Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 24 kwietnia 2025 23:04
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama
Reklama

Jak sprzątać w domu, żeby zawsze było czysto?

Wiele z nas myśl o domowych porządkach przyprawia o dreszcze. Istnieją jednak sposoby, które mogą ułatwić zachowanie ładu i sprawić, że będzie nam łatwiej i przyjemniej o niego dbać.
Jak sprzątać w domu, żeby zawsze było czysto?

Autor: iStock

Systematyczność kluczem do sukcesu

Jeśli twoim nawykiem jest odkładanie wszystkich prac domowych na później, wbrew pozorom, musisz poświęcić na nie więcej czasu. Ponadto możesz czuć się niezręcznie, jeśli nieoczekiwanie odwiedzą cię niezapowiedziani goście. Według dra hab. Adama Wichniaka z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii chaotyczny styl życia może też zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń o podłożu psychicznym. Dobre samopoczucie to doskonały powód, aby wziąć porządek w swoje ręce. Kluczem do sukcesu może okazać się systematyczność.

Nie wszystko na raz

Im więcej mamy do zrobienia, tym bardziej nam się nie chce. Odkładamy sprzątanie na jutro, na sobotę, na urlop, czym tak naprawdę działamy na własną szkodę. Warto jak najszybciej wyznaczyć sobie dzień na generalne porządki, a następnie wprowadzić harmonogram sprzątania. Niektóre rzeczy trzeba robić codziennie, ale są też takie, o których wystarczy pamiętać jedynie raz na cały sezon. Jeśli będziemy porządkować swoją przestrzeń domową zgodnie z wcześniej ułożoną listą, wkrótce wyrobimy sobie dobre nawyki, które raz na zawsze pomogą nam pożegnać się z bałaganem. Warto też ustalić wśród domowników stały podział obowiązków. W ten sposób łatwiej będzie nauczyć się każdemu z nich cudze zaangażowanie w prace porządkowe.

Jak podzielić sprzątanie, aby zawsze było czysto?

Raz dziennie:

- wycieranie kurzu z mebli,
- wynoszenie śmieci,
- sprzątanie blatu kuchennego,
- w razie potrzeby odkurzanie dywanów oraz mycie podłóg.

Raz w tygodniu (np. w każdą sobotę):

- mycie i szorowanie urządzeń sanitarnych w łazience,
- przecieranie sprzętu AGD,
- wycieranie luster,
- przecieranie wilgotną ścierką frontów meblowych,
- przegląd produktów znajdujących się w lodówce.

Raz na miesiąc (np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca):

- zmiana pościeli na czystą (latem warto robić to częściej, np. co dwa tygodnie),
- czyszczenie piekarnika i wnętrza kuchenki mikrofalowej,
- przecieranie górnych części szafek (można położyć na nich stare gazety i wymieniać na nowe, niezakurzone),
- mycie lodówki od wewnątrz,
- czyszczenie kratek wentylacyjnych z kurzu i tłustego osadu,
- mycie wilgotną szmatką drzwi, parapetów,
- weryfikowanie przydatności leków w domowej apteczce,
- sprawdzanie przydatności do spożycia produktów długoterminowych (te z krótszymi datami warto układać zawsze bliżej drzwiczek, aby wyciągać je w pierwszej kolejności).

Raz na trzy miesiące (np. styczeń, kwiecień, lipiec, październik) warto umyć okna i powiesić czyste firanki.

Raz na sezon (np. kiedy pogoda zmienia się na wiosenną, zimową i trzeba odświeżyć garderobę)

- porządki w szafkach (oddaj lub sprzedaj nieużywane ubrania i obuwie),
- mycie i sprzątanie wnętrza szafek kuchennych, w przedpokoju i łazience,
- warto wyprać pościel, np. używając do tego „delikatnego” programu w pralce,
- trzepanie dywanów,
- przecieranie ręczne listew przypodłogowych oraz innych zakamarków, które pomijamy podczas codziennego sprzątania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca ŚwiętegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: jest po kilka na każdym piętrze więc nie kłam PO*****Data dodania komentarza: 24.04.2025, 20:42Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama