Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 24 kwietnia 2025 23:15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kwiecień w ogrodzie. Co robimy?

Tegoroczny kwiecień bardziej przypomina wczesne przedwiośnie, dlatego przyroda do życia budzi się w zwolnionym tempie. Jeśli nie mieliśmy czasu, by zająć się sprawami ogrodowymi mamy szansę wszystko nadrobić. A co konkretnie nas czeka?
Kwiecień w ogrodzie. Co robimy?

Autor: eLubań.pl

Po okresie zimowym przyroda budzi się do życia. Gdy wreszcie podskoczy temperatura, a w nocy przymrozki będą sporadyczne wszystko zacznie rosnąć dosłownie w oczach. To okres, którego nie możemy przespać. Działamy na wszystkich płaszczyznach - w sadzie, warzywniaku, tunelu foliowym bądź szklarni oraz kwietniku.

Sad

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy mamy ostatnią szansę na przycięcie drzewek owocowych. Najbardziej narażone na uszkodzenia mrozowe są śliwa, morela, brzoskwinia i nektaryna. Te gatunki zostawiamy na koniec zabiegów pielęgnacyjnych. Na początku miesiąca przycinamy także winorośl. To także ostateczny termin by przyciąć krzewy borówki amerykańskiej. Robimy to przed puszczeniem nabrzmiałych i gotowych do wystrzelenia pąków. Trzeba wiedzieć, że winorośl owocuje na pędach jednorocznych, które wyrastają z pąków położonych na dwuletnich pędach zdrewniałych. Borówka z kolei najlepiej owocuje na pędach dwu i trzyletnich. Zwlekanie z przycięciem do końca kwietnia lub początku maja spowoduje silny wyciek soków z ran po cięciu i osłabi krzewy. Dlatego zabieg trzeba przeprowadzić możliwie jak najszybciej. A jeśli nie mamy drzew owocowych i krzewów w ogrodzie? To dobry moment aby je posadzić. Drzewka z tzw. gołym korzeniem sadzimy dopóki nie rozpoczęły wegetacji. Z kolei krzewy będące w doniczkach można sadzić niemal przez cały rok.

Kwiecień to także miesiąc, w którym robimy nowe nasadzenia truskawek oraz poziomek. Jeśli jednak posiadamy swoją plantację rośliny wraz z ruszeniem wegetacji nawozimy oraz obcinamy stare liście oraz niezauważone wcześniej wilki. Zwracamy też uwagę czy w liściach nie ma podejrzanych ubytków. Jeśli są podpowiadamy, że za ich sprawą stoją chrząszcze, tzw. opuchlaki. Dorosłe osobniki żerują na powierzchni, a pod krzewami rozwijają się larwy. Większe szkody - te dla nas niewidoczne - mogą uczynić te drugie. Podgryzają korzenie! Warto po zmroku zbierać chrząszcze, a gdy wroga naszych upraw będzie zbyt wiele zastosować specjalistyczne środki.

Ogród warzywny

Dla miłośników warzywniaka kwiecień to prawdziwy raj. W tym okresie możemy wysadzać już większość warzyw. Wprost do gruntu wysiewamy roszponkę, a także rozsadę pora i cebuli. Na stałe miejsce mogą też trafić wczesne odmiany kalarepy oraz sałaty. Wysiewamy także rzodkiewkę. Aby poprawić warunki dobrze jest okryć wiosenną włókniną bądź zastosować niewielki inspekt. W kwietniu prosto do gruntu wysiewamy większość nasion, m.in. marchwi, kopru, pietruszki, buraka i kukurydzy. W kwietniu cały czas dbamy także o rozsadę pomidora oraz papryki. Jeśli są wystarczająco duże należy je przepikować. Przesadzenie do większego pojemnika, nieco głębiej niż rosły wcześniej spowoduje, że sadzonki będą silniejsze. Podobnie jak w przypadku wspomnianych opuchlaków cały czas doglądamy naszych upraw przed działalnością szkodników, w tym szczególnie ślimaków.

Na balkonie i tarasie

Rośliny uprawiane w pojemnikach mają ograniczony dostęp do składników pokarmowych. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o jakość podłoża. To stare możemy spulchnić i dodać nawozu, bądź całkowicie wymienić. Gdy zrobi się ciepło i nie będzie zagrożenia większymi przymrozkami możemy powoli sadzić rośliny, które do późnej jesieni będą cieszyły nasze oczy, np. pelargonie czy hortensje ogrodowe. Jeśli chodzi o rośliny jednoroczne, które szykowaliśmy z rozsady, w cieplejsze dni hartujemy sadzonki, rozsadę i rośliny doniczkowe. Na kilka godzin wystawiamy je na dwór w zaciszne miejsce, a następnie zabieramy z powrotem do mieszkania.
 

Ogród ozdobny

Jeśli minie ryzyko przymrozków ściągamy osłony z roślin, m.in. budlei czy hortensji ogrodowych. Pamiętajmy, że lepiej zrobić to za późno, niż za wcześnie. Przymrozki mogą uszkodzić wypuszczone przez roślinę młode listki. W kwietniu przycinamy róże, a także sadzimy bratki oraz niezapominajki. Jeśli posiadamy byliny kwitnące latem i jesienią schowane do piwnicy na zimę suche karpy przed posadzeniem zanurzamy w wodzie. Jeśli posiadamy oczko wodne czy skalniak możemy pomyśleć o posadzeniu traw ozdobnych.
 

Trawnik

W kwietniu trawa zaczyna bujnie rosnąć. Pamiętajmy o wertykulacji i aeracji trawnika. To zabiegi, które pobudzą nasz trawnik do życia i sprawią, że stanie się piękniejszy. Później pozostanie nam już tylko koszenie i w razie suszy podlewanie. Pamiętajmy aby używać wyłącznie deszczówki, którą możemy zbierać do różnego rodzaju pojemników.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bohemian 04.04.2022 13:29
Kwiecien plecien, bo przeplata troche piko troche lata..

Kuchcik 03.04.2022 13:32
Najsampierw udajemy się do mojej kuchni na ksieginkach po białą wenę i dopiero przystępujemy do działania. Po ospalej zimie dobrze jest zjeść ryżu, wówczas pracę w ogrodzie wykonujemy ochoczo, z werwa i uśmiechem. Zapraszam i polecam.

Izrael 17.04.2021 17:43
Moze ktos mi doradzic dobre outdoorowe nasionka auto flowering ? Chcial bym wychodowac rosliny z duza zawartoscia thc . Moze redakcja wysili sie i zamiesci artykul o takiej tematyce ?

aro 03.04.2022 17:00
Uważaj bo policja tez śledzi fora.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca ŚwiętegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: jest po kilka na każdym piętrze więc nie kłam PO*****Data dodania komentarza: 24.04.2025, 20:42Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama