Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 10 stycznia 2025 10:05
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Awiza odejdą do lamusa? Nowe narzędzie Poczty Polskiej

Cyfryzacja opanowuje wszystkie dziedziny życia. Podobnie stanie się z oficjalną korespondencją, która już wkrótce będzie obsługiwana mailowo. Narodowa skrzynka e-mail to nowe narzędzie Poczty Polskiej, za pomocą którego odbierzemy urzędową korespondencję w formie elektronicznej.

Autor: iStock

Każdy będzie miał swoją skrzynkę

Według informacji podanej przez Gazetę Wyborczą, wkrótce faktem stanie się skrzynka mailowa, za pośrednictwem której obywatele będą mogli kontaktować się z państwowymi instytucjami. Nowy projekt obsługiwany przez Pocztę Polską, wejdzie w życie już 1 lipca. Nie będzie jednak obowiązkowy. Każdy, kto zechce skorzystać z usługi, będzie musiał założyć indywidualne konto. Warunkiem będzie złożenie wniosku o adres do doręczeń elektronicznych.

Komunikacja urząd – obywatel

Osoby, które zadeklarują chęć elektronicznej obsługi swojej korespondencji, jednocześnie zrezygnują z tej w wersji tradycyjnej, papierowej. Wszystkie instytucje mają być zobowiązane do przestrzegania tego wyboru. Według Wyborczej, na "pierwszy ogień" pójdą ministerstwa. Z czasem jednak baza instytucji ma być powiększona m.in. o urzędy gmin, urzędy skarbowe czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Taki krok ma spowodować również np. przyspieszenie wydawania decyzji. Docelowo z systemu ma korzystać prawie 70 tys. podmiotów publicznych.

Poczta hybrydowa

Plany dotyczące powszechnej skrzynki mailowej zakładają również obsługę hybrydową. Osoby, które nie korzystają z komputerów, będą mogły otrzymywać listy tradycyjne. To znaczy, że urząd prześle korespondencję w formie mailowej, a Poczta Polska wydrukuje ją i dostarczy pod adres zamieszkania.


Kto za to zapłaci?

„Za doręczanie takiej korespondencji nadawanej przez podmiot niepubliczny (firma, obywatel) podmiotowi publicznemu Poczta Polska nie pobierze opłat. Ale dostanie dotację z budżetu. Przekazywanie korespondencji między podmiotami publicznymi też ma nie podlegać opłacie.” – czytamy w publikacji GW. To oznacza, że użytkownicy nie poniosą opłaty bezpośrednio. Gazeta podkreśla jednak, że koszty usługi pokryją dofinansowania, a te pozyskane będą z publicznych pieniędzy. Najdroższą z usług wyceniono na „nie więcej niż 6 zł plus VAT”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jan 09.06.2021 09:17
czyli beda wszystko czytac.. jakas paranoja.. 500 kont i hasel, chinczycy czy ruskie jeden cyber atak zrobia i finito.. spece cyfryzacj... jeszcze za respiratory nie oddal sku...!!

Artur 08.06.2021 19:47
Ręce opadają jak dziennikarze piszą o narodowym emailu. To narzędzie (rejestrowane doręczenie elektroniczne) nie ma nic wspólnego z emailem ani prawnie ani technologicznie. Dramat. A później się dziwić że Polacy są wykluczeni cyfrowo.

Wit 08.06.2021 10:08
Tak a potem będą sprawdzać czy płacisz abonament tv .cwaniaczki .

Jarek 08.06.2021 09:33
Od kilku lat Poczta ma Envelo. Niestety mało funkcjonalny, do dziś tego nie ogarnęli. Jeśli tak będzie dalej... Elektroniczne awizo trafi do odbiorcy po kilku miesiącach jeśli nie latach.

Gość 08.06.2021 13:09
Co ma piernik do wiatraka???

stefan 07.06.2021 21:51
poczta polska będzie brała ogromne kwoty za dostarczanie wiadomości email, pudrowania zgniłego komunistycznego trupa ciąg dalszy...

Rysiek 07.06.2021 17:31
Poczta POLSKA a godło zdjęli, raczej nie Polska.

Wiarus 08.06.2021 13:32
Godło było Francuskie jak ktoś by chciał wiedzieć i dlatego zdieli.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
bal Mickiewicz
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama