Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 22 stycznia 2025 20:46
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Mrówki w domu i bloku – jak się ich pozbyć?

Mrówki w mieszkaniu i domu to problem, który może dotknąć każdego. Wystarczy np. przynieść je razem z kwiatami. Owady często znajdują też drogę do naszych czterech ścian poprzez miejsca zupełnie niepozorne, takie jak zsyp na śmieci. Jak, naturalnymi sposobami, pozbyć się niechcianych gości?
Mrówki w domu i bloku – jak się ich pozbyć?

Autor: iStock

W drodze po lepsze warunki

Zadaniem mrówek jest walka o przetrwanie, dlatego w nieustannej wędrówce szukają nie tylko pożywienia, ale i lepszych warunków bytowych. Domy i mieszkania są doskonałym środowiskiem dla rozwoju tych owadów, ze względu na wilgoć i temperatury sprzyjające rozmnażaniu. Choć to bardzo pożyteczne stworzenia - zjadają małe szkodniki i wzbogacają glebę uprawną - we wspólnym obcowaniu z człowiekiem mogą być prawdziwym utrapieniem.

Zaczyna się niewinnie

Jeśli w swoim domu lub mieszkaniu spotkasz jedną mrówkę, prawdopodobnie wkrótce odkryjesz, że masz do czynienia z całą plagą owadów. Najchętniej kolonie wybierają na swoją podróż takie miejsca jak fugi, rogi pomiędzy ścianami i podłogą, narożniki pod szafkami itp. Ze względu na doskonały węch, bez problemu znajdują drogę do pożywienia, dlatego najpopularniejszym celem, jaki sobie obierają, są nasze kuchnie. Wystarczy okruch chleba lub kropla słodkiego soku, aby owady zgromadziły się licznie w celu uzupełnienia swoich zapasów.

Czego nie lubią mrówki?

Aby pozbyć się mrówek, konieczne jest dbanie o czystość i usuwanie wszelkich resztek jedzenia. Podczas ich obecności warto też chować do lodówki pieczywo, słodkie desery, owoce i produkty mięsne. Należy też zaobserwować drogę, którą się poruszają, a następnie w miejscach, które ją przecinają rozsypać lub wylać to, co je odstrasza. Pomocne mogą okazać się np. przyprawy popularne w wielu domach. Regularne „przeszkadzanie” mrówkom w dotarciu do celu sprawi, że po kilku dniach, zniechęcone zrezygnują z pomieszkiwania w naszych czterech ścianach i znajdą inny cel.

Jakich składników można użyć?

Produkty sypkie i suche:

- sól,
- pieprz,
- soda oczyszczona,
- cynamon,
- proszek do pieczenia,
- liście laurowe,
- majeranek,
- mięta,
- lawenda.

Produkty płynne (można rozłożyć np. nasączone waciki):

- woda z sokiem z cytryny,
- ocet,
- olejek lawendowy,
- cytrusowy olejek eteryczny.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hebel 01.07.2021 20:53
Vigonez spray. Wypsikać wszystkie zakamarki i kąty, wybrać się z domu na spacer, po godzinie wywietrzyć. Znacznie skuteczniejszy od sklepowych psikadeł i mniej toksyczny. Kupujemy na Allegro. Wyłażą niesamowite ilości pająków, stadami stonogi, żuczki i co tam jeszcze. Zwłaszcza za pierwszym razem. Zmiatamy z podłogi. Najlepiej kupić największy spray. Wylatuje mgiełka drobniejsza niż z muchozolu i leci jej dużo. Spray raczej mocno psika i szybko się kończy. Ale efekt na kilka lat nawet. W zestawie cieniutka i długa rurka w niedostępne miejsca. Cena jak za 2 muchozole tej wielkości.

Kacper 01.07.2021 10:51
Postawic zdjecie mojej teściowej Lucyny, gwarantuje cale kolonnie uciekna na lata z pyska strasznie wredno straszna ale okropna jeszcze z piwem wiecznie w reku, u niej nawet muchy nie lataja.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama