Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 02:17
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Perły gminy Lubań. Mauzoleum w Jałowcu

„Perły gminy Lubań” to ciekawa propozycja przeglądu gminnych zabytków, zainicjowana przez kandydatkę na Wójta Gminy Lubań. Zestawienie, które powstaje może stać się inspiracją dla mieszkańców i wyjściem do turystycznego zagospodarowania tych miejsc.
Perły gminy Lubań. Mauzoleum w Jałowcu

Autor: Materiały KWW Małgorzaty Hercuń-Dąbrowickiej

Na terenie Gminy Lubań jest wiele „perełek” którymi warto się chwalić, choćby najstarsze drzewo w Polsce, renesansowe krużganki w kościele w Nawojowie Łużyckim czy mauzoleum w Jałowcu. Przed dwoma dniami w mediach społecznościowych pojawił się ciekawy wpis Małgorzaty Hercuń-Dąbrowickiej. Kandydatka w przedterminowych wyborach na Wójta Gminy Lubań opublikowała pierwszy z cyklu postów „Perły Gminy Lubań”, a dotyczy on właśnie niszczejącego mauzoleum rodziny von Lachmann-Falkenau w Jałowcu.

W pobliżu kompleksu dworskiego w Jałowcu, w cieniach starych drzew i licznych zarośli znajduje się przejmujące i zarazem zachwycające Mauzoleum rodziny von Lachmann-Falkenau.

Dawni właściciele ziemscy stracili jedynego syna podczas działań wojennych. Postanowili postawić mu piękne mauzoleum. Projekt neogotyckiej kaplicy grobowej wykonał niemiecki architekt Carl Johann Bogislaw Lüdecke, twórca m.in. pawilonów we wrocławskim ZOO, pałaców w Kopicach, Biechowie, Tułowicach, a także mauzoleum rodzinny Wollerów z pobliskiej Leśnej.

Twórcą przejmującej i zachwycającej rzeźby, przedstawiającej pochylonego anioła nad ciałem żołnierza był berliński rzeźbiarz Rudolf Siemering. Wyobraźmy sobie teraz, że w Jałowcu jest eksponowany obraz Leonarda da Vinci – Mona Lisa. Do tego dzieła można by porównać rangą dzieło berlińskiego rzeźbiarza. Przejmująca, pełna spokoju i nadziei rzeźba zachwyca po dzień dzisiejszy. Jakże piękna i wymowna była za czasów swojej świetności. To miejsce zdecydowanie zasługuje na odświeżenie, nie uważacie?

Co ciekawe pod wpisem od razu uaktywnili się internauci poruszający temat ruin kościoła w Jałowcu. Szybko okazało się, że teren jest już porządkowany i są ludzie, którzy mają pomysły oraz energię by zająć się tymi miejscami.

W najbliższym czasie pojawiać się będą kolejne wpisy opowiadające o zabytkach gminy Lubań, które są prawdziwymi perłami, chociażby renesansowe krużganki kościoła w Nawojowie Łużyckim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Grzechu 18.05.2021 14:40
Nie ma co demonizować mieszkańców jeżeli nie ma dowodów na to że to oni zniszczyli rzeźbę. Przypomnę że kiedy wojska radzieckie podbijały te tereny okradały wszystko co popadnie a czego nie dało się ukraść to niszczono.

xyz 18.05.2021 19:49
Niech mnie ktoś poprawi, bo pamięć ludzka potrafi płatać figle, ale kiedy pierwszy raz widziałem nagrobek w Jałowcu w latach 90-tych, i próbuję sobie ten obraz odtworzyć w pamięci, mam przed oczami niemal kompletną rzeźbę... I co z tego, że wojska radzieckie okradały podbite tereny? Każde wojsko, nie tylko radzieckie, tak robi. c'est la vie! Więc to żaden argument. Nie obwiniam też mieszkańców. Ale wydaje mi się, że wiem kto to zrobił. Jak dla mnie to kwestia braku wstydu. Tak, braku wstydu. Kiedyś usłyszałem takie stwierdzenie, że żyjemy w czasach bez wstydu i coś w tym chyba jest. Coraz mniej ludzi umie się wstydzić, uczyć się na swoim wstydzie, bo coś z tego wyciągnąć dla siebie samego. Bo człowiek, który dokona nawet najgłupszej rzeczy na świecie, i nawet po niewczasie, ale zawstydzi się swoim postępkiem, będzie chciał pewnie coś z tym zrobić, poprawić swoje samopoczucie, najpewniej poprzez próbę naprawy swojego postępku, i chciał nie chciał, wyciągnie z tego postępku jakieś wnioski dla siebie na przyszłość. Ale nie dlatego, że ktoś mu kazał. No, chyba, że nakazał mu to jego własny, jak najbardziej osobisty wstyd. A że wstyd to cecha ludzi wrażliwych, to myślę, że zrobił to ktoś niewrażliwy (także na sztukę, ale i pewne niepisane, uniwersalne, ogólnoludzkie zwyczaje, jak poszanowanie miejsc pochówku czy innych miejsc, związanych z ludzką śmiercią) i bez wstydu. Tak, z całą pewnością ktoś, kto nie potrafi się wstydzić.

Anna 19.05.2021 08:05
Jeśli mówisz, że ona była prawie kompletna w latach 90-tych, to tym bardziej mi żal ...., jeszcze bardziej boli, to że ktoś to zniszczył!!!! Masz rację, że musiał zrobić to ktoś, kto nie ma wstydu i szacunku dla zmarłych, dla sztuki, drugiego człowieka.... To ... brak słów...

LUBIANYYYYYYY 18.05.2021 08:40
Sołtys Jałowca......... To on sprawuje władze a niegdyś rodzina zajęła się ot i zezbaaa...

Anna 17.05.2021 20:57
Ta rzeźba była kiedyś tak piękna....Ja nie rozumiem ludzi, którzy dokonali dewastacji...Nigdy żadne dzieło sztuki nie poruszyło mnie tak bardzo, jak właśnie widok tego Mauzoleum na starych zdjęciach. Pojechałam tam kiedyś rowerem. Mimo zniszczeń miejsce wciąż robi wrażenie.... Czuję ogromny żal, że nie uchowało się w całej okazałości...

xyz 17.05.2021 19:20
Mnie kiedyś również urzekło to miejsce. Zainteresowanych historią tego miejsca odsyłam do wyśmienitej książki W. Beny "Polskie Łużyce Górne" (jak dla mnie to bezkonkurencyjny pod względem treści i formy przewodnik historyczny po miejscowościach w naszej okolicy). Nie trzeba ukończyć 5 fakultetów, a w międzyczasie zrobić doktoratu, aby domyśleć się, a przynajmniej odnieść wrażenie, że miejsce to jest obrazem czyjegoś bólu i upamiętnienia utraty kogoś naprawdę bliskiego. Dla mnie lekkość, wymowa i detal całej rzeźby pokazują mistrzowską rękę rzeźbiarza z warsztatem, z górnej półki. Rzeźba, nawet w tym stanie, w jakim jest teraz, jak dla mnie, jest sztuką naprawdę wysokiej próby, wykonaną, bez dwóch zdań, mistrzowską ręką. Dlatego trudno mi zrozumieć, jak nisko trzeba upaść, by w takim wyżywać się "artystycznie" w graffiti, poprawiać mistrzowskie rzeźbiarskie dzieło, obtłukując głowy czy inne części rzeźby... Choć nie wiem czemu się dziwię. Przecież jeszcze nie tak dawno, chodząc o koło lubańskiej fontanny, wielu Lubaniaków nie wiedziało, i część pewnie nie wie o tym do dziś, że deptało po czyichś nagrobkach, czy może raczej tym, co z nich zostało. Ale ktoś, kto wydał takie, a nie inne polecenie, też pewnie miała ojca, dziadków, rodziców i dzieci. Może także na cmentarzach. Ale oni byli przecież Polakami, a to były tylko jakieś tam poniemieckie nagrobki, nie? I taka decyzja, to nie kwestia życia w socjalizmie, czy kapitalizmie, polityczna, gospodarcza, czy nawet religijna. To kwestia wartości wyniesionych z rodzinnego domu... Ot, czasem nachodzą mnie takie przemyślenia, kiedy podziwiam to skądinąd przepiękne miejsce w Jałowcu, zastanawiając się dlaczego jest w takim, a nie innym stanie.

Klemens 17.05.2021 18:37
Tylko że bagienna dzicz za Buga nie potrafiła uszanować tego... i zachować chociażby nie pogarszając, o renowacjach już nie wspomnę. No bo to poniemieckie. Takim to kryterium myślenia i nastawienia zniszczono epitafia na murze cmentarnym - bo protestanckie. Religia wyzwala najgorsze pobudki w ludzkich umysłach wyznawców - szczególnie rzymsko katolicka.

Trzecie pokolenie Zaburzan. 18.05.2021 10:29
Szanowny Panie. Może się okazać, że w Pana żyłach płynie krew tej " bagiennej dziczy za Buga" i nawet pan o tym nie wie albo wiedzieć nie chce. Należy poszukać w swoim drzewie genealogicznym (jak takowe się ma). Co za tym idzie może się Pan bardzo zdziwić, że obraża Pan sam siebie. Za przykład złego postępowania w każdej dziedzinie życia można podać każda nacje. Chodzi o to byśmy wszyscy byli w porządku, szanowali siebie na wzajem i wszystko wokoło. Niestety tak się nie działo i nie dzieje.

Ludmiła 18.05.2021 11:19
No właśnie - trzeba było o tym pisać jak ta dzicz ze Wschodu zajmowała te ziemie. Zresztą coś z mlekiem matki wyssali i mają się z tym do dzisiaj. Dewastację wszystkiego co im staje na drodze. nawet ławeczki w parkach o koszach na śmieci nie wspominając.

Logik 18.05.2021 12:46
Ludmiła, a Twoja rodzina to skąd przyjechała?. Jakbyś się czuła gdyby ktoś ich określił jako dzicz z Wielkopolski?, czy ze Śląska, albo z Podkarpacia?. Kto Ty jesteś że obrażasz innych?. Uważasz że jesteś w porządku?, że tak można?.

marc55 18.05.2021 11:20
U was za to w synagodze pełen wypas ..

Logik 18.05.2021 12:40
Klemens, to nie "dzicz za Buga" niszczyła nagrobki na cmentarzach tylko tzw. "władza ludowa". Ludzie za Buga byli bardzo religijni i żadnych nagrobków nawet poniemieckich nie niszczyli. Tylko taki bezmyślny ignorant jak Ty może twierdzić to co napisałeś. To tylko świadczy o stanie Twojej znajomości historii, a raczej o stanie nieznajomości oraz o stanie kultury osobistej, a raczej jej braku.

Vera 18.05.2021 14:26
Klemens, ale wiesz, że to komunistyczna władza nakazywała zacieranie wszelkich śladów "niemieckości" tych ziem? Np. skuwanie napisów na nagrobkach i pomnikach? Nie bronię nikogo, ale trzeba mieć tez wzgląd na czasy, w jakich się to wszystko działo. Natomiast głowy rzeźb... no cóż... wg mnie to była kradzież na zlecenie: do jakiegoś niemieckiego lapidarium. Może się mylę, ale taki proceder na 100% był praktykowany.

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama