Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 23:08
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
Reklama

Rekomendacje ministerstwa dotyczące powrotu uczniów do szkół

Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały rekomendacje dotyczące powrotu uczniów do szkół. Tymczasem członkini Rady Medycznej nie wyklucza, że w placówkach, gdzie będzie mało osób zaszczepionych, zostanie wprowadzone zdalne nauczanie.
Rekomendacje ministerstwa dotyczące powrotu uczniów do szkół

Autor: iStock

MEiN szacuje, że do tej pory zaszczepiło się około 70 procent nauczycieli. Dzieci w wieku od 12 do 18 lat pod tym względem jest mniej – ok. 25 procent. W wydanych właśnie przez ministerstwo i GIS rekomendacjach, dotyczących wrześniowego powrotu do szkół, jest mowa właśnie o szczepieniach. Eksperci zalecają, aby dorośli pracownicy placówek oświatowych oraz uczniowie (w odpowiednim wieku) przyjęli preparat ochronny. Poza tym w dokumencie jest szereg warunków dotyczących nauki stacjonarnej.

Rower lepszy

Zgodnie z wytycznymi, do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny czy izolacji domowej. Zalecane jest ograniczenie korzystania z transportu publicznego, a dzieci powinny być na lekcje dowożone samochodami prywatnymi, rowerami lub iść pieszo. Ucznia nie może zaprowadzić do placówki osoba z objawami infekcji i taka sama zasada ma obowiązywać przy odbieraniu pociechy.

Opiekunowie lub rodzice będą mogli wejść do szkoły, ale zachowując zasadę: jeden dorosły – jedno dziecko. „Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) i w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu. Rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych.” – czytamy w dokumencie. Szkołom polecono wietrzyć pomieszczenia (co najmniej raz na godzinę), wyprowadzać dzieci na świeże powietrze, organizować wycieczki do parków czy lasu.

Zdrowie psychiczne

W dokumencie jest także mowa o nauce zdalnej, a właściwie o tym, że gdy będzie konieczność jej wprowadzenia, szkoła ma zadbać o „działania wychowawcze, profilaktyczne i wspierające kondycję psychiczną uczniów”. Na razie MEiN nie wspomina o wprowadzeniu nauki zdalnej, ale jeżeli czwarta fala koronawirusa będzie tak znacząca, jak przewidują eksperci, to jest to nieuniknione. Prof. Magdalena Marczyńska, członkini Rady Medycznej przy premierze, przyznała właśnie, że – w kwestii szkoły – brane są pod uwagę różne opcje. Uzależnione są od tempa przyjmowania preparatów ochronnych. „Może być też tak, że szkoły z małym odsetkiem zaszczepionych będą – w przypadku wzrostu liczby zachorowań – przechodzić na nauczanie zdalne lub hybrydowe. Również ze względu na absencję uczniów.” – powiedziała „Gazecie Wyborczej”.

ReklamaUbezpieczenia

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

hans 03.08.2021 14:45
Jedyny komentarz:Gestapo. Metody rodem z Generalnej Guberni.

Reklama
Reklama
Reklama
rajd rowerowy
jarmark wielkanocny
Jarmark Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SzymonidesTreść komentarza: Ruszają prace nowej komisji ds. "represji". "Będzie badać i analizować metody poprzedniej władzy" - Nareszcie! Już rok powinna pracować o obnażyć te PiS-owskie metody walki z opozycją. Komisja ma badać nadużycia wobec aktywistów w latach 2015-2023. Jej członkowie przeanalizują działania m.in. policji, sądów, a także mediów publicznych za rządów Prawa i Sprawiedliwości.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 22:04Źródło komentarza: Intensywne kontrolne Straży Granicznej i Policji wzdłuż polsko-niemieckiej granicyAutor komentarza: KamillaTreść komentarza: Niemcy nie wysyłają - tylko zwracają. Ciągle mamy na przejściach takie dziury że do nich jak szczury ...Data dodania komentarza: 7.04.2025, 22:02Źródło komentarza: Intensywne kontrolne Straży Granicznej i Policji wzdłuż polsko-niemieckiej granicyAutor komentarza: AndziaTreść komentarza: Dajecie radę, zuchy!Data dodania komentarza: 7.04.2025, 21:39Źródło komentarza: Lubański zespół z największą liczbą wyjazdów. Pogotowie w Jeleniej Górze podsumowało marzecAutor komentarza: Krycha-MychaTreść komentarza: Słusznie! Caritas to jest On - a nie Ona. Natomiast co do działalności tej mafii... Prokuratura Okręgowa w Płocku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób, którym zarzuca się nadużycia w Caritas Diecezji Płockiej w latach. Nadużycia dotyczyły czterech projektów, finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie. Chodzi o dwóch duchownych, którzy w wymienionym okresie kierowali Caritas Diecezji Płockiej oraz o pięć osób świeckich, pracujących przy czterech projektach, w których stwierdzono nieprawidłowości. Proceder wyłudzania pieniędzy z PFRON miał polegać m.in. na umieszczaniu nazwisk fikcyjnych lub zmarłych osób, które rzekomo miały korzystać z refundowanych usług prowadzonego przez płocką Caritas punktu opieki pielęgniarskiej.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 20:14Źródło komentarza: 300 dzieci ze stypendiami od Caritas Diecezji Legnickiej
ReklamaPowiat Lubań
Reklama