Dofinansowanie z programu przeznaczone ma być na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań inwestycyjnych w ramach czterech priorytetów, w których wydzielono 35 obszarów pogrupowanych od najbardziej do najmniej priorytetowych.
W ramach programu, jednostki samorządu terytorialnego oraz związki jednostek samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji. Wysokość dofinansowania zależy od obszaru priorytetowego inwestycji i może wynosić od 95 proc. wartości inwestycji w pierwszym priorytecie do 80 proc. w czwartym.
W naborze każda jednostka może złożyć trzy wnioski o dofinansowanie, przy czym jeden wniosek bez limitu wartości inwestycji, drugi wniosek na inwestycję, której wartość nie przekracza 30 mln zł, a trzeci – na inwestycję, której wartość nie przekracza 5 mln zł.
Powiat Lubański ubiega się o środki związane z modernizacją sześciu odcinków dróg o łącznej długości ponad 19 kilometrów. Z uwagi na specyfikę terenu oraz dużą ilość cieków wodnych na terenie Powiatu Lubańskiego przedmiotowe drogi przebiegają przez i pomiędzy miejscowości typu wstęgowego. W związku z tym stanowią główne i jedyne szlaki komunikacyjne przez miejscowości i pomiędzy miejscowościami, co sprawia że są bardzo ważnymi elementami sieci drogowej na naszym terenie. Główne przewidywane prace przy przebudowie przedmiotowych dróg będą polegały na ułożeniu na istniejących konstrukcjach nawierzchni jezdni warstw profilujących z betonu asfaltowego i następnie ułożeniu nowych warstw ścieralnych. Przewidywane jest także wykonanie poszerzeń istniejących konstrukcji nawierzchni jezdni.
Ponadto złożono wniosek na przebudowę mostów w Mściszowie, dwóch w Leśnej, Radostowie oraz Nawojowie.
Powiat Lubański stara się również o środki na modernizacje istniejących pomieszczeń lubańskiego szpitala na potrzeby stworzenia oddziału buforowego (40 łóżek) przeznaczonego do diagnozowania i leczenia osób z podejrzeniem lub zakażonych COVID-19. Modernizacja ma objąć poprawę infrastruktury sanitarnej, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, sieć gazów medycznych, sieć informatycznej, wyposażenie oddziału poprzez zakup łóżek, mebli, urządzeń medycznych i komputerowych oraz sprzętu pomocniczego. We wniosku uwzględniono też zakup agregatów prądotwórczych do zapewnienia awaryjnego zasilania w wypadku zaniku napięcia. Stworzenie bazy łóżkowej dla pacjentów z podejrzeniem i chorych na COVID-19 pozwoli na nieprzerywanie świadczenia usług medycznych przez inne oddziały, które dotychczas były przekształcane na oddziały COVIDOWE.
Co ważne zaplanowano również środki na zakup nowego 64 rzędowego Tomografu Komputerowego dla Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu, który zapewni skuteczną diagnostykę pacjentów.
Obecne urządzenie zakupione zostało w 2011 r. i jest ono jedynym takim aparatem w naszym powiecie. Tomograf jest wyeksploatowany i nie nadaje się do ciągłego użytkowania.
Napisz komentarz
Komentarze