Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 16 stycznia 2025 13:09
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Burza dała się we znaki w okolicach Bolesławca, dziś niemal w całej Polsce niespokojnie

Burza i ulewny deszcz, które nie dawały spać dzisiejszej nocy mieszkańcom powiatu lubańskiego, poczyniły szkody w powiecie bolesławieckim. Dziś na terenie kraju prognozowane są kolejne anomalia pogodowe.

Autor: iStock, IMGW

Jak podają bolesławieckie media, dzisiejszej nocy strażacy z powiatu bolesławieckiego wyjeżdżali dwadzieścia dwa razy do podtopionych posesji i powalonych drzew. Najwięcej interwencji było w Krzyżowej, Tomaszowie Bolesławieckim, Dobrej czy Kraśniku.

W powiecie lubańskim jedyna interwencja strażaków miała miejsce w Świeradowie-Zdroju, gdzie oberwany przez wiatr konar drzewa spadł na bramę wjazdową do posesji.

W środę południowo-zachodnia i południowa Polska należeć będą do najspokojniejszych. Na pozostałym terenie kraju możemy spodziewać się burz z gradem. Lokalnie wystąpią podtopienia. Możliwe jest też tworzenie się trąb powietrznych. Sprawdź, jakich kierunków lepiej dziś unikać.

Najspokojniej na południowym – zachodzie

Mieszkańcy Dolnego Śląska i Opolszczyzny mają najmniejsze powody do zmartwień. Tych rejonów ostrzeżenia burzowe Instytutu Gospodarki Wodnej i Meteorologii nie obejmują. Będzie to jednak jeden z najchłodniejszych regionów w kraju, bo termometry wskażą tam jedynie ok. 20 st. C. We Wrocławiu nie będzie burz, ale mogą pojawić się obfite opady deszczu, które doprowadzą do podtopień. Gwałtownego wzrostu wód mogą spodziewać się również mieszkańcy okolic Zielonej Góry i Leszna.

Najcieplej na północnym – wschodzie

Wybierając kierunki nadmorskie możemy spodziewać się przyjemnych temperatur. Ciepły front atmosferyczny rozciągnie się od Koszalina, przez Trójmiasto, Olsztyn, Suwałki i Białystok. Tu temperatura wyniesie od 23 do 25 st. C. Niestety w tych samych miastach również przewiduje się wystąpienie burz z gradem, dlatego lepiej zachować szczególną ostrożność podczas wakacyjnych wycieczek. Podobnie będzie w centralnej części Polski, jednak tam wystąpią nieco niższe temperatury. W Warszawie i okolicach termometry pokażą dziś 20 st. C. W Bydgoszczy i Toruniu maksymalnie 22 st. C.; w Łodzi 21 st. C.

Opady na południowym – wschodzie

Ostrzeżenia hydrologiczne powinny wzbudzić również czujność mieszkańców południowego – wschodu. Lublin, Chełm, Zamość, Rzeszów, Tarnów i Przemyśl - to miejscowości, które narażone są dziś na gwałtowne opady deszczu i podtopienia. Temperatura powietrza wyniesie tam ok. 20 st. C. Jedynie w Rzeszowie będzie nieco wyższa, ok. 23 st. C. Miejscami mogą wystąpić silne burze z gradem.

Możliwe pojawienie się trąb powietrznych

Oprócz Rzeszowa i Tarnowa, IMGW prognozuje wystąpienie burz drugiego stopnia, czyli z porywami wiatru sięgającymi nawet 115 km/h i gradem, w Przemyślu, Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi. Nawałnic mogą spodziewać się też mieszkańcy Konina, Poznania i Leszna. W tych miejscowościach nie należy oczekiwać dziś temperatury wyższej niż 21 st. C. Synoptycy ostrzegają jednak, że w rejonach, gdzie wystąpią silniejsze burze, mogą tworzyć się również tornada.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
bal Mickiewicz
gry
u Bukowińczyków
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama