Rośnie wskaźnik R
Ministerstwo Zdrowia informuje dziś o 221 nowych zakażeniach koronawirusem w kraju. W powiecie lubańskim dziś nie odnotowano żadnego zachorowania, a od początku wakacji w powiecie zachorowało 6 osób. Nie świadczy to jednak, że wirus jest w odwrocie. Wręcz przeciwnie, zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia wskaźnik R, który mówi o tym, ile kolejnych osób może zarazić jedna chora osoba, przekroczył w Polsce bezpieczny poziom jeszcze w lipcu, obecnie wynosi dla kraju 1,13. Wskaźnik reprodukcji wirusa jest jednym z elementów służących ocenie sytuacji epidemiologicznej w danym kraju. Wskaźnik rośnie, a za ponad 90 proc. nowych przypadków zachorowań odpowiada wariant Delta - mutacja, która łatwiej się rozprzestrzenia, szybciej namnaża, którą zaraża się więcej osób, jeden zakażony Deltą człowiek zaraża od pięciu do ośmiu kolejnych.
Czwarta fala nieunikniona, rząd szykuje restrykcje
Nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi już zajął się sejm, a dokument jest po pierwszym czytaniu. To prawo, które jest podstawą działań państwa w walce z pandemią koronawirusa. Wszystko wskazuje na to, że jesienna, kolejna fala koronawirusa będzie faktem. Rząd się przygotowuje i namawia Polaków do szczepień, gdyż te mają złagodzić konsekwencje pandemii. Jednocześnie podnosi kary i chce nadać większe uprawnienia inspekcji sanitarnej, aby skuteczniej walczyć z rozprzestrzenianiem się wirusa.
Chodzi dokładnie o wywiad epidemiologiczny. Jest to rozmowa osoby zakażonej, przebywającej na kwarantannie z pracownikiem sanepidu. Podczas niej przepytywany powinien szczerze odpowiedzieć na wszelkie pytania, czyli np. podać listę osób, z którymi się ostatnio spotykał, wymienić miejsca, w których był. Jednak wielu zakażonych zataja takie informacje. Dlatego rząd zamierza karać takie osoby karą finansową, która może wynieść nawet 30 tys. zł.
Kwarantanna do 30 dni
W projekcie zmian przepisów jest znacznie więcej, a jedna z ważniejszych dotyczy czasu trwania kwarantanny. Dziś to maksymalnie 21 dni, ale rządzący chcą to zmienić. Inspektor sanitarny, w drodze decyzji, może przedłużyć kwarantannę „ponad okres wskazany w przepisach (…) do czasu poddania osoby odbywającej kwarantannę badaniom laboratoryjnym mającym na celu wykluczenie zakażenia, nie dłużej niż do 30 dni”.
Napisz komentarz
Komentarze