Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 29 listopada 2024 02:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Jesteśmy pewni, że w sztolniach coś ukryto

Pasjonaci skupieni wokół projektu Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu zbadali przy użyciu sondy Skajtek przestrzeń, która znajduje się za ostatnim odcinkiem zawalonego chodnika. „To że Niemcy pozostawili coś cennego w lubańskich podziemiach na obecnym etapie badań nie budzi już wątpliwości” - informują poszukiwacze z SMGŁ.
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Jesteśmy pewni, że w sztolniach coś ukryto

Autor: Zdjęcia: Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu SMGŁ

W ubiegłym tygodniu firma górnicza, która podpisała umowę na wykonanie 30 metrów wykopu zakończyła prace. Według wyliczeń, które wcześniej prowadzono od 30 metra chodnik powinien być już drożny, jednak podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu po raz kolejny zaskoczyły poszukiwaczy. Gdy firma górnicza AMC zgodnie z umową zakończyła prace na 30 metrze okazało się, że do odkopania zostało jeszcze około 3 metrów ziemnego zawału.

Od 30. metra ociosy między stojakami nie były wysadzane. Niemcy nawiercili stropnice w środkowej części (co ważne - pod skosem), które w trakcie wysadzania wcześniejszego odcinka na długości 10 m uległy złamaniu i opadły na spąg. Spowodowało to pustki między stropnicami a ociosami. Z prawej strony pustka jest większa, gdyż po tej stronie jest glina, która nie odspoiła się od ociosu. To pozwoliło na wprowadzenie sondy do wnętrza i uzyskanie kolejnych informacji. - informują członkowie zespołu Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.

Badanie przeprowadzono sondą Skajtek, gąsienicowym pojazdem wyposażonym w kamery i własne źródło światła. Przez zawał, gdzie sonda mogła utknąć, wciśnięto rurę PCV i to nią przejechał gąsienicowy zwiadowca. Rekonesans przyniósł kolejne nowości. Okazało się, że budowniczowie kompleksu solidnie zabezpieczyli sztolnię biegnącą od wejścia na wprost (sztolnia nr 1).

Powiązane: Skajtek. Nowinki z podziemi Kamiennej Góry

Okazało się, że znów „zderzyliśmy” się z betonową ścianą, taką samą, jaka jest przy wyjściu ze śluzy gazowej. - informują poszukiwacze.

Sztolnię biegnącą na wprost od wejścia zasypano bazaltowym gruzem na 10-metrowym odcinku chodnika i z dwóch stron zablokowano betonowymi ścianami. Najprawdopodobniej zrobiono to by uniemożliwić strzał na wprost do wnętrza kompleksu. - Przypomnijmy, że w czasie gdy niemieckie wojska zabezpieczały kompleks, wokół Lubania toczyła się ostatnia bitwa pancerna II wojny światowej.

Bali się żeby Rosjanie nie walnęli strzałem na wprost. To pokazuje, że bano się szturmu na ten obiekt. Dlatego od stycznia-lutego 1945 roku wejście do sztolni prowadziło przez śluzę gazową, która omija lewą stroną stworzony "bufor". To jak zabezpieczono obiekt nie jest normalne, tego nawet w Kompleksie Riese się nie spotyka. Nawiercanie stropnic pod skosem, część chodnika wysadzona, część nie.  Bufor na wejściu, drugi bufor. Bazaltowe stożki na wejściach do śluzy gazowej. To wszystko jest dziwne. - mówi Sebastian Terenda, koordynator projektu Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu.

Zanim jednak poszukiwacze dotrą do śluz gazowych i stożków uporać muszą się z ostatnimi metrami zawalonego chodnika.

Na odcinku 4 metrów przewiercone stropnice złamały się i opadły na spąg, a na 5. metrze stropnica jest na swoim miejscu i podtrzymuje wykładkę na stropie, czy raczej to, co z niej zostało. Na 6. metrze jest ściana betonowa przegradzająca sztolnię 1, a za nią bazaltowy bufor na długości około 10 m, za którym jest kolejna ściana betonowa przy wyjściu ze śluzy. Od tego miejsca podziemia są już drożne i po kilku metrach są wydrążone w bazalcie. - informuje Sebastian Terenda. - Stopień skomplikowania zabezpieczeń na wejściu do podziemi jasno wskazuje, że niemieckim wojskom bardzo zależało, żeby uniemożliwić odkrycie tajemnic kompleksu i jak do tej pory, ich metody okazały się skuteczne - nikt tam nie wszedł od 1945 r. - tego jesteśmy pewni.

Te utrudnienia niestety generują dodatkowe koszty. Już wiadomo, że pokonanie odcinka do ściany betonowej oraz zabudowa wejścia do śluzy gazowej klatką bezpieczeństwa to koszt około 100 tys. zł! Klatka bezpieczeństwa to dodatkowe zabezpieczenie stropów i ścian by pracujący przy rozbieraniu bazaltowych stożków saperzy byli bezpieczni.

Od kilku dni trwa zbiórka pieniędzy na kontynuowanie prac. Zrzutka.pl i aukcje na Faceboku projektu. Członkowie projektu Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu są poruszeni skalą wsparcia jakie płynie ze strony internautów.

Dziękujemy! Jesteście wspaniali! Dzięki ogromnemu wsparciu fanów naszego projektu, sympatyków Wyprawy LEONA oraz darczyńców, udało się już zabezpieczyć na te prace prawie 70 tys. zł y. Brakuje 30 tys. zł i będziemy mogli kontynuować prace. - słyszymy od poszukiwaczy.

Pomoc i wsparcie finansowe projektu zadeklarował nawet Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

To bardzo ważne, gdyż przed nami wejście do śluzy. Po jej zbadaniu będziemy musieli zdecydować, czy wejść do podziemi tą drogą, czy na wprost przez dwie ściany i ułożony „bufor”, a to też wygeneruje koszty, więc pomoc samorządu jest konieczna. Pozdrawiamy naszych sympatyków i jeszcze raz dziękujemy za wszelką okazaną pomoc i zrozumienie przy realizacji jakże trudnego projektu. - mówi Sebastian Terenda.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Piotr 11.01.2023 10:00
Brawo odkrywcy to trzeba wyjaśnić do końca ,nawet jak tam nic niema to i tak należy wspierać takie zadania niech kopią i samo wyjaśnienie jest czy niema jest warte tego.Na razie to o Lubaniu dowiedziała się cała polska łącznie zemną przez te podziemna i śledzą od porządku prace ,szkoda że mają takie skromne fundusze na ten cel.

Piotr 11.01.2023 10:00
Brawo odkrywcy to trzeba wyjaśnić do końca ,nawet jak tam nic niema to i tak należy wspierać takie zadania niech kopią i samo wyjaśnienie jest czy niema jest warte tego.Na razie to o Lubaniu dowiedziała się cała polska łącznie zemną przez te podziemna i śledzą od porządku prace ,szkoda że mają takie skromne fundusze na ten cel.

Its me. 17.09.2021 09:42
Tam jest schowane sto milionów egzemplarzy Main kampf.ot i cała tajemnica.

RUTUS 23.08.2021 13:26
Jak tylko się przebiją to zaraz miejsce te upodobają sobie nietoperze, żabki, jaszczurki i pajączki z całym legionem eko-terrorystów. Potem to błyskawicznie krata i pozamiatane.

Cicho 21.08.2021 09:22
Nauczcie się języka polskiego :D zbiorom, ukrywajom a potem pieprzy coś taki o złotych pociągach.

Cezet 21.08.2021 01:09
Skoro to lokalni pasjonaci i internauci dają datki na przeprowadzane tam Cezet, mam nadzieję, że po odkryciu ,,złotego pociągu'' lub innych skarbów zasilą one budżet miasta Lubania, a nie odpłyną do warszawki która z tego co czytam nie daje funduszy.

Grześ 20.08.2021 23:42
Zwykli ludzie zbiorom kasę na wejście do sztolni a konserwator zabierze urobek ... Oj naiwni...

? 20.08.2021 18:45
Już byli jedni tacy co byli pewni że wiedzą gdzie jest złoty pociąg, baaa nawet wieżyczki z działami widzieli a Izrael upomniał się o ich zrabowane złoto ?

Kolo 20.08.2021 15:11
A jak otworzycie puszke Pandory ? Jeszcze koronawirusa nie pokonaliśmy .

zz 20.08.2021 14:46
Dziwne, że jeszcze przedstawiciele narodu wybranego się nie zgłosili.

Kigon 20.08.2021 16:33
Za szybko - jeszcze trzeb ponieść trochę kosztów. Oni się zjawią jak będzie można czerpać zyski.

Pasterz 21.08.2021 07:36
Oni się zgłaszają po istniejące dobra. Tutaj nie ma jeszcze potwierdzenia czy warto, na razie więc czekają...

xyz 21.08.2021 12:56
Jak dodasz jeszcze, że to wina Tuska, to już będzie komplet informacji. Niekoniecznie w temacie tego postu.

Antyick 16.09.2021 08:39
Te łajzy nie chcą się narażać, upomną się jak wszystko będzie dostępne.

WW 20.08.2021 09:03
Obiekt Niemcy zabezpieczyli zgodnie z obowiązkową instrukcją dla tego typu gotowych budowli bo musieli - a to był plac budowy, niedokończone korytarze.Nawet jeśli zostały tam schowane jakieś depozyty to od ponad 70 lat przez kilka miesięcy w roku stały w wodzie prawie pod strop - stan będzie katastrofalny.Kierownik poszukiwacz wszędzie powtarza że długość korytarzy to 915m - z przedstawionego schematu nie można się doliczyć nawet połowy tej długości.

Alves 20.08.2021 01:13
Niemcy ukrywajom tam coś karygodnego mam nadzieję że prawda ujży swiatło dziennie (swojom drogom nie trawie szwabów)cwaniaki

Mietek 20.08.2021 08:58
zajrzyj do slownika zanim cos napiszesz, oczy bola!

Sill 20.08.2021 12:01
Jednak zanim się będziesz dalej tu pisał, koniecznie udaj się do szkoły w celu zlikwidowania u siebie analfabetyzmu

Marcin 20.08.2021 14:15
?

emeryt 20.08.2021 14:31
gramatyki też nie trawisz ,coś nie tak z żołądkiem?

arhaniou 19.08.2021 22:18
gdyby tam coś było, ekipa dawno przestała by kopać i temat by zamknieto pod milionem pretekstów. Niemcy to co mieli schować to schowali i pilnują, a to co mogli zabrac juz zabrali. Reszta to niestety bajki dla wbudzenia sensacji.

aro 20.08.2021 08:54
Tak jest nic tam nie ma Niemcy po porażce pod Stalingradem już wiedzieli że to początek końca i spokojnie wywozili dobra z terenów zachodniej polski mieli czas.

Obserwator 19.08.2021 17:58
Tam ukryto bombe atomowa ktorą nie skończyli zrobič ! Taka bomba dla Hitlera bylaby drozsza od złota i wszelakich skarbow . Moze ukryli tam uran ?

Kolo 19.08.2021 21:41
Dziwne studnie w lubaniu ,dramatyczna walka Niemcow o Luban . Coś w tym moze być

ww 20.08.2021 11:42
Rozkaz jednego mundurowego wysokiej rangi i tyle, trepy nie zastanawiają się nad sensem rozkazów.

Tr 20.08.2021 23:08
Skończyli. I testowali w Turyngii. Ale było za późnoi nic by to nie zmienilo poza rozwscieczeniem wroga..

rew 19.08.2021 17:30
niemcy podpisali kapitulację a w Lubaniu jeszcze trwały walki . W okolicznych domach niemcy ukryli dużo broni automatycznej po wojnie z czasem ją wydobywano .

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama