Co ważne, w tym roku matura zostanie przeprowadzona zgodnie z wymaganiami podstawy programowej, a nie jak to się działo w ostatnich latach – według wymagań egzaminacyjnych wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19.
Kalendarz egzaminacyjny
Tegoroczni maturzyści świadectwa ukończenia liceów ogólnokształcących, techników czy szkół branżowych II stopnia odbiorą tuż po Wielkanocy – w piątek, 25 kwietnia.
Tuż po majówce, 5 maja zasiądą do pierwszego egzaminu. Tradycyjnie z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Dzień później, 6 maja odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym.
7 maja maturzyści zmierzą się z językami obcymi na poziomie podstawowym.
Egzaminy pisemne potrwają do 22 maja, a ustne do 24 maja.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Dodatkowy termin
Obowiązkowo maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i obcego.
Również obowiązkowo muszą zdawać jeden egzamin pisemny na poziomie rozszerzonym z przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. A na liście są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, matematyka, język polski i języki obce.
Chętni mogą przystąpić maksymalnie do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Dla tych maturzystów, którzy z różnych powodów (np. zdrowotnych) nie będą mogli zdawać egzaminów w maju, została zaplanowana dodatkowa sesja egzaminacyjna. Potrwa od 3 do 17 czerwca.
Napisz komentarz
Komentarze