W Świeradowie-Zdroju z roku na rok przybywa atrakcji, kurort prężnie się rozwija i jest bardzo częstym celem turystycznych wycieczek. Niestety infrastruktura miasta pozostawia do życzenia, a rozbudowa infrastruktury drogowo-parkingowej jest obwarowana obostrzeniami uzdrowiskowymi. Tak więc budowa tysięcy nowych, bezwzględnie potrzebnych parkingów to proces trudny i długotrwały. Sami mieszkańcy Świeradowa-Zdroju posiadają około 1400 aut i zapewnienie parkingu tylko dla nich nie stanowiłoby problemu, jednak sercem uzdrowiska są kuracjusze i turyści i o nich też nie wolno zapominać, dlatego magistrat musi zapewnić salomonowe rozwiązanie, tak aby zadbać o interesy jednych i drugich.
Burmistrz Świeradowa zakłada ambitne cele w tej kwestii. Planuje stworzenie 4000 miejsc postojowych i parkingowych w mieście. Obecnie jest ich 2000, ale jak zauważa włodarz, co roku takich miejsc przybywa. Na realizację tego zamierzenia trzeba przeznaczyć18 milionów zł., czy budżet miejski udźwignie takie obciążenie?
Plan zakłada utworzenie miejsc postoju i parkingu nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla mieszkańców i pracowników uzdrowiska. Przewiduje się stworzenie dodatkowych miejsc przy szkołach, przychodniach zdrowia, cmentarzach, tak aby zapewnić bezpłatny i wygodny parking mieszkańcom.
Myślę, że my nie chcemy, aby nasze miasto stało się wielkim płatnym parkingiem, gdzie biletem wstępu na deptak zdrojowy będzie bilet parkingowy za 30 zł. Jeśli konsekwentnie będziemy budować jako gmina miejsca postojowe dla poszczególnych grup, przy założeniu, że priorytetem są potrzeby mieszkańców i pracowników, to będziemy przykładem miejscowości turystycznej wolnej od płatnych parkingów, co ma coraz większe znaczenie dla turystów i kuracjuszy – komentuje Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.
Wakacje i otwarcie wieży Sky Walk ujawniło skalę parkingowego problemu. Ale i tutaj burmistrz Świeradowa ma odpowiedź na zarzuty zaniedbania lub zaniechania budowy parkingów jednocześnie z realizacją inwestycji:
Ten problem rozwiążemy, gdy ruszy kolej gondolowa przy ulicy Nadbrzeżnej, gdzie przy dolnej stacji będą parkingi buforowe na ponad 500 aut. 11.800 miejsc postojowych przy dolnej stacji kolei gondolowej. Obecnie w tym rejonie mamy 600 miejsc. W planach mamy utworzenie nowych dróg i poszerzenie istniejących w celu utworzenia nowych 200 miejsc dla aut odwiedzających kolej gondolową, całoroczny tor saneczkowy, budowane centrum rowerowe i otwieraną w 2021 roku wieżę widokową na Młynicy, która będzie udostępniana bezpłatnie. - dodaje Roland Marciniak.
Założenia magistratu wyglądają optymistycznie, czas pokaże ile przyjdzie mieszkańcom czekać na realizację parkingowych założeń.
Napisz komentarz
Komentarze