Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 23 lutego 2025 19:07
Reklama włączenie społeczne
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Przymusowy urlop dla niezaszczepionych? Minister wyjaśnia

W pracach legislacyjnych rządu pod koniec sierpnia pojawił się zapis, który po wejściu w życie otworzyłby drogę do segregacji sanitarnej pracowników. Jednym z opisywanych punktów było wprowadzenie dla pracodawców możliwości oddelegowania niezaszczepionego pracownika na bezpłatny urlop.
Przymusowy urlop dla niezaszczepionych? Minister wyjaśnia

Autor: gov.pl

„Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny.” – czytaliśmy w dokumencie opublikowanym na rządowej stronie.   

Eksperci alarmują

Gdyby proponowana zmiana weszła w życie, zakrawałoby to o dyskryminację wobec niezaszczepionych pracowników. Trudno wyobrazić sobie, jaki wpływ na gospodarkę mogłoby mieć jednoczesne odsunięcie od wykonywanych obowiązków wszystkich osób niespełniających warunku. Eksperci uważają, że konsekwencją mogłaby być również fala zwolnień tych, którzy nie poddaliby się przyjęciu preparatu przeciw COVID-19.

„Jeśli np. z powodu ograniczeń sanitarnych zatrudniony w praktyce nie może wykonywać swoich zadań, bo się nie zaszczepił, to zwolnienie jest uzasadnione. Przyczyna jest obiektywna i po stronie pracownika.” – analizowała radca prawny dr Dominika Dörre-Kolasa na łamach „Gazety Prawnej”.

Pozyskiwanie informacji o pracowniku wydaje się być rozwiązaniem uzasadnionym z perspektywy ochrony przed rozwojem pandemii. W ocenie przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, taka wiedza pracodawców niosłaby za sobą również poważne konsekwencje. „Firmy domagały się dostępu do informacji i mają go otrzymać. Pytanie, czy biorą pod uwagę odpowiedzialność, jaka wiąże się z pozyskaniem wiedzy. Jeśli nie podejmą decyzji np. o odsunięciu niezaszczepionego pracownika od obowiązków i okaże się że zarazi on np. klienta lub współpracownika, to powinny liczyć się z odpowiednimi roszczeniami.” – wyjaśnił w rozmowie z gazetą Andrzej Radzikowski.

Rząd zmienia zdanie?

W Popołudniowej rozmowie RMF FM gościem był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Kiedy prowadzący poprosił o zabranie głosu w sprawie przymusowych urlopów, polityk przyznał, że w chwili obecnej jest to mało prawdopodobny scenariusz. „Raczej nie dojdzie do sytuacji, w której pracodawcy będą mogli wysyłać niezaszczepionych przeciwko Covid- 19 pracowników na bezpłatne urlopy.” – wyjaśniał Kraska. Dodał również, że projekt konsultowany jest aktualnie w wielu ministerstwach, które zgłaszają do niego poprawki i zastrzeżenia, co może wpłynąć na ostateczną decyzję w sprawie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bntxnt 10.09.2021 18:00
Niektóre firmy już przymuszają pracownika do szczepienia. Idziesz na przymusowy urlop i albo się szczepisz albo tracisz pracę...

wiochal 11.09.2021 05:53
Proszę o wskazanie takiej firmy.

Krzysiek 11.09.2021 08:06
A to ciekawe. Moze też są łapanki na ulicach? Proszę więc o konkrety.

zulu 09.09.2021 11:11
Służba zdrowia okradła państwo na niespotykaną skalę wmawiając politykom zagrożenie i wprowadzając zakazy dla biznesu.Okradanie trwa nadal za zgodą rządu któremu na rękę jest nakładanie na ludzi coraz nowych ograniczeń i kar.

kaj 08.09.2021 18:25
Ale maja pomysly rzadzacy glowy juz nie razdza sobie z mysleniem , lepiej zwalic na innych .

Gienislaw 08.09.2021 14:38
Sami się posegregujcie. A nie...tam same śmieci to do ogólnych

anty 08.09.2021 13:13
***izm! Będą segregować ludzi jak hitlerowcy!

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Szczepienie
wystawa
konkurs
Magdalenki
spotkanie przy kawie
Warsztaty krawieckie
wernisaż
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PapajTreść komentarza: Niech w końcu zaczną karać tych co jeżdżą dużo poniżej co pozwalają znaki to będzie mniej wypadkówData dodania komentarza: 23.02.2025, 17:56Źródło komentarza: Nowe fotoradary w regionie. Gdzie trzeba będzie zdjąć nogę z gazu?Autor komentarza: Leśna babaTreść komentarza: Dworzec za kilkanaście milionów bez linii kolejowej, który za darmo będą użytkować koledzy wiceburmistrza i burmistrza na odpłatne usługi. Ogrody deszczowe za kilkaset tysięcy, które świecą pustkami. Termomodernizacja szkoły za miliony, po której nadal jest w budynku zimno, a jakość wykonania woła o pomstę do nieba. Wyasfaltowana droga przez pola za kilka milionów, po której nie jeździ chyba nikt poza gośćmi do zaprzyjaźnionej agroturystyki. Można tak wymieniać i wymieniać.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 17:53Źródło komentarza: Spektakularne przykłady marnotrawstwa publicznych pieniędzy w PolsceAutor komentarza: StefanTreść komentarza: Lubańskie studzięki np. Ul Łużycka droga w miarę i zapadnięte studzieńki .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 17:27Źródło komentarza: Spektakularne przykłady marnotrawstwa publicznych pieniędzy w PolsceAutor komentarza: Stańczyk z Lubania.Treść komentarza: Fotoradary wracają do Straży Miejskiej. Straż Miejska to domena samorządu miejskiego. Kropka. Postanowione ustawowo. Bez sarkazmu.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 17:06Źródło komentarza: Nowe fotoradary w regionie. Gdzie trzeba będzie zdjąć nogę z gazu?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama