Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 03:44
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

6 rzeczy, których lepiej nie zostawiać w samochodzie podczas upałów

Zostawiasz auto na zewnątrz podczas upałów? Lepiej przejrzyj jego zawartość. Niektóre przedmioty, pod wpływem wysokiej temperatury, mogą wybuchnąć, a nawet wywołać pożar. Koniecznie sprawdź, czy nie masz ich w schowkach i bagażniku.
6 rzeczy, których lepiej nie zostawiać w samochodzie podczas upałów

Autor: iStock

Wnętrze pojazdu, pod wpływem ciepłego powietrza i promieni słonecznych, może osiągnąć temperaturę powyżej 50 st. C. Wiele mówi się na temat nieodpowiedzialnego zostawiania w nagrzanym aucie dzieci i zwierząt, i słusznie. Zapominamy jednak o sprawie, choć mniejszej wagi, to równie istotnej w czasie letnich upałów. Niektóre rzeczy pozostawione w takim skwarze mogą eksplodować lub zmienić swoje właściwości. Warto poświęcić kilka minut i przejrzeć wszystkie zakamarki, aby uchronić auto przed zabrudzeniem, a nawet podpaleniem, a także zadbać o swoje zdrowie.

1. Środki chemiczne

Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzać oznakowanie umieszczone na produktach, np. przeznaczonych do sprzątania w samochodzie. Spraye, dezodoranty oraz podobne preparaty, składają się m.in. z gazu. Pod wpływem wysokiej temperatury, jego objętość może wzrastać, a to z kolei może spowodować wybuch. W najgorszym wypadku będziemy musieli uporać się zabrudzeniem tapicerki i elementów auta, które raczej nie będą łatwe do usunięcia.

2. Pożywienie i napoje

Jeżeli podczas jazdy spożywamy zwykłą wodę, nie musimy się o nią martwić. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami napojów gazowanych, mogą one zachować się podobnie jak środki chemiczne. Pod wpływem ciepła butelka może wybuchnąć, a słodki, klejący płyn, wątpliwie ozdobi wnętrze naszego pojazdu. Ponadto plastik, z którego produkowane są butelki, może wydzielać szkodliwe dla zdrowia antymony i bisfenole. O tym, jak rozpływająca się czekolada mogłaby rozlać się po siedzeniach, nie trzeba chyba nikomu opowiadać…

3. Laptop, tablet, telefon, baterie

Są to urządzenia stosunkowo wytrzymałe na warunki atmosferyczne, jednak ekstremalna temperatura panująca w rozgrzanym nadwoziu, może być dla nich wyrokiem. Promienie słoneczne i gorące powietrze zdecydowanie nie służą wyświetlaczom naszych elektronicznych gadżetów. Ponadto w takich warunkach szybciej zużywają się baterie. Dotyczy to również niepozornych urządzeń, takich jak piloty do bramy czy nawigacja samochodowa.

4. Mokre ubrania, ręczniki

Ciepłe, wilgotne środowisko, to ulubione warunki bakterii do rozmnażania się. Jeżeli wracamy z plaży, lepiej nie zostawiać w samochodzie mokrych kąpielówek i ręczników. Wilgoć rozprzestrzeni się po całym samochodzie, a drobnoustroje urządzą sobie z niego nie lada „folwark”. Może to negatywnie przełożyć się na nasze zdrowie i samopoczucie.

5. Lekarstwa

To bardzo ważne, by o nich pamiętać, zwłaszcza kiedy nie są bezpośrednio w zasięgu wzroku. Medykamenty poddane ekstremalnym temperaturom, mogą nie tylko tracić swoje właściwości lecznicze, ale również wydzielać niebezpieczne substancje. Większość leków wystawionych na długotrwały upał i promienie słoneczne, powinniśmy wyrzucić do kosza.

6. Zapalniczka

Zwykle zapalniczki są opatrzone ostrzeżeniem, że lepiej nie pozostawiać ich na słońcu. Warto unikać też wysokich temperatur, aby uniknąć wybuchu. Gaz, którym są wypełnione, to paliwo. Wnętrze samochodu w dużej mierze składa się w elementów łatwopalnych. Nietrudno wyobrazić sobie, że takie połączenie może skończyć się nawet pożarem, a w konsekwencji utratą samochodu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wiesiek 12.07.2021 14:12
Natomiast teściową można, a nawet wskazanym jest pozostawić zamknięta - niech pilnuje samochodu, nawet na parkingu przy Lidlu w środku lata.

megafaka 11.07.2021 18:34
Piwa też nie zostawiać !! bo będzie ciepłe :)

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama