Wróciliśmy z wakacji, oczywiście nałożono na nas kwarantannę, ale to też nie problem, bo wystarczy zrobić test. I tu zaczęły się schody. Okazuje się, że test zrobiony w w Niemczech w ogóle nie może być brany pod uwagę, a w Polsce to wydatek kilkuset złotych. Musiałam wrócić do pracy, więc wykosztowałam się i co? I wynik jest niewidoczny w jakimś systemie i dalej obowiązuje mnie kwarantanna. Koszty tych testów i nerwów to więcej niż ten tydzień za granicą. - napisała do nas Pani Ania.
Rzeczywiście po powrocie do kraju Straż Graniczna poprzez system EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski) zamieszcza informacje adresowe i kontaktowe osób powracających do kraju z zagranicy, objętych obowiązkową kwarantanną. Podróżni, którzy zostaną w ten sposób objęci kwarantanną mogą w ciągu 48 godzin wykonać test PCR lub antygenowy na obecność koronawirusa i jeżeli wynik jest negatywny, to w ciągu 24 godzin kwarantanna zostanie automatycznie ściągnięta. Warunkiem jest wykonanie badania przez laboratorium "wpięte" w system EWP.
Najważniejsze jest to, gdzie zrobimy test
U naszych zachodnich i południowych sąsiadów testy na COVID-19 są znacznie tańsze, dlatego wiele osób decyduje się na wykonanie takiego badania w punktach zlokalizowanych na lotniskach czy przy granicy. Kiedy otrzymamy wynik testu z zagranicznego laboratorium nie doczekamy się ściągnięcia kwarantanny. A to dlatego, że zagraniczne laboratoria nie mają możliwości wpisać do EWP wyniku przeprowadzonego badania.
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia, medyczne laboratoria diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 mają obowiązek wprowadzać do systemu teleinformatycznego (EWP) wszystkie wyniki testów (pozytywne, negatywne, nierozstrzygające) bez względu na źródło finansowania, zarówno w zakresie testów genetycznych (PCR) jak również antygenowych. Dopiero wynik wprowadzony przez laboratorium do systemu EWP daje możliwość automatycznego ściągnięcia kwarantanny w ciągu 24 godzin. Zawsze wykonując test dopytajmy, czy jego wynik będzie wpisany do Ewidencji Wjazdu do Polski. W innych przypadkach kwarantanna będzie utrzymana i zamiast wypoczęci wrócić do pracy, stracimy pieniądze i nerwy.
KWARANTANNA
Ograniczenie dotyczy osób, które:
- przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE*,
- przekraczają granicę RP ze strefy Schengen,
- miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną),
- zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej.
* Granicę zewnętrzną określają przepisy art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z 9 marca w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.).
Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen:
- Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
- Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
- Rozwiązanie obejmie wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy.
- Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
- Testy nie są finansowane ze środków publicznych.
Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen
- Każdy z podróżujących jest skierowany na kwarantannę.
- Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
- Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
- Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
- Testy nie są finansowane ze środków publicznych.
- Test zwalniający z kwarantanny można także wykonać po przylocie na terenie lotniska, przed odprawą graniczną.
Napisz komentarz
Komentarze