Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Odpady przemysłowe w Lubaniu? Eurovia odwołuje się od decyzji Starosty

W ostatnim możliwym terminie Eurovia Bazalty S.A. złożyła odwołanie od decyzji Starosty, który odmówił zmiany kierunku rekultywacji wyrobiska Kopalni Księginki. Oznacza to, że górnicza korporacja nie rezygnuje z przywiezienia do Lubania 13 milionów ton odpadów hutniczych i żużli sklasyfikowanych jako inne niż niebezpieczne.

Autor: eLuban.pl

Było do przewidzenia, że Eurovia Bazalty S.A. tak łatwo nie zrezygnuje z wypełnienia wyrobiska Kopalni Księginki różnego rodzaju odpadami i przy okazji z zarobienia na tym pieniędzy, większych niż te uzyskane z wydobycia bazaltu.

W ostatnim możliwym terminie (upłynął 4 maja) do Starostwa Powiatowego w Lubaniu wpłynął 20-stronicowy wniosek opatrzony licznymi załącznikami, w którym korporacyjni prawnicy przekonują, że nie ma formalnych podstaw, aby blokować zmianę kierunku rekultywacji z wodno-leśnej na dopuszczone prawem wypełnienie wyrobiska odpadami niezagrażającymi środowisku.

Teraz sprawą zajmie się Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Jeleniej Górze, które może podtrzymać decyzję Starosty bądź w przypadku znalezienia uchybień formalnych skierować ją do ponownego rozpatrzenia. W przypadku podtrzymania wydanej decyzji, Eurovia Bazalty S.A. może ją kolejno zaskarżać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i w końcu pozostaje skarga do sądu w Sztrasburgu. Tam jednak argumenty muszą być poważne.

Zakusy górniczej korporacji budzą sprzeciw mieszkańców regionu. Teren gdzie zlokalizowane jest wyrobisko Kopalni Księginki to granica miasta i Lubańskiego Wielkiego Lasu, ten rejon to zielone płuca miasta. Wkrótce drogą tuż przy wyrobisku przebiegać będzie Cyklostrada oraz Dolnośląska Autostrada Rowerowa, ujednolicona sieć dróg rowerowych i zarazem jedyne bezpośrednie połączenie granicy państwa z Wrocławiem. Pod położonym w bezpośrednim sąsiedztwie stożkiem wulkanicznym, nazywanym Kamienną Górą, znajdują się jedyne w Europie wykute w bazalcie podziemne sztolnie. O wejście do ich wnętrza i udostępnienie do zwiedzania od kilku lat walczy samorząd i grupa pasjonatów. W końcu samo wyrobisko, w którym przed paru laty przerwano eksploatację, to zbiornik cennej wody, której jest coraz mniej na Pogórzu Izerskim i miejsce gdzie coraz więcej ptaków buduje miejsca lęgowe.

Z czym walczą mieszkańcy?

Projekt nowego kierunku rekultywacji przewiduje wypełnienie wyrobiska do poziomu 0, na co potrzebne jest 13 mln ton odpadów. By je przewieźć potrzebnych jest 500 000 transportów ciężarowych. W ten sposób założyć można, że zajęłoby to około 66 lat, przy 30 transportach w każdy dzień roboczy. Przykładów uciążliwości tak intensywnego transportu nie trzeba daleko szukać. Przeżywają to mieszkańcy Rębiszowa, gdzie od kilku lat trwa rekultywacja podobnego wyrobiska.

Okazuje się, że górnicza korporacja głucha jest na argumenty mieszkańców regionu, a priorytetem są zyski, których i tak zawsze będzie mało.

Przypomnijmy. W grudniu 2020 roku do Starostwa Powiatowego w Lubaniu trafił wniosek Spółki Eurovia Bazalty S.A. o zmianę decyzji ustanawiającej kierunek rekultywacji terenów kopalni Księginki z kierunku wodno-leśnego, na leśny. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony bez zastrzeżeń, do wyrobiska zlokalizowanego na obrzeżach miasta może trafić 13 mln ton odpadów, sklasyfikowanych w 44 kategoriach. Część z nich to odpady z samego kamieniołomu - masy nadkładowe czy gleba ściągana przy eksploatacji. Ta cześć wypełnienia stanowić będzie 400 000 ton. Pozostałe 13 mln ton stanowić będą odpady, których spółka nie posiada i zostaną przywiezione. Będą to podobnie jak w przypadku rekultywowanego kamieniołomu w Rębiszowie popioły lotne, żużle odlewnicze, pyły gazów odlotowych, jednym słowem odpady określane mianem innych niż niebezpieczne. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Co istotne dla mieszkańców Lubania, od 15 grudnia 2021 postępowaniu przygląda się też Prokuratura Rejonowa w Lubaniu, która przystąpiła do niego na mocy przysługujących jej praw i bierze w nim udział jako strona by rozstrzygnięcie było zgodne z prawem. Pisaliśmy o tym TUTAJ.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Babo 10.05.2021 08:36
Każdy kto sprowadza odpady powinien być. W celi za narażanie mieszkańców na utratę życia i zdrowia oraz kary kopalnia bazaltu może sobie uranu trochę z ppbiednej weźmie za darmo

Qwerty 09.05.2021 20:55
A co niby znaczy "nie ma formalnych podstaw"? Zmiana jest niezgodna z pierwotnymi ustaleniami, tyle. Na tym powinno się to skończyć? To jak mówienie że sprzedaż samochodu jest zgodna z prawem w odpowiedzi na właściciela który odmawia sprzedaży auta. Co z tego? Nie chce sprzedać i cmoknij się.

AD 09.05.2021 11:49
Nieszkodliwe? Przecież Niemiaszki i też mają swoje wyrobiska! Dlaczego u siebie nie wyrzucają tego g..wna ?

dziadek 08.05.2021 20:05
A przy okazji co tam jeszcze można zakopać to inna sprawa. Niemcy dobrze płacą za sprawne zakopanie szczególnie niebezpiecznych odpadów. Całe mafie działają na tej kasie. Kalabria to jeden z najbardziej zanieczyszczonych rejonów świata bo tamtejsza mafia zwozi i zakopuje odpady głownie z Niemiec. Zdażają się też radioaktywne.

Stary lubaniak 08.05.2021 17:38
A kto za tym stoi, kto z Lubania ma udziały w Eurovi..?.pomyślcie gdzie trzeba zrobić pikietę

Foka 08.05.2021 16:04
Podkowe zasypac śmieciami

Do lubaniak 08.05.2021 15:01
A uważasz że ZUK to tak pięknie wszystko segreguje i odzyskuje? Na papierze owszem a w rzeczywistości? Co się da to albo zalega na placu co widać z pszoku albo szybko do dziury bo sortownia nie wydała a i ludzi do pracy brakuje

lubaniak 08.05.2021 20:52
Próbuję chyba nieudolnie że śmieci nie utylizujemy a wywozimy gdzieś na płatne wysypisko w innej gminie . Za przykład dałem tetrapaki ( po po mleku czy sokach ) których nikt nie utylizuje . Tego rodzaju opakowań jest za dużo żeby je w dołach zakopywać . Przecież cos się z tym dalej dzieje . Może to składowisko ma ręce i nogi pod warunkiem że Eurovia nie będzie importować a my obniżymy cenę jaka płacimy za śmieci . Opłaty śmieciowe już stanowią dużą pozycję w budżetach rodzin . Próbuję poddać pod dyskusję co dalej ze śmieciami . My się nie zgadzamy inni też się nie zgadzają i co dalej ?

Zawiedziona 08.05.2021 13:26
To jest smutne ? . A ja myslałam ze naszym potomnym zostawimy Polske mlekiem i miodem płynącym ! ?

LTS 08.05.2021 10:52
lubaniak# masz racje co do tego , że śmieci są przez nas produkowane . To nie znaczy , że trzeba dorzucić tu jeszcze kolejne . Kto wytwarza ten niech się martwi , jak swoim kraju to utylizować ... Taaa i jeszcze te 60 lat ... Kto zapłaci za remonty dróg , które i tak są w opłakanym stanie ?!?

Lubaniak 08.05.2021 12:15
@LTS - nigdy nie brałem pod uwagę śmieci z importu . Za import śmieci kary powinny być większe i nieuchronne ani przedawniające się. Mam tylko na uwadze nasze śmieci . Nikt nie kontroluje segregacji , koszty rosną i np. ciekawe co robią u nas z tetrapakami . Nawet jak je posegregują . tego nikt nie chce utylizować . Co my z tym robimy dalej ? Wozimy gdzieś ? Ile za to płacimy ? Chyba się wszyscy oszukujemy . Uważam że nawet połowa tego co zbiera ZUK jest w dalszym nieutylizowana . Ciągle uciekamy od rozwiązywania problemu . Ile szkła jest utylizowane ? Przecież od dawna widziałem na zachodzie segregację na szkło białe i kolorowe .

Igor ® 09.05.2021 09:39
Kraje zachodnie powiadasz.. maja bardzo rozbudowany recykling każdego odpadu, który jest dla nich cennym surowcem i tylko taki. Odpady z Hut na wschód w Ziemię a plastki nawet do Chin i Afryki sprzedają ...

lubaniak 08.05.2021 09:50
Śmieci jednak są na bieżąco . Chcemy czy nie chcemy to je produkujemy .Świstak nie zawija ich w sreberka ani nie wyjmuje zlewek biologicznych z woreczków foliowych . Czy ktoś wie co się teraz z naszymi śmieciami dzieje ?

Jura 08.05.2021 08:22
Dowalić. Tym co odpady do Polski sprowadzają. A tak żeby im w pięty poszło.

Maryjan 08.05.2021 05:58
Ale jak codziennie ponad sto razy przez centrum miasta jedzie pojazd z odpadami to nikomu już nie przeszkadza....

Lubaniak 08.05.2021 08:41
No tak, to pozwólmy niech jeszcze będzie przejeżdżało kolejne 30 transportów codziennie z odpadami przez nastepne 60 lat. Gratuluję toku myślenia.

LTS 08.05.2021 05:10
Niezagrażające środowisku ... no na pewno . Jestem optymistą ale cos mi się wydaje , że wywalczą swoje ... Wysypią trochę tego co deklarują , a później będzie szło co innego ... Jeden śmietnik już jest obok + wykarczowane lasy . -Sprzedać wszystko , rozkradać , zrujnować i zasypać śmieciami- Taki jest obraz Polski . Co się dziwić , że się pojawiają takie pomysły ...

Rad 08.05.2021 04:31
Gnać. te bandę odpady nie w Polsce prostę

obywatel123 07.05.2021 21:13
Nie ma formalnych podstaw by blokować?!!!!Ja jestem podstawą do blokowania!Urodziłem się tu.Żyję tu!Należy ten teren też do mnie jak i do reszty mieszkańców!Francuska korporacja niech sobie do swojego kraju zwiezie odpady!Zgoda na te odpady zniszczy to miasto.Odpływ mieszkańców będzie nieunikniony.Strajkujecie za byle pierdołami a że chcą z naszego domu zrobić drugi Czarnobyl to cisza???!!!Jak chcecie być wysypiskiem Europy to gratuluje bierności.Pozdrawiam ekologów.

Czytelniczka 08.05.2021 08:45
A Ty co zrobiłe$ w tym kierunk

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama