W Mściszowie w gminie Lubań budowany jest wodociąg. 20 kwietnia 2021r. w trakcie prac ziemnych na terenie budowy natrafiono na ludzkie szczątki o czym natychmiast poinformowano policję.
Szczątki odnalezione po 76 latach
Pierwsze informacje, które dotarły do redakcji mówiły o szczątkach dwóch niemieckich żołnierzy, których ciała zostały pozbawione głów, co mogło sugerować jakąś formę egzekucji. Ostatecznie wersja potwierdziła się jedynie częściowo. Odnalezione szczątki faktycznie były bezgłowe, ale należały do jednego żołnierza walczącego w czasie II wojnie światowej.
Przy szczątkach odnaleziono zniszczoną okładkę po dokumentach, grzebień, ładownicę, kilkanaście sztuk naboi i nieśmiertelnik. Nieśmiertelnik pozwolił ustalić gdzie służył żołnierz. Informacje te wyszukał Jarosław Ludowski, regionalista i badacz historii specjalizujący się w temacie bitwy pancernej o Lubań.
Nieśmiertelnik należał do oficera Kompanii Kadrowej 10. Zapasowego Oddziału Pancernego, która wchodziła w skład dywizji pancernej Jüterbog, ta z kolei wchodziła w skład 16 dywizji pancernej, która zjawiła się pod Lubaniem w końcowej fazie operacji „Kozica”, czyli niemieckiego kontrataku spod Lubania. Dywizja do walk w rejonie Mściszowem weszła około 5 marca 1945 roku. Tam Rosjanie od razu ją zatrzymali i ostatecznie 16 dywizja w bitwie o Lubań nie miała większego wkładu. - usłyszeliśmy od Jarosława Ludowskiego - Znaleziony nieśmiertelnik do wszystkiego pasuje i znakomicie potwierdza dotychczasową wiedzę. - dodaje regionalista.
Dlaczego znalezione szczątki nie miały głowy? Możliwym jest, że właśnie w wyniku jej urwania żołnierz stracił życie i pogrzebany został w miejscu swej śmierci na 76 lat. Na terenie Mściszowa toczyły się zaciekłe walki, rozbitych zostało wiele czołgów, a śmierć poniosło wielu żołnierzy.
W tej chwili sprawą znalezionych szczątków zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Lubaniu, ale najprawdopodobniej sprawa zostanie przekazana organizacjom, które zajmują się identyfikacją szczątków żołnierskich, by żyjący jeszcze członkowie ich rodzin mogli dowiedzieć się gdzie spoczął ich mąż, ojciec czy dziadek.
Napisz komentarz
Komentarze