Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 17:49
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

5 mln na zabytki rozdane

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął dziś jednogłośnie uchwałę przekazującą 5 milionów złotych na ochronę zabytków. Pieniądze będzie można przeznaczyć na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach znajdujących się na terenie całego regionu. Środki te dofinansują inwestycje w Leśnej, Grabiszycach, Świeciu, Lubaniu, Zarębie, Olszynie czy Nawojowie Łużyckim.
5 mln na zabytki rozdane

- Liczba wniosków o dotacje, jakie trafiają do Zarządu Województwa Dolnośląskiego rośnie z każdym rokiem. Na samym początku wpływało ich rocznie zaledwie kilkanaście, obecnie mamy ich około 300. Rosnące zainteresowanie naszym wsparciem finansowym świadczy o wzrastającej świadomości tego jak wielką wartość w utrzymywaniu naszego dziedzictwa kulturowego mają obiekty historyczne – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Nabór wniosków trwał od 15 do 28 czerwca. W tym czasie złożono ich 308 na łączną kwotę oczekiwanych dotacji przekraczającą 39 miliony złotych. Wymogi formalne konkursu spełniło 213 wniosków, a dofinansowanie trafi ostatecznie do 93 wnioskodawców.

O dotacje mogły ubiegać się osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego. Następnie wnioski zostały ocenione pod względem formalnym i merytorycznym.

W latach 2016-2020, z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego dofinansowano 723 projekty na sumę przeszło 23 milionów złotych. W sumie, dodając także projekty dofinansowane z funduszy europejskich zrealizowano 855 inwestycji mających na celu remont, renowację, poprawę lub zmianę funkcjonalności zabytków na Dolnym Śląsku. Suma wsparcia finansowego przekroczyła 223 miliony złotych.

- Zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego traktujemy jako inwestycję w przyszłość. Z dumą pokazujemy odwiedzającym nas gościom liczne zamki, pałace, muzea i inne historyczne miejsca. Dzięki naszemu programowi będziemy mogli jeszcze długo cieszyć się pięknem miejsc, które są wizytówką naszego regionu - mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Przykładowe dotacje:

Nawojów Łużycki, kościół pw. Chrystusa Króla (XVI w.): konserwacja renesansowych kamiennych krużganków - kontynuacja prac

Leśna, kościół pw. Chrystusa Króla (XIV w.): remont / wzmocnienie konstrukcji ciesielskiej wieży wraz z pokryciem - nakaz PINB

Leśna, kościół pw. Chrystusa Króla (XIV w.): remont sklepień - awaria budowlana - kontynuacja

Świecie, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (XIV w.): fumigacja kościoła - prace ratunkowe

Siekierczyn, II etap remontu pokrycia dachowego wraz z renowacją i konserwacją ceglanej ściany głównej kościoła w Zarębie

Leśna, kamienica mieszczańska Rynek 13 (XVIII w.): konserwacja detalu architektonicznego na elewacji

Lubań, Konserwacja rokokowego ołtarza bocznego w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Lubaniu-Uniegoszczy - etap I 

Grabiszyce, kaplica MB Różańcowej - d. Zbór Braci Czeskich (XVIII w.): opracowanie dokumentacji budowlano-konserwatorskiej

Lista dotacji


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

xyz 18.07.2021 12:10
Jaka władza taki podział... Jedynie kościoły w naszych okolicach wymagają dotacji na remont? Jak na mój gust, np, mauzoleum Lachmanna w Jałowcu jest o klasę wyżej, niż choćby taki kościół w Siekerczynie. Przypuszczam, że perła architektury takiej klasy, jak krużganki w Nawojowie, gdyby nie przylegały do kościoła, także nie ujrzały by dotacji.

fan 18.07.2021 06:04
Dziękujemy dla p. Teresy Zembik!

Igor ® 17.07.2021 14:26
Na terenie całego regionu a wnioski z Lubania gdzie? Nie ma budynków zabytkowych czy nie wymagają remontów? Z listy wynika, że tylko kościoły to zabytki .... Widać, jak potrzebne było stanowisko z-cy burmistrza i jakie miliony zostały pozyskane .. bo taki był chyba jego cel.. Kilka tyś co mc "przyklejać".

Grażynka 17.07.2021 08:09
Dla Świecia można pogratulować. Wreszcie, wreszcie zauważono ogromne potrzeby choćby zabezpieczenia wnętrza budowli, póki jeszcze ono istnieje i jeszcze nie nada się do rozbiórki. Przepiękne i jedyne w swoim rodzaju w Polsce i w Europie wnętrze, jakby przez lata mocno zaniedbane, prócz wielu prac rewitalizacyjnych w poprzednich latach w zakresie ekonomicznym jedynie mieszkańców wsi. Wiele pokoleń, które własnymi siłami datkowało tę piękną świątynię, może się szczycić, że dzięki tylko nim ten zasób istnieje, bez żadnych istotnych dotacji.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama