Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 17:25
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Mineralna czy źródlana? Wybieraj wodę świadomie

Woda jest podstawą funkcjonowania człowieka. To główny składnik naszego organizmu, dlatego tak ważne jest jej bieżące uzupełnianie. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego płynu, jednak często wybieramy spośród nich nieświadomie. Warto dowiedzieć się, jakie właściwości mają najpopularniejsze wody butelkowane.
Mineralna czy źródlana? Wybieraj wodę świadomie

Autor: iStock

Woda mineralna

Woda mineralna wydobywana jest spod powierzchni ziemi. Naturalnie filtrowana i chroniona przed zanieczyszczeniami, ma też korzystny wpływ na zdrowie. O ile zwykła jest bezpieczna dla przeciętnego człowieka, warto szczególnie uważać na nadmierne spożycie odmian wysoko zmineralizowanych. Nagromadzenie biopierwiastków w niej zawartych może np. zaburzać procesy trawienne. Należy zrezygnować z podawania jej dzieciom. Nie nadaje się również do gotowania, ponieważ może wytrącać duże ilości kamienia. Polecana jest osobom, które uprawiają sporty i pacjentom, u których stwierdzono niedobory poszczególnych pierwiastków.

Woda źródlana

To dobro w najczystszej postaci. Zawartość składników mineralnych jest w niej znacznie mniejsza. Można spożywać ją w dużych ilościach bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia i aktywność fizyczną. Jest doskonałą bazą do przyrządzania niemowlęcych posiłków. Jej zastosowanie w kuchni jest bezpieczne, a sama woda nie zmienia smaku potraw. Przyczynia się do łagodnego usuwania zbędnych produktów przemiany materii w organizmie.

Gazowana czy niegazowana?

Na zdrowego człowieka dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej nie powinien mieć złego wpływu, jednak spożywany w dużych ilościach może powodować uczucie wzdęcia. Dzięki bąbelkom minerały łatwiej się przyswajają, a napój wydaje się mieć przyjemny smak, który niektórym pomaga wyrobić nawyk regularnego nawadniania. Urozmaiceniem może być plaster cytryny lub wyciśnięty z niej sok, który w połączeniu z wodą działa izotonicznie, czyli wyrównujące poziom nawodnienia w organizmie.

Ile wody powinniśmy wypijać w ciągu dnia?

Przyjmuje się, że minimalnie powinno się spożywać w ciągu dnia 2 litry wody. Podczas upałów zapotrzebowanie to zdecydowanie wzrasta nawet do 3 – 4 litrów na dobę. Niektórzy mają problem z pamiętaniem o piciu wody, dlatego istnieją sposoby, które mają w tym pomóc. Przykładem może być przygotowanie np. 8 szklanek z wodą i wyznaczenie sobie celu, aby wypić każdą z nich w ciągu całego dnia. Można również pobrać aplikację na smartfon, która będzie regularnie wysyłać przypomnienia. Bez względu na to, jaki sposób wybierzemy, spożywanie płynów z czasem powinno wejść w nawyk.

Regularne picie wody korzystnie wpływa na zdrowie

Dbając o odpowiednie nawodnienie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia zawału oraz udaru. Zwiększamy odporność organizmu i oczyszczamy go z toksyn. Minimalizuje się w ten sposób ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych i nowotworów. Picie wody jest niezbędne w procesie chudnięcia. Dobra gospodarka wodna organizmu przyczynia się do poprawy jego funkcjonowania. Wpływa korzystnie również na pamięć, koncentrację i ogólnego samopoczucia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama