Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 29 listopada 2024 00:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Farmaceuci przejrzą apteczki pacjentów. Zaktualizują ich zawartość

Aptekarze dostaną nowe zadanie, które pomoże usprawnić działanie całej służby zdrowia. Dla pacjentów będzie to szansa na zweryfikowanie czy to, co ma im pomagać, w rzeczywistości nie wyrządza większej krzywdy.
Farmaceuci przejrzą apteczki pacjentów. Zaktualizują ich zawartość

Autor: iStock

Mogą więcej

Wraz z początkiem lata, farmaceuci uzyskali nowe uprawnienia związane z pandemią. Po przejściu specjalnego szkolenia, upoważnieni są do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19. Zamysłem w poszerzaniu kompetencji aptekarzy było ułatwienie pacjentom skorzystania z możliwości przyjęcia preparatu przeciwwirusowego, aby przybliżyć perspektywę uzyskania powszechnej odporności Polaków. Teraz specjalistom od leków dojdą kolejne obowiązki. Wszystko w trosce o dobro pacjenta i sprawniejszą opiekę nad nim.

Będą rozmawiać z klientami

Ministerstwo zdrowia uruchomiło program pilotażowy przeglądu lekowego, który skierowany będzie głównie do seniorów. Według raportu zespołu ds. opieki farmaceutycznej przy Naczelnej Izbie Aptekarskiej, 90 proc. z badanych pacjentów powyżej 65 r.ż. miało problem z właściwym przyjmowaniem leków. Ponad połowa starszych osób zażywała niewłaściwy lek lub dwa specyfiki, których składniki wchodziły ze sobą w interakcję. W 46 proc. przypadków pojawiły się działania niepożądane, a w 41 proc. terapia była zbędna. Dzięki nowemu przedsięwzięciu, sytuacja ma się zmienić, odciążając całą służbę zdrowia i chroniąc jedocześnie nieświadome osoby przed szkodliwym działaniem specyfików.

Jak powinien wyglądać przegląd?

„Przychodzi pacjent z całą listą leków, które sobie w domu mozolnie wypisał i opowiada nam, jak on te leki przyjmuje i w jakich ilościach. Wydaje się być czasem kuriozalne i prawie niemożliwe, że człowiek jest w stanie taką ilość leków przyjąć.” – wyraził zaniepokojenie w rozmowie w TVN24 Mikołaj Konstanty ze Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Aby zapobiegać zagrożeniom, wynikającym z niewłaściwego przyjmowania produktów leczniczych, aptekarze przeprowadzą z pacjentami szczegółową rozmowę na temat ich trybu życia, diety, uzależnień, zażywanych leków oraz ich dawek, obaw i zadowolenia z życia itp. Na podstawie zebranych informacji farmaceuci przeanalizują, czy stosowana terapia lekowa (włącznie z preparatami dostępnymi bez recepty) jest prawidłowa. W przypadku wątpliwości, będą mogli skonsultować się z lekarzem w celu uzgodnienia ewentualnych zmian. W efekcie poprawi się nie tylko kondycja fizyczna, ale również stan portfela osób objętych pomocą.

Początkowo w program zaangażowanych będzie kilkadziesiąt aptek, jednak w ciągu dwóch lat resort zdrowia chce włączyć do niego wszystkie takie punkty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zbyszko 25.08.2021 11:14
RAPORT. 234 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej z "ciemnogrodzia" czyli województwa małopolskiego. Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób. Regent! Pomału się zaczyna!

Igor ® 24.08.2021 22:09
Telefon z "root'em" żadnych G,F,I, mediów tylko tel, bo niedługo gaszą 3G więc jakoś 112 trzeba mieć. Brak prywatnych zdjęć, kamera przednia wydłubana... żadnych e-bzdur, kont, haseł, i życie staje się piękniejsze, nie trzeba w bieszczady :) Spacer, założyć ręce na plecy i zdzierać buty, podziwiać przyrodę, oddychać.. Wieczorem herbatka bez TV i uśmiechnąć się do bliskich osób - polecam.

trybik 24.08.2021 13:19
wszystko o nas już wiedzą... zalogowałam się, żeby zobaczyć epit a tam obok internetowe konto pacjenta, wszystkie recepty, informacja jakie się bierze tabletki antykoncepcyjne, a kilka dni temu dzwonił rachmistrz, wiedzą już z kim mieszkam bez ślubu... Wielka Brat patrzy...

Felicita 25.08.2021 11:17
I słusznie - tak powinno być w dobie rozbuchanego cwaniactwa, uników podatkowych i innej maści przekrętów. Żyj uczciwie nie będziesz musiał zaglądać co na ciebie mają.

Krzysiek 25.08.2021 16:48
Morawiecki to wie, Obajtek to wie, ja to wiem. Zejdź na ziemię, proszę.

trybik 26.08.2021 09:14
Żyję uczciwie, pracuję, płacę podatki. Pytanie po co im aż tyle danych? Zebranych razem obok siebie? Przeglądają sobie ludzie z ministerstwa z nudów, czy może chodzi o wprowadzenie całkowitej kontroli? Prywatność odchodzi do lamusa niestety, na to wszystko wskazuje. W przypadku ataku hakerów takie wrażliwe dane znajdą się w niepowołanych rękach. Wystarczy, że oszuści dzwonią co chwilę podszywając się pod banki, telefonię czy inne spółki i nasze dane przeciekają co chwilę jak przez palce...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama