Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 4 kwietnia 2025 22:39
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
Reklama

30 lat temu zaczęliśmy płacić plastikiem. Teraz czas na chipy

Pierwsza karta płatnicza zaistniała na polskim rynku trzy dekady temu. Pandemia sprawiła, że z takiej formy płatności korzystamy jeszcze częściej. A już można płacić ręką.
30 lat temu zaczęliśmy płacić plastikiem. Teraz czas na chipy

Autor: iStock

Na początek garść liczb. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że z końcem 2020 roku na polskim rynku było niemal 43,7 mln kart płatniczych. 87,8 proc. z nich działały metodą zbliżeniową. Tylko w trzech ostatnich miesiącach ubiegłego roku Polacy takimi kartami wykonali 1,56 mld transakcji bezgotówkowych. Samych terminali w kraju jest około miliona.

30 lat minęło

Karty płatnicze w sumie mają już ponad 50 lat, ale do Polski dotarły znacznie później. W tym roku obchodzimy 30. rocznicę ich obecności nad Wisłą. Zaczęło się od zmian ustrojowych po 1989 roku, kiedy do Polski zaczęły wchodzić zachodnie instytucje finansowe. Firma VISA zaczęła z bankami podpisywać umowy na wydawanie kart. Z kolei Polskie Biura Podróży ORBIS i Bank Inicjatyw Gospodarczych BIG S.A zaczęły budować wspólne centrum finansowe, co zaowocowało powstaniem w 1991 roku POLCARD.

Pionierami na rynku wydawnictwa kart w Polsce były odpowiednio: w segmencie klienta biznesowego – Bank Inicjatyw Gospodarczych S.A., który już w 1991r. wydał pierwszą międzynarodową kartę płatnicza VISA Business, w segmencie klienta detalicznego – Bank Pekao S.A., który w 1993r. jako pierwszy wprowadził do swojej oferty kartę VISA Classic. W roku 1992r. POLCARD uruchomił pierwszy w Polsce terminal POS, a rok później wydał pierwszą krajową kartę płatniczą – kartę POLCARD.” – przypomina serwis pyarto.com.

Na początku z taką kartą niewiele można było zrobić, bo nie było miejsc, które akceptowały takie płatności. Brakowało terminali i bankomatów. Ale już dekadę później sytuacja się zmieniła. W 1996r. wydano milionową kartę płatniczą na polskim rynku, a w 2000 r., w Polsce było już ponad 10 milionów kart.

Kluczowe dla dalszego rozwoju rynku płatności bezgotówkowych, w tym dla rynku kartowego, było uruchomienie systemów bankowości internetowej, które wprowadziły bankowość w kraju na zupełnie nowe tory. To właśnie boom technologiczny początku XXI wieku spowodował, że prawie wszystkie polskie banki wydawały karty swoim klientom, a pieniądz elektroniczny zaczął odgrywać kluczową rolę w polskiej gospodarce. W 2002r. wyemitowano w Polsce ponad 16 mln kart, natomiast wartość transakcji zrealizowanych za pomocą „plastików” przekraczała już 100 mln złotych.” – dodaje portal.

Implant pod skórą

Pytanie, co dalej? Żywot kart będzie jeszcze trwał, chociaż obecnie można w sklepach śmiało płacić, zbliżając do terminala telefon. Umożliwiają to odpowiednie aplikacje. Ale prawdziwy przełom już stoi u drzwi. Można płacić ręką, a dokładnie chipem znajdującym się pod skórą.

Naszego implantu płatniczego nie można zapomnieć ani zgubić. Nie wypadnie nam z portfela, nikt go też stamtąd nie zabierze. Implantu nie da się zeskanować, sfotografować ani zhakować, jak karty kredytowej czy debetowej, aby później użyć wydrukowanych na niej danych.” – tak swój pomysł w mediach zachwala Wojciech Paprota, szef polsko-brytyjskiego startupa.

Urządzenie jest wielkości małej agrafki, ma około pół milimetra grubości. Działa dzięki układowi scalonemu i krzemowej otoczce, która zastępuje antenę. Wszystko to znajduje się w hermetycznej obudowie z biopolimeru. Implant został przebadany i nie stwierdzono, żeby wywoływał choroby czy alergie. Jego wszczepienie (w konkretnych placówkach w Polsce) trwa kwadrans.

Od połowy czerwca tak za zakupy może płacić pan Bartosz z Białej Podlaskiej. „To bardzo ciekawa rzecz, która ułatwi mi życie. Na co dzień nie używam gotówki, wolę płacić kartą lub telefonem. Implant sprawi, że będzie to jeszcze łatwiejsze.” – mówił dziennikarzom po zabiegu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
rajd rowerowy
Pchli targ
jarmark wielkanocny
Jarmark Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GumiśTreść komentarza: Temida widzę wiedzą twoja opiera się o artykuły tv internet (ślepi i głusi) to zapomniałaś o alkocholu co tam się dzieje w niektórych zawiłych relacjach kto nie widział nie był to nie wie.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 17:08Źródło komentarza: Posłowie chcą uzbroić Polaków. Dostęp do broni ma być prostszyAutor komentarza: TemidaTreść komentarza: Projekt przewiduje pozbawienie policji tej kompetencji? Jako argument przywołuje się to, że nie ma ona odpowiednich kwalifikacji do podważania opinii specjalistów. A właśnie, że ma. Posiada wiedzę, kto działał i nadal działa niezgodnie z polskim i międzynarodowym prawem, łamiąc je, kto jest notowany w "przestępczych gangach" , ale nie został złapany dotąd, na dokonaniu przestępstwa i ukarany.. Wyłączenie roli policji w opiniowaniu, to potężny krok w tworzenie przez polityków przeogromnego zamętu i realną przesłankę w otrzymaniu pozwolenia, przez początkujących, lub skrytych przestępców. A wiem, co piszę. .Data dodania komentarza: 4.04.2025, 16:58Źródło komentarza: Posłowie chcą uzbroić Polaków. Dostęp do broni ma być prostszyAutor komentarza: WoKanTreść komentarza: Kolejny pałac, kolejnego księcia, kolejnej spółki Wieczorka 😔 A zapłaci Pani, zapłaci Pan, zapłacimy MyData dodania komentarza: 4.04.2025, 16:37Źródło komentarza: LPWiK zmienia siedzibęAutor komentarza: LubaniakTreść komentarza: Piszecie o jakichś ościennych powiatach, a dlaczego nie napiszecie o zeszłotygodniowych wydarzeniach w Lubańskim starostwie? Jakiś naćpany koleś ukradł pracownicy tablice rejestracyjne, a później na tych tablicach przyjechał rejestrować samochód. Policja wyprowadziła go w kajdankach, a do tego wyszły jeszcze jakieś "fanty".Data dodania komentarza: 4.04.2025, 16:33Źródło komentarza: Miał prawo jazdy od czterech miesięcy – stracił je na trzy
ReklamaPowiat Lubań
Reklama