Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 25 kwietnia 2025 06:32
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Wróciłeś do kraju? Jak skutecznie ściągnąć kwarantannę

Okazuje się, że nie każdy test jest podstawą do ściągnięcia kwarantanny po powrocie z zagranicznych wojaży. Coraz częściej przekonują się tym osoby wracające z urlopów.
Wróciłeś do kraju? Jak skutecznie ściągnąć kwarantannę

Autor: pixabay

Wróciliśmy z wakacji, oczywiście nałożono na nas kwarantannę, ale to też nie problem, bo wystarczy zrobić test. I tu zaczęły się schody. Okazuje się, że test zrobiony w w Niemczech w ogóle nie może być brany pod uwagę, a w Polsce to wydatek kilkuset złotych. Musiałam wrócić do pracy, więc wykosztowałam się i co? I wynik jest niewidoczny w jakimś systemie i dalej obowiązuje mnie kwarantanna. Koszty tych testów i nerwów to więcej niż ten tydzień za granicą. - napisała do nas Pani Ania.

Rzeczywiście po powrocie do kraju Straż Graniczna poprzez system EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski) zamieszcza informacje adresowe i kontaktowe osób powracających do kraju z zagranicy, objętych obowiązkową kwarantanną. Podróżni, którzy zostaną w ten sposób objęci kwarantanną mogą w ciągu 48 godzin wykonać test PCR lub antygenowy na obecność koronawirusa i jeżeli wynik jest negatywny, to w ciągu 24 godzin kwarantanna zostanie automatycznie ściągnięta. Warunkiem jest wykonanie badania przez laboratorium "wpięte" w system EWP.

Najważniejsze jest to, gdzie zrobimy test 

U naszych zachodnich i południowych sąsiadów testy na COVID-19 są znacznie tańsze, dlatego wiele osób decyduje się na wykonanie takiego badania w punktach zlokalizowanych na lotniskach czy przy granicy. Kiedy otrzymamy wynik testu z zagranicznego laboratorium nie doczekamy się ściągnięcia kwarantanny. A to dlatego, że zagraniczne laboratoria nie mają możliwości wpisać do EWP wyniku przeprowadzonego badania.
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia, medyczne laboratoria diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 mają obowiązek wprowadzać do systemu teleinformatycznego (EWP) wszystkie wyniki testów (pozytywne, negatywne, nierozstrzygające) bez względu na źródło finansowania, zarówno w zakresie testów genetycznych (PCR) jak również antygenowych. Dopiero wynik wprowadzony przez laboratorium do systemu EWP daje możliwość automatycznego ściągnięcia kwarantanny w ciągu 24 godzin. Zawsze wykonując test dopytajmy, czy jego wynik będzie wpisany do Ewidencji Wjazdu do Polski. W innych przypadkach kwarantanna będzie utrzymana i zamiast wypoczęci wrócić do pracy, stracimy pieniądze i nerwy.

KWARANTANNA

Ograniczenie dotyczy osób, które:

  • przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE*,
  • przekraczają granicę RP ze strefy Schengen,
  • miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną),
  • zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej.

* Granicę zewnętrzną określają przepisy art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z 9 marca w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.).

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen:

  • Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
  • Rozwiązanie obejmie wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
  • Testy nie są finansowane ze środków publicznych.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen

  • Każdy z podróżujących jest skierowany na kwarantannę.
  • Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
  • Testy nie są finansowane ze środków publicznych.
  • Test zwalniający z kwarantanny można także wykonać po przylocie na terenie lotniska, przed odprawą graniczną.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

BK 16.06.2021 17:15
"Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy." - a nie po przekroczeniu granicy?

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Henryk.z cisaTreść komentarza: Słabo to wyglada Henryków potrafi zrobić szoł lubań nieData dodania komentarza: 25.04.2025, 05:57Źródło komentarza: Lawa 2025. Znamy główne gwiazdy Dni LubaniaAutor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca Świętego
ReklamaPowiat Lubań
Reklama