Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Zaczęli kopać przejście do wnętrza Kamiennej Góry [WIDEO]

10 lat pracy Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc ma w końcu swój finał. Rozpoczął się ostatni etap prac związanych z wejściem do sztolni pod Kamienną Górą.
  • Źródło: Radio Wrocław
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Grupa pasjonatów od 10 lat bada Kamienną Górę. Wszystko za sprawą jednego dokumentu, który przypadkowo trafił w ręce Tomasza Bernackiego, członka Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc. Historia, która na przestrzeni lat miała swoje gorsze i lepsze momenty powoli zaczyna zmierzać do finału.

W poprzednich latach próby dostania się do wnętrza sztolni nie powiodły się. Udało się odkopać co prawda sztolnię, ale miała tylko 100 metrów. Co zmartwiło odkrywców nie prowadziła do podziemnego kompleksu, którego plany zostały znalezione dekadę temu. Wiercenia doprowadziły jednak do innej sztolni, do której wejścia zostały wysadzone. Praca odkrywców nie poszła zatem na marne, a wszystkie próby i poszukiwania prowadziły eksploratorów do dzisiejszych prac, w starannie wybranym miejscu.

- Rozpoczęliśmy realizację fazy czwartej, a więc ostatni etap projektu wejścia do podziemnego kompleksu sztolni pod Kamienną Górą - nie kryje radości Sebastian Terenda ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.

- Były różne metody, zarówno wkopów, jak i odwiertów, wpuszczania do otworów wiertniczych kilkadziesiąt metrów pod ziemię stateczków z kamerami czy pojazdów gąsienicowych, którymi mogliśmy wnętrze sztolni obejrzeć. Pokazaliśmy wszystkim, że sztolnia faktycznie istnieje. Do sześciu tygodni powinniśmy wejść do środka - powiedział Radiu Wrocław Tomasz Bernacki.

Poszukiwania w Lubaniu mają przynieść odpowiedź na to, co skrywają podziemia, które zostały wysadzone w ostatnich tygodniach II wojny światowej, ale tak by można było do nich wrócić.

- Przed wysadzeniem zabezpieczono grodzie przed zniszczeniem. Burzono je materiałami kamiennymi. Oznacza to, że w przyszłości był zamiar wykorzystania tego obiektu. Nie chciano zniszczyć obiektu, a jedynie zabezpieczyć wejścia - kontynuował Tomasz Bernacki.

Plac zabaw przy ulicy Parkowej w Lubaniu został zamknięty na czas prowadzenia robót. Mogą też być chwilowe utrudnienia w ruchu na ulicy Parkowej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec 25.07.2021 21:39
2 miesiace wakacji i oni musieli teraz rozkopac!!?!?!? Klasa!!!!!!!!! Półmózgi.

Mieszkaniec 15.07.2021 21:09
Witam mieszkam tuż obok... mam bombla, który korzystał z tego placu zabaw... mam nadzieję że po zakończeniu prac odkrywkowych .... plac zabaw zrewitalizują... aby dzieci znów miały gdzie się bawić...

ja 15.07.2021 18:44
Zlikwidować ten plac zabaw! W dzień rozdarte bachory a w nocy pijaki!

Mariusz 15.07.2021 10:45
Przeraża mnie niezrozumienie przez pasjonatów wykopalisk potrzeb i obaw mieszkańców Kamiennej Górki . A wiec Szanowni mieszkańcy Lubania może jeśli tego nie wiecie w miejscu, w którym prowadzone są obecnie prace znajduje się jedyny plac zabaw i boisko dla dzieci z okolicy co najmniej 20 ulic . My nie mamy orlików, my nie mamy stref seniora , my nie mamy „żadnego” innego placu zabaw w okolicy dla swoich dzieci . I nie jest żadna tajemnica ze w naszej szerokości geograficznej są takie okresy jak wiasna-lato idealne do zabaw i rekreacji mieszkańców i jesień - zima, w który zazwyczaj ta architektura stoi pusta . Ciężko było o tym pomyśleć ?! Oczywiście mieszkamy w miejscu , które może mieć w swojej „Górce ” jakaś perełkę historyczna i cieszymy się , ze może poznamy bardziej „nasze” miejsce ale wszystko powinno się robić najpierw myśląc o konsekwencjach. Nasze dzieci za rok kiedy może będzie dostępne już boisko nie będą młodsze ... Ale rozumiem, ze mamy w Lubaniu tez duże dzieci , które tez musza się bawić w wakacje !!!

MalaMi 15.07.2021 11:11
Zawsze mozna pojsc z dziecmi troche dalej,np na plac za prokuratura. Na terenie szkoly jedynki chyba tez mozna skorzystac

Agnieszka 16.07.2021 13:22
Trochę dalej to w tym przypadku jakieś 0,5 do kilometra .

gggg 14.07.2021 16:54
niszczenie natury, tak to trzeba nazwać, na rozgrzebanie kasa jest ale na późniejsze naprawienie już kasy nie będzie, i zostanie następny wrzód na chorej tkance miasta

Waldek 14.07.2021 21:47
Nie wiem czy wiesz ale w miejscu gdzie mieszkasz też została zniszczona natura,Może rozbierz budynek ,zasiej trawę posadź drzewa -daj przykład!

Kaka***puga 14.07.2021 10:09
Wielkie mi odkrycie. O tych sztolniach wiadomo już było od czasów zakończenia II Wojny Światowej. Idea dostania się do środka jest bardzo słuszna, choć czas i organizacja miejsca pracy, zważając na dobro okolicznych mieszkańców i dzieci, mówiąc oględnie jest nieodpowiednia. Plac zabaw (jedyny w okolicy) został zamknięty w okresie, w którym jest najbardziej wykorzystywany przez najmłodszych (dla niewtajemniczonych są wakacje), a można było go przejeść nieco niżej, gdzie miejsca jest pod dostatkiem.

Gadzina842 13.07.2021 21:23
Zajelibyscie sie czyms bardziej pożytecznym np. naprawa ulic a nie niszczycie dzieciom plac zabaw. Park na kamiennej gorze jest okropnie zarośnięty jak dziki las. Nie ma imprez na amfiteatrze to dbac juz nie trzeba wstyd. Miasto wydaje kase na kopanie dziur zamiast zrobic cos dla mieszkancow.

Jaskiniowiec 13.07.2021 19:27
Super ? Będzie extra atrakcja w Lubaniu. Trzymajmy kciuki za całe przedsięwzięcie.

Skłodowska 13.07.2021 21:20
tu nic się nie uda,basen ruina, MDK ruina,hala ruina, pogrzebią i zostawią plac zabaw w ruinie

Ciekaw 13.07.2021 18:44
To w Kamiennej Górze czy w Lubaniu te sztolnie i wykopy?

Gosia 13.07.2021 17:59
Ale czemu na wakacje!?! Zamknięty plac zabaw a boisko zniszczone.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama