Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 25 kwietnia 2025 01:35
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Gdzie sprawdzić zasady i przepisy w obcym kraju przed wyjazdem za granicę?

„Co kraj, to obyczaj” głosi polskie przysłowie. Szczególnie warto o tym pamiętać, kiedy wybieramy się na wakacyjne wojaże po obcych państwach. Zanim spakujemy walizki i wsiądziemy do samolotu, dobrze jest zagłębić się w podstawowe przepisy i zasady, które panują w miejscu, gdzie będziemy wypoczywać. Gdzie szukać pewnych informacji i co powinniśmy wiedzieć?
Gdzie sprawdzić zasady i przepisy w obcym kraju przed wyjazdem za granicę?

Autor: iStock

Informacje w pigułce

Najpewniejszą stroną internetową, która oferuje pełną aktualizację najważniejszych informacji związanych z pobytem poza granicami Polski, jest oficjalny Serwis Rzeczypospolitej Polskiej. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja widnieje zakładka „Informacje dla podróżujących”, która jest kopalnią wiedzy na temat obowiązujących przepisów.

Co możemy sprawdzić?

Po otwarciu witryny pojawi się spis krajów, uporządkowany w kolejności alfabetycznej. Po kliknięciu na interesujące nas państwo przeczytamy najważniejsze informacje dotyczące:

- aktualnych zasad związanych z sytuacją pandemiczną,
- sytuacji politycznej i ewentualnego zagrożenia związanego np. z manifestacjami,
- dokumentów wymaganych podczas wjazdu na terytorium danego kraju,
- ubezpieczenia komunikacyjnego wymaganego podczas podróżowania własnym autem,
- funkcjonowania służby zdrowia (jakość świadczonej opieki medycznej; koszty z nią związane itp.),
- informacji dla kierowców (wymagania dot. używania świateł; szczególne zagrożenia; kontrole służb),
- restrykcje celne,
- najważniejsze przepisy prawne (np. dot. przewozu narkotyków; dóbr narodowych; nieuznawania odmienności [w tym homoseksualizmu] itp.),
- panujących obyczajów (np. zasady panujące w krajach muzułmańskich; spożywanie alkoholu w miejscach publicznych itp.),
- inne, przydatne informacje (np. o zakazie robienia zdjęć służbom mundurowym; standardowym napięciu elektrycznym; godzinach otwarcia instytucji itp.).

Pozostań w kontakcie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do zarejestrowania się w systemie „Odyseusz”, którego zadaniem jest ułatwienie kontaktu pomiędzy podróżującymi, a właściwymi placówkami dyplomatyczno - konsularnymi, jeśli będzie potrzebna pomoc tych instytucji. Dodatkowo system wysyła ostrzeżenia i ważne komunikaty dotyczące podróży oraz kraju, w którym będziemy przebywać.

 Z systemu można skorzystać na dwa sposoby:

- zgłaszając podróż pod adresem https://odyseusz.msz.gov.pl/Home/RegisterTravel (informacje przechowywane będą jedynie przez 14 dni od zakończenia podróży),
- zakładając konto na stronie https://odyseusz.msz.gov.pl/Home/Registration.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca ŚwiętegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: jest po kilka na każdym piętrze więc nie kłam PO*****Data dodania komentarza: 24.04.2025, 20:42Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama