Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:20
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu wciąż bronią tajemnic

Zakończył się trzeci tydzień drążenia chodnika badawczego do wnętrza Kamiennej Góry w Lubaniu. Jakie są fekty?
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu wciąż bronią tajemnic

Autor: Zdjęcia: FB Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

Czasem jest tak, że mimo wysiłku nie widać postępu prac, inaczej było w trzecim tygodniu robót. Górnicy obsypali i zabezpieczyli ziemią drewniany portal, który zabezpiecza wejście i stabilizuje znajdującą się ponad nim skarpę. Pamiętać należy, że budowany chodnik jest wejściem badawczym, a ewentualne udostępnienie tuneli dla ruchu turystycznego wymagało będzie budowy wejścia w innej formie i kształcie. Mimo że nie jest to jeszcze zmartwieniem, już jedna z firm wspierających projekt zadeklarowała wykonanie bramy zabezpieczającej podziemny kompleks przed nieuprawnionymi wejściami do sztolni. Tyle z zewnątrz.

Trzeci tydzień prac to wykonane przez firmę AMC 20 metrów przekopu do wnętrza podziemnego kompleksu militarnego z okresu II wojny światowej: 10 m przekopem otwartym i 10 m małogabarytową sztolnią badawczą.

W piątek (30.07.2021 r.) spotkaliśmy się z t. chor. szt. Radosławem Mazurem, dowódcą Patrolu Saperskiego z Bolesławiec w celu omówienia bieżącej sytuacji i wsparcia saperów przy rozwiązywaniu wyzwań, które czekają na nas we wnętrzu obiektu. Zagadkowe konstrukcje, pozostawione przez Niemców na wejściu i wyjściu ze śluzy gazowej, wymagają sprawdzenia przez specjalistów. - poinformowali lubańscy poszukiwacze.

Zagadkowe konstrukcje to ułożone z bazaltu stożki, które wykrył Krab, podziemny łazik (był on opuszczany do sztolni przez wykonywane w ubiegłych latach odwierty badawcze). W nadchodzącym tygodniu prace górnicze będą prowadzone w ostatnim 10-metrowym odcinku zawału, który żołnierze niemieccy zrobili w maju 1945 roku, a saperzy sprawdzą czy nie ma tam zaminowanych pułapek.

Po jego pokonaniu będziemy już w środku obiektu i będziemy mierzyć się z kolejnymi trudnościami, które na pewno przygotował nam kompleks o łącznej długości 915 m podziemnych korytarzy… - piszą w mediach społecznościowych członkowie SMGŁ z sekcji Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu.

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc z sekcji Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu regularnie informują o postępie prac. Robią to poprzez fan-page w mediach społecznościowych, gdzie znajdziecie również wiele aukcji i w ten sposób możecie wesprzeć projekt wylicytowanymi przez siebie kwotami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
DJ GEORGE 11.08.2021 14:17
W tej kupie bazaltowych głazów blokujących przejście wewnątrz sztolni mogą znajdować się miny. I to takie paskudne ponieważ nie można ich wykryć wykrywaczem metali - są to miny ceramiczne. Czytałem kiedyś, że również w jakiejś poniemieckiej sztolni zbadanej wykrywaczem metali wybuchły podczas odkopywania jej przez żołnierzy radzieckich. Wykopy przerwano i już ich nie kontynuowano.

Mały 11.09.2021 07:53
Ojej, czytał. Jaki mądry! Zna literki!!

Helmut 04.08.2021 16:12
SSSSS - du bist esel.

SSSSS 03.08.2021 14:47
Du bist sehr lustig und erbärmlich! Denke, du wirst dort etwas finden. Wer sucht etwas im Boden, gräbt darüber? ... Ich habe Informationen und Pläne, die einen anderen Ort für den letzten Ausgang aus dem unterirdischen Basaltberg zeigen

Jarosław 05.08.2021 10:14
Dann teile dieses Dokument

Boguś Michalczyk 01.08.2021 09:02
Cokolwiek tam będzie,czy nie,to jednak emocjonująca przygoda i współpraca wielu kompetentnych osób.Zawsze trzymam mocno kciuki za takie przedsięwzięcia ?

regent 01.08.2021 20:12
Dokładnie tak. Napięcie rośnie, a cokolwiek by tam nie odkryto, to i tak warto było tych sił i środków na powrót do chwil, które zatrzymały się kilkadziesiąt lat temu. Trzymam kciuki Panowie !

racjonalny 01.08.2021 22:59
znam lepsze wydatki niż przygodę za pół miliona

Jan 02.08.2021 12:49
Ile wpłaciłeś ze swoich ??

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama