Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 20:14
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Czy ksiądz może odmówić pogrzebu z katolickim obrzędem? Diecezja wyjaśnia

Matka chciała pochować syna, który zginął w wypadku komunikacyjnym. Według niej, dwaj księża odmówili jednak odprawienia katolickiego obrzędu, dlatego zmuszona była zorganizować pogrzeb świecki. Duchowni widzą tę sytuację nieco inaczej i przedstawiają swoje stanowisko. A my pytamy - czy przedstawiciele wspólnoty kościelnej mogą decydować o tym, komu „należy się” msza? Rzecznik diecezji odpowiada.
Czy ksiądz może odmówić pogrzebu z katolickim obrzędem? Diecezja wyjaśnia

Autor: iStock

Zginął człowiek

Sytuacja miała miejsce w Milikowie k/ Bolesławca. Według relacji lokalnych portali, 38-letni mężczyzna zginął w wyniku wypadku. Jadąc motorowerem uderzył w przydrożny słup. Matka ofiary chciała pochować syna zgodnie z obrzędem katolickim, jednak dwie parafie, w których próbowała dopełnić formalności, rzekomo miały jej odmówić. Według relacji kobiety, księża tłumaczyli, że mężczyzna nie był im znany z uczestnictwa w mszach. Nie pamiętali go również z wizyt duszpasterskich.

Wierzący, niepraktykujący

Matka mężczyzny, który zginął w wypadku uważa, że to nie księża, a Bóg powinien osądzać i decydować. „Dopóki żyję, nie wybaczę tym księżom, Bóg powinien osądzać, nie oni." – czytamy na stronie bolec.info słowa kobiety. Tłumaczy również, że jej syn przyjął zarówno sakrament chrztu, jak i komunii oraz bierzmowania. Był osobą wierzącą, ale niepraktykującą.

Oświadczenie proboszcza

Inną perspektywę przedstawia w swoim oświadczeniu ksiądz Janusz Wilk, proboszcz parafii w Gościszowie. Tłumaczy, że sytuacja była wynikiem szeregu nieporozumień. Według duchownego najpierw w spisie brakowało danych tragicznie zmarłego, później rodzina napotkała kłopoty z dopełnieniem formalności, a kiedy już wszystko było ustalone, miał pojawić się problem z dostępnością księdza. Bliscy zmarłego zostali poproszeni o zmianę terminu, ale jak wskazuje proboszcz, odpowiedzieli, że to nie wchodzi w grę.

Jakie jest stanowisko diecezji?

W rozmowie telefonicznej ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik legnickiej diecezji wyjaśnił nam, że w rzeczonym przypadku nie doszło do odmowy katolickiego pochówku.
 – Nie są mi znane powody, dla których nie odbył się pogrzeb w parafii zmarłego na terenie Gierałtowa. Jednak tam, gdzie ostatecznie doszło do pogrzebu, czyli w Gościszowie, problemem okazały się błędy w komunikacji pomiędzy rodziną zmarłego, zakładem pogrzebowym i księdzem. Pierwszy raz spotkałem się z sytuacją, kiedy zakład pogrzebowy ustala szczegóły pogrzebu bez wcześniejszych ustaleń z administracją cmentarza. Ksiądz chciał pojawić się na pogrzebie, ale narzucono taki termin, który uniemożliwiał jego przybycie. Nie przychylono się do prośby duchownego, dlatego pogrzeb musiał odbyć się bez jego udziału – tłumaczył.

Czy ksiądz może odmówić katolickiego obrzędu?

Ksiądz Waldemar Wesołowski zaznacza, że są sytuacje, w których Kościół może pozbawić zmarłego prawa do katolickiego obrzędu:
- Pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni: apostaci, heretycy i schizmatycy; osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej; inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych  – wymienia rzecznik legnickiej diecezji. Duchowny podkreśla przy tym, że parafia nie może w tej kwestii kierować się subiektywną opinią na podstawie aktywności wiernego lub innych przesłanek, które nie zawierają się w powyższych przypadkach.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Praktykujacy kstolic 22.01.2023 23:29
Mysle ze Kosciol powinien bardziej otworzyc sie na ludzi a ksieza powinni sluzyc ludziom a nie uprawiac biznesu dlaczego kuria tego nie ukruci

Piotr. 17.08.2021 18:56
Jeżeli facet nie miał nic wspólnego z kościołem bo był mu nie potrzebny a księdza traktował jak 5 koło u wozu to teraz pogrzeb ma być z pompą bo co ludzie powiedzą. Po co pchać go na siłę po śmierci do kościoła. Skoro za życia nie chodził , na kolędzie uciekał, lub siedział schowany w innym pokoju bo nie chciał widzieć ,,czarnego,, to ma co ma. Na życie wieczne pracuje się całe życie a nie w chwili pogrzebu. AMEN

kasssa 25.05.2021 09:05
nie znam przypadku jak czlek z czarnej mafii odmowil pochowku jak zobaczyl na stole stojaca koperte z kasiora

Fiskalizować usługi kościelne 25.05.2021 15:13
A ja znam, wziął kasę i się nie pojawił.

MłotemCzarnąHołotę! 24.05.2021 23:01
Ha! Skoro tak Wam w tej wypełnionej guanem po kopułę św.Piotra pełnej ogierów Stajni Augiasza dobrze - to dobrze Wam tak!! Alleluja i od przodu! Tak trzymać i nie popu szczać Wam do waszego katolickiego mleka!Ps. Bóg, religia, wiara, obrzędy, dogmy, liturgie, zakonne orgie, dziesiątki tysięcy wiejących chłodem nie tylko fizycznym kapiących złotem pustostanów, RM, TV-TRWAM, konkordat, - ludzie ludziom zgotowali ten Los...

Proboszcz 24.05.2021 18:33
Szkoda słów, odłączyć to od pępowiny Państwowych pieniędzy to będą posłuszni. Zobaczą jak się żyje!

Zryb 24.05.2021 17:58
Po śmierci *** nie rządzi. Ludzie są dalej zacofani wierzą w niebo i piekło po śmierci. Bez klechy też można pochowa'ć zmarłego. Wystarczy mistrz ceremonii,

Redemptor 24.05.2021 17:50
Jak można wielebnym szamanom czynić zarzuty że w pełni władz nie tylko umysłowych oraz pełnym rozeznaniem odmawiają pochówku w sytuacji kiedy delikwent za życia z Kościołem czyli ich bogiem się nie utożsamiał? Brawo! Tak trzymać panowie kościelni - czas skończyć z tą obłudą, fałszem i hipokryzją. Chrzest jak doskonale wiadomo o niczym nie świadczy bo nakładają ten tak zwany sakrament na niczego nieświadomie dziecię - czyli tak naprawę tym samym kpią ze swojego boga, który nakazał: najpierw uwierz a później się ochrzcij.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama