Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 24 kwietnia 2025 13:08
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Jutro zaćmienie Słońca. Jak podziwiać zjawisko i nie uszkodzić wzroku?

Jutro na niebie rozegra się spektakularne przedstawienie z udziałem Słońca. Przed dwie godziny jego położenie będzie pokrywać się z Księżycem, co z punktu widzenia Ziemian utworzy efekt zaćmienia. Zjawisko można podziwiać, jednak konieczne jest użycie przedmiotów, które ochronią wzrok.
Jutro zaćmienie Słońca. Jak podziwiać zjawisko i nie uszkodzić wzroku?

Autor: iStock

Zaćmienie pierścieniowe, ale nie w Polsce

W czwartek położenie Księżyca pokryje się z miejscem, w którym mieszkańcy Ziemi widzą ze swojej perspektywy Słońce. Kiedy te dwa astronomiczne obiekty znajdą się w jednej linii, dojdzie do zaćmienia. Jego efekt będzie zależny od położenia geograficznego. Mieszkańcy m.in. Grenlandii i Rosji będą mieli możliwość podziwiania zjawiska w całej jego krasie, bo z ich położenia widoczne będzie tzw. „zaćmienie obrączkowe” – Księżyc zasłoni praktycznie całą tarczę Słońca, a ludzkie oko dostrzeże jedynie poświatę przypominającą pierścień. W Polsce będziemy mieli do czynienia jedynie z częściowym zaćmieniem – mamy możliwość podglądać niebiański spektakl nieco z boku.

„W niektórych miejscach widzowie nie zobaczą tego pierścienia wokół Księżyca. Zamiast tego doświadczą częściowego zaćmienia Słońca. Dzieje się tak, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia nie są dokładnie ustawione w jednej linii. Słońce wydaje się mieć ciemny cień tylko na części swojej powierzchni.” – czytamy na stronie NASA.

W Polsce najwięcej, bo 15 proc. tarczy Słońca, będzie zakryte na północy kraju. W Warszawie będzie to ok. 9 proc., natomiast w Bieszczadach efekt będzie najsłabszy, choć nadal widoczny. Księżyc zasłoni tam jedynie 4 proc. powierzchni. Nie ma znaczenia, czy będziemy stać na wzniesieniu. Zjawisko będzie widzialne w takim samym stopniu z każdego miejsca, w którym widoczna jest tarcza słoneczna. Agencja kosmiczna NASA przygotowała wizualizację zjawiska, która wyjaśnia, jak będzie ono przebiegać w różnych miejscach na kuli ziemskiej. 

Wiele zależy od pogody

Zjawisko będzie widoczne w całej Polsce. Najlepszy efekt ukaże się jednak w północnej części kraju. Synoptycy IMGW przewidują, że w czwartek w Polsce może pojawić się zachmurzenie oraz opady. Jeżeli pogoda przeszkodzi w oglądaniu zjawiska na gołym niebie, można skorzystać z transmisji „na żywo”, którą NASA planuje uruchomić w czwartek ok. godz. 5 rano na stronie internetowej nasa.gov/live. Obserwatorzy z Polski powinni spoglądać w stronę nieba już od godz. 11:45, jednak kluczowy moment spektaklu nastąpi przed samym południem.

NASA ostrzega

Powszechnie powielany jest mit, że klisza aparatu analogowego i płyta CD chronią wzrok przed promieniowaniem słonecznym. Używanie tych przedmiotów, jak i zwykłych okularów przeciwsłonecznych, to wielki błąd, który może kosztować nas nawet utratę wzroku. Doskonale wiedzą o tym fotografowie, którzy spotkali się z uszkodzeniem matrycy. Ludzkie oko jest jeszcze bardziej wrażliwie, dlatego potrzebuje szczególnej ochrony.

„Nigdy nie jest bezpiecznie patrzenie bezpośrednio na promienie słoneczne, nawet jeśli jest częściowo lub w większości zasłonięte. Podczas oglądania częściowego lub pierścieniowego zaćmienia Słońca, musisz nosić okulary do tego przeznaczone przez cały czas trwania wydarzenia. Okulary do oglądania słońca lub zaćmienia nie są zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi; zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie są bezpieczne.” – wyjaśniają eksperci agencji kosmicznej.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, poprosiliśmy o komentarz Tomasza Drelę z Centrum Nauki Kopernik.

„Domowe sposoby, takie jak klisza czy płyta CD nie są bezpiecznie, ponieważ materiały z których są wykonane, przepuszczają promienie UV. Polecamy zakup specjalnych okularów dostępnych w sklepach z lornetkami i teleskopami.” – wyjaśnił nam ekspert.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Astronomer 10.06.2021 19:38
Niestety ale w Lubaniu akurat w tym czasie było zaćmieniem nieba chmurami i padający deszczyk. Wielu już następnego nawet częściowego nie dożyje a tego całkowitego to już nikt z żyjących w XXI wieku.

Halusia 09.06.2021 18:47
Trzeba patrzeć w niebo... A propos===============Umiera papież. U wrót raju Św. Piotr go pyta:- Ktoś ty?- Ja? biskup Rzymu.- Biskup Rzymu? Nie kojarzę.- No, namiestnik Pański na Ziemi.- To Bóg ma namiestnika? Nic mi o tym nie wiadomo.- No jestem głową Kościoła katolickiego!- A co to takiego? Papież zrobił głupią minę i aż mowę mu odebrało.- Dobra - mówi Św. Piotr - Czekaj tu, idę spytać szefa.- Panie Boże, masz chwilkę? Jest tu taki jeden, mówi, że jest jakimś papieżem, niby Twoim namiestnikiem na Ziemi, głową czegoś tam.- Nie kojarzę. Ale moment... Jezusie, może ty coś o tym wiesz?- Nie, tato, nie kojarzę. Ale pójdę z nim pogadać.Po chwili wraca Jezus zwijając się ze śmiechu i mówi:- Pamiętacie to kółko rybackie, które zakładałem 2000 lat temu?- No, i?– No i oni do tej pory działają!

asgahas 09.06.2021 20:47
Żarty rodem z prlu, zatrzymajmy tę karuzelę śmiechu zanim komuś się stanie krzywda

Franuś 10.06.2021 09:09
No bo jeszcze w PRL-u były porządne dowcipy czy kawały. A za Pisiorów to ten nasz żywot to wielki żart.

ABC 09.06.2021 21:34
Bardzo słabe. Nic tu do śmiechu.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Znani jak diabliData dodania komentarza: 24.04.2025, 11:28Źródło komentarza: Lawa 2025. Znamy główne gwiazdy Dni LubaniaAutor komentarza: Jędrek*Treść komentarza: Każdy ma taką gwiazdę, na jaką zasłużył. Wart Pac Pajaca. Mnie, "Cleo" kojarzy się z "siarą". Plastikowa "Cleo", jak codziennie śledzicie "to zjawisko" w reklamach telewizyjnych, i nie tylko, jest gwiazdą kampanii Media Expert , jeszcze od listopada 2020 roku. W kilku spotach pamiętam jak wykonywała przeróbki Reni Jusis, sprzed ponad dwóch dekad „Zakręcona”, a w reklamie bożonarodzeniowej - zmienioną wersję piosenki „Daddy cool” zespołu Boney M. Jest to wytwór zapotrzebowania pokolenia Tic-Tac. Gratuluję gustu Lubaniakom. Życzę Wam tym razem wysokich jej lotów. A zaraz po koncercie - pędźcie do Media Expert.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 10:30Źródło komentarza: Lawa 2025. Znamy główne gwiazdy Dni LubaniaAutor komentarza: HmmTreść komentarza: Czyli profilaktyka raka piersi nie pasuje? Lepiej się nie badać i umierać albo amputować? Córkę też byś odwodził od badań? A nie, najpierw trzeba mieć kontakty z kobietami, wyjść z piwnicy, gdzie się naoglądało jak tradwife zarabiają kasę na instagramach udając że nie pracują i są zależne od facetów... Dałeś się oszukać. A nie ma żadnej gwarancji, że kobieta, która "siedzi" w domu, dba o siebie, męża i dzieci nie znudzi się panu i władcy i nie zostanie odstawiona na boczny tor, co wtedy? Z czego będzie żyć? Gdzie ja wezmą do pracy skoro luka w CV? Na to nie masz odpowiedzi... sam sobie zrób kurs tradwife jak to takie przyjemne.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 10:26Źródło komentarza: Zapraszamy na konferencję KOBIETY KOBIETOM #badajsiękobietoAutor komentarza: Mieszkaniec centrum.Treść komentarza: No i pięknie znowu tak jak zawsze centrum a ludzie jakos sobie poradzą. Dlaczego nikt nie patrzy na mieszkańców tylko jak zwykle impreza ma.byc i koniec. Luban ma miejsce na imprezy tylko po co inwestować lepiej zrobic jazdę weekendową w centrum i gra. A propo tych wszystkich zabawek które przyjada na imprezę i znowu beda wylewać ścieki na trawniki i zostawiać po sobie olej na trawie i chodniku uprzedzam ze sprawdzę wszystko z odpowiednimi służbami bo w tamtym roku było dużo zaniedbań. A I najważniejsze przyjdę sprawdzić czy te urządzenia posiadają ważne badania tych zabawek bo w tamtym roku doszły mnie słuchy że to wszystko nie miało żadnych badań udt. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 10:14Źródło komentarza: Lawa 2025. Znamy główne gwiazdy Dni Lubania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama