennym wyżywieniem i wszystkimi hotelowymi atrakcjami, jak basen, siłownia, spa,… Opłacone jest ubezpieczenie i opieka medyczna. Ponadto w ramach wyjazdu młodzież nie tylko bierze udział w praktykach, ale także zwiedza kraj i poznaje jego kulturę. Wycieczki też są opłacone z projektu. Dodatkowo uczniowie otrzymują kieszonkowe. Młodzieży i rodzicom pozostaje jedynie spakowanie rzeczy. Wszystko dzięki dofinansowaniu projektu przez Erasmusa.

 To jest bardzo wysokie dofinansowanie, bo to jest około 100 tysięcy euro na jeden wyjazd, czyli ponad 400 tysięcy złotych. – tłumaczy Marek Łukasik, wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

Młodzież ZSE-T odbywała dwutygodniowe praktyki zawodowe w zawodzie technik usług gastronomicznych, technik informatyk oraz technik hotelarstwa. Oprócz zajęć w ramach praktyk młodzież miała dostęp do szerokiego programu kulturowego: zwiedzanie miejsc najbardziej atrakcyjnych w regionie, poznawanie kultury państwa w którym odbywali praktykę. Wszystkie wyjazdy poprzedzone były obszernymi przygotowaniami oraz ogromną ilością składanych dokumentów potwierdzających jakość szkoły. W tej chwili, dzięki akredytacji Erasmus+ składanie wniosków i przygotowanie dokumentacji będzie o wiele łatwiejsze, tym bardziej że kolejny wyjazd uczniów planowany jest na czerwiec.

 W obecnym roku szkolnym, w czerwcu jeśli tylko sytuacja pandemiczna pozwoli, kolejna grupa młodzieży wyruszy do Włoch. Uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych technikum hotelarskiego, gastronomicznego i informatycznego wyruszą odbyć dwutygodniową praktykę zawodową, a także trochę pozwiedzać Wenecję, Weronę, Jezioro Garda... – wyjaśnia Pani Kowalczyk.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca ŚwiętegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: jest po kilka na każdym piętrze więc nie kłam PO*****Data dodania komentarza: 24.04.2025, 20:42Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama