Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 02:19
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Technikum fotografii i multimediów w szkole w Rakowicach Wielkich

Jeden z bardziej perspektywicznych kierunków kształcenia powstaje w ZSE-T w Rakowicach Wielkich. Mają nowoczesne pracownie, znakomity sprzęt i doświadczonych nauczycieli.
Technikum fotografii i multimediów w szkole w Rakowicach Wielkich

Atuty ZSE-T w Rakowicach Wielkich

Dzięki staraniom dyrekcji i zaangażowaniu nauczycieli dziś Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich może się poszczycić licznymi atutami. Komfortowy internat, stołówka, znakomite obiekty sportowe, nowoczesne pracownie, liczne kursy zawodowe, płatne staże, praktyki zagraniczne, rajdy i wycieczki integracyjne oraz szeroka, dopasowana do potrzeb rynku pracy oferta. To właśnie zmiany na rynku pracy były impulsem do uruchomienia od 1 września 2021 roku nowego kierunku kształcenia.

Technik fotografii i multimediów w ZSET w Rakowicach Wielkich

Wielu młodych ludzi w świecie multimediów czuje się jak ryby w wodzie. Znakomicie poruszają się w sieci, obsługują różne programy i nie mają problemów z nowinkami technicznymi. Coraz więcej z nich swoją przyszłość chce związać z szeroko pojętymi multimediami. To właśnie dla nich jest ten kierunek.

Technik fotografii i multimediów – zawód z przyszłością

Fotografia i multimedia są dziś wykorzystywane niemal we wszystkich obszarach działalności człowieka. Postęp technologiczny i lawinowe pojawianie się nowego sprzętu elektronicznego oraz rozwój Internetu zachęca rzesze pasjonatów do wykonywania zdjęć, produkcji wideo, streamowania czy tworzenia blogów. Jednak poziom jakościowy tych prac rzadko jest satysfakcjonujący. Mimo wielkiego zapału i zaangażowania realizatorów efekt nie zachęca odbiorców do zwracania na te dzieła większej uwagi. Okazuje się, bowiem, iż nawet najdroższy sprzęt nie jest w stanie zastąpić wiedzy i doświadczenia. Nie wystarczy wiedzieć, gdzie w aparacie jest spust. Wbrew pozorom żeby być dobrym fotografem, kamerzystą, dźwiękowcem, streamerem, blogerem, … trzeba poznać tajniki warsztatu, techniki rejestracji oraz obróbki obrazu i dźwięku. Trzeba wiedzieć jak ten obraz powstaje i jakie elementy odgrywają w nim kluczowe znaczenie. Trzeba posiąść wiedzę na temat oświetlenia oraz znać się na sprzęcie a ponadto biegle posługiwać się specjalistycznymi programami. Bez tej wiedzy praca, zarabianie na tej pasji okaże się wręcz niemożliwe.

 Możliwości w tej chwili podjęcia pracy po ukończeniu technikum fotografii i multimediów będą przeogromne. Ja sobie nie wyobrażam firmy, która by nie miała specjalisty do spraw promocji. A jak w tej chwili wypromować firmę, jak nie poprzez multimedia? - zapewnia  Marek Łukasik, wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

Praca w zawodzie technik fotografii i multimediów

Widzimy, że świat wokół nas się zmienia. Szczególnie teraz w dobie koronawirusa dostrzegamy, że nasz kontakt ze światem odbywa się głównie poprzez multimedia. Zdalna praca, nauka online, e-urząd, zakupy i rozrywki w sieci są możliwe dzięki internetowi i szeroko pojętym multimediom, za którymi stoją fachowcy. – zauważa Józef Łącz, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

Dziś chyba już w każdym urzędzie są specjaliści, którzy zajmują się obsługą multimediów. To oni zajmują się jego pracą w sieci i odpowiadają za wizerunek jednostki. Stare archiwa przetwarzane są na wersje cyfrowe i trafiają do sieci – to również praca dla ekspertów. Fachowców od fotografii i multimediów poszukują służby mundurowe, agencje reklamowe, studia fotograficzne, wydawnictwa, czy media. Pasjonaci z wiedzą i doświadczeniem bez problemu poradzą sobie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Sesje fotograficzne, obsługa uroczystości, zdjęcia reklamowe, czy prowadzenie własnych kanałów np. na YouTubie czy Twitchu.

Pan Łącz przyznaje, iż coraz częściej nastolatkowie marzą właśnie o karierze w wirtualnej rzeczywistości, o zostaniu influencerami, blogerami i w ten sposób o zarabianiu na życie. Wbrew pozorom to nie mrzonki, a jedna z dynamiczniej rozwijających się branż. Rynek wart jest miliony, a czołowi polscy blogerzy zarabiają dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie i są idolami młodzieży porównywalnymi z gwiazdami sportu czy muzyki. Ich praca oparta jest na bazie mediów i wymaga nie tylko zapału, talentu, wiedzy o prowadzeniu biznesu ale również wiedzy o aspektach czysto technicznych takich przedsięwzięć, o tym, jaki sprzęt jest do tego potrzebny, jakie oprogramowanie i jak realizować streaming, żeby ten był ciekawy i przyjazny dla oka i ucha odbiorców.

Jak widać wachlarz ofert pracy po skończeniu tego kierunku jest bardzo szeroki. A zarobki często liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych miesięcznie. Jednak, żeby być fachowcem trzeba mieć solidne podstawy. - dodaje nauczyciel.

Najlepsza szkoła fotografii i multimediów

Wprawdzie ktoś może powiedzieć, iż najlepszą szkołą jest samo życie i zdobywane latami doświadczenie, jednak bez solidnych podstaw na zadowalający efekt z naszej pracy możemy czekać latami. Dlatego myśląc o swojej przyszłości warto już dziś poważnie rozważyć naukę w dobrym technikum.

Technik fotografii i multimediów to specjalista zajmujący się fotografowaniem i realizacją projektów multimedialnych. Zajmuje się optycznym obrazowaniem wszelkiego rodzaju obiektów i utrwaleniem ich obrazów metodami chemicznymi lub elektronicznymi. Rejestruje i przygotowuje materiały cyfrowe do publikacji w mediach. Wykonuje i publikuje internetowe projekty multimedialne. Dobiera i wykorzystuje narzędzia informatyczne do realizacji określonych zadań. – tłumaczy Józef Łącz.

Dobrze wyposażona pracownia

Szkoła w Rakowicach Wielkich dysponuje światłowodami oraz własnymi wysokowydajnymi serwerami. Pracownie informatyczne cieszą oko nawet u fachowców. Jednak dla nowego kierunku zainwestowano w zakup specjalistycznego wyposażenia. Drony, wydajne komputery, nowoczesne aparaty (bezusterkowce), gimbale, statywy, bezprzewodowe mikrofony, studyjne głośniki odsłuchowe, czy monitory graficzne. W ten sposób kosztem ponad stu tysięcy złotych powstała pracownia multimedialna.

Wszystkie pracownie u nas w szkole są na takim poziomie, że bez problemu mogą obsłużyć wszystkie przedmioty techniczne – zapewnia Józef Łącz  – Nie zapominamy także o tym, co było, żeby nasza oferta była bogatsza i ciekawsza.

Nauczyciel przypomina także, iż oprócz tego najnowszego na rynku wyposażenia szkoła ma także stare aparaty i kamery. To na nich młodzież będzie się uczyła odzyskiwania danych i przetwarzania treści analogowych na cyfrowe.

W ZSE-T ciągle inwestują

W nowoczesną pracownię zainwestowano już ponad sto tysięcy złotych, jednak to nie koniec. Tak dyrekcja, jak i nauczyciele zdają sobie sprawę, iż szczególnie w tym kierunku potrzebne są najnowsze osiągnięcia techniki, żeby uczniowie nie zostawali w tyle.

My cały czas myślimy o przyszłości, cały czas mówimy o projektach unijnych, które piszemy, które składamy. Czyli planujemy rozwój tych działów gdzie ta specyfika nowoczesności rzeczywiście się zmienia. Dla nas już sprzęt informatyczny trzy, czteroletni już jest sprzętem starym, dlatego jest cały czas odnawiany i tutaj będzie podobnie. – zapewnia Marek Łukasik, wicedyrektor szkoły w Rakowicach Wielkich.

Doświadczeni nauczyciele

Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich przyznaje, że przedmiotów technicznych na tym kierunku będzie uczyło trzech doświadczonych nauczycieli. Od fotografii  Pan Haftarczyk, który oprócz tego, że jest informatykiem to również ma prywatną firmę fotograficzną i świadczy usługi. Pan Józef Łącz, który będzie się zajmował ogólnie pojętymi multimediami, czyli fotografia, wideo i obróbka. I Pan Piotr Gabriel, który będzie zajmował się wrzucaniem tego do sieci, żeby młodzież widziała też sens swojej działalności, żeby mogła się pochwalić swoją działalnością, żeby inni mogli zobaczyć jak wygląda ich nauka i praca.

Co po technikum fotografii i multimediów?

Kształcąc się w tym kierunku, młody człowiek będzie miał możliwość nauczenia się technicznych aspektów dotyczących szeroko pojętej fotografii analogowej i cyfrowej, poznania praktycznych zagadnień związanych z pracą w studiu fotograficznym i plenerze, nauczenia się metod korekty zdjęć i montażu fotograficznego oraz opanowania obsługi sprzętu fotograficznego i filmowego. Pozna cyfrową obróbką zdjęć, projektowanie grafiki, animacji, montaż filmu, itp. Zdobędzie wiedzę pozwalającą na posługiwanie się programami do obróbki zdjęć, filmów i dźwięku. A po ukończeniu technikum i zdaniu egzaminów będzie miał także otwartą drogę do kontynuowania nauki na studiach.

Więcej o kierunkach kształcenia w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich znajdziecie tutaj.


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama