Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 26 listopada 2024 19:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Żółte żonkile w klapach ubrań - o co chodzi?

Placówki oświatowe i kulturalne zachęcają do udziału w akcji społeczno – edukacyjnej „Żółte Żonkile”. Jest ona organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Pomimo tego, że jest organizowana od kilku lat, nadal nie wszyscy wiedzą, o co w niej chodzi. Wyjaśniamy, dlaczego wolontariusze będą rozdawać te kwiaty i ich papierowe imitacje i co z tym dniem wspólnego ma Marek Edelman – ostatni dowódca warszawskiego getta.
Żółte żonkile w klapach ubrań - o co chodzi?

Autor: iStock

Dlaczego Żółty Żonkil?

„Żółte Żonkile” to akcja organizowana w celu upamiętnienia rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ta roślina jest symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 roku. Stało się tak dzięki ostatniemu przywódcy powstania, Markowi Edelmanowi, który co roku składa bukiet tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. To właśnie dzięki niemu żółty żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci po powstańcach. Ciekawostką jest, że Edelman co roku dostawał żonkile od anonimowej osoby. Stąd właśnie jego pomysł, by tysiące wolontariuszy rozdawało je na ulicach miast w całej Polsce.

Wyjątkowa rocznica w hołdzie kobietom

19 kwietnia to w tym roku nie tylko same obchody 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Muzeum Polin chce uczcić tym razem nie tylko wybuch powstania, ale także podkreślić ogromną rolę kobiet, jaką niewątpliwie w nim odegrały. To właśnie one podczas powstania zapewniały zaplecze logistyczne dla walczących Żydów. Organizowały kuchnie ludowe i rozprowadzały zakazaną prasę. Były także sanitariuszkami i często same łapały za broń. Wręczanie przez wolontariuszy tych kwiatów jest pretekstem do zatrzymania się i pozwolenia sobie na chwilę zadumy i pamięci o bohaterach.

Jak dołączyć do akcji?

Mieć świadomość i wiedzę. Edukacja to największy wyraz szacunku dla powstańców. Warto też przypiąć papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o Powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. Szablon można pobrać ze strony, wydrukować i wyciąć. Istnieje również możliwość dodania specjalnej nakładki na facebookowym profilu. Ze strony organizatora https://polin.pl/pl można też ściągnąć dedykowaną akcji grafikę i powiesić ją w widocznym miejscu, np. na oknie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Historyk 19.04.2021 18:13
Powstanie w getcie... raczej kłótnia w rodzinie. Poawstanie w Gettcie Warszawskim to mit!!! To był bunt współpracowników niemieckich okupantów. Sam Marek Edelman o tym pisał. Ciekawa jest natomiast skala tej propagandy oraz sam kwiatek...

Gama 18.04.2021 14:42
A gdzie pamięć o ofiarach obozów niemieckich i ruskich a nie tylko żydzi

marc55 18.04.2021 13:34
Dlaczego nikt nie napisze ilu Polaków zgineło przez żydów.

Łupaszko 18.04.2021 07:41
I znowu to samo ilu to Żydów mordowało po wojnie Polaków razem z Ruskim a o tym coś. Cicho

pol 17.04.2021 16:47
Dlaczego nie czcimy Polskich Bohaterów wojennych

znak zapytania 17.04.2021 17:59
W getcie były też dzieci (ok.30 sierocińców), może dlatego czcimy ŻONKILE ?

bhu 18.04.2021 08:38
A może po prostu uczcijmy Ich pamięć zamiast ciągle się licytować. Przecież pamięć Polaków czci się także, 1 września, 1 sierpnia i przy każdej innej okazji.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: DzgTreść komentarza: Spokojniej, poczekaj jeszcze chwilę.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 18:26Źródło komentarza: Świeradów-Zdrój powoła Straż MiejskąAutor komentarza: NudaTreść komentarza: Racja, totalnie NIC się w tym mieście nie dzieje. Ani pracy, ani wspomnianych restauracji, ani rozrywek, dziura zabita dechami.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 18:01Źródło komentarza: Lubań. Podatki w górę, ale będzie budżet obywatelskiAutor komentarza: BogdanTreść komentarza: Kolejne spotkanie, kolejna wypita kawusia, zjedzone ciasteczka, i nic po za tym. Dumnie brzmiące hasła... Ludzie przedstawieni na tych fotografiach na czym Wy się znacie ? Bo na pewno nie na Energetyce, i co ma wspólnego wasz temat ze strefą na której działa 5 firm produkujących dla zachodu, a reszta to zawalające się hale, i "przepiękny" krajobraz. ŻenadaData dodania komentarza: 26.11.2024, 17:48Źródło komentarza: Energetyka, współpraca i nowe cele. V Posiedzenie Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego SSEMP S.A.Autor komentarza: IgnacTreść komentarza: Porażka ,,,,, nic te ameby nie potrafią tylko sięgać do kieszeni mieszkańców .Żaden ani poprzedni ani ten nie może zrozumieć że miasto musi samo zarabiać ,baszta zamknięta szukaj dzwoń by zwiedzić, sztolnia zamknięta,zamiast pokazać podziemne miasto jakim jest lubań jakie tunele były odsłonięte obok fontanny i w innych częściach to tak wszystko marnieje ,ani nie zjesz w tym mieście ,nie zwiedzisz ,nie zabawisz szkoda gęby strzępićData dodania komentarza: 26.11.2024, 17:00Źródło komentarza: Lubań. Podatki w górę, ale będzie budżet obywatelski
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama