Kolejny raz KGHM pomógł nam w realizacji podziemnego projektu. Tym razem nasi partnerzy, przywieźli drona górniczego Elios 2, którego operator Paweł Broniszewski ma doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Dzięki temu zdobyliśmy więcej informacji o sztolni nr 1 na wprost, łączniku sztolni 1 i 2, sztolni nr 2 oraz śluzie gazowej w sztolni 2. - piszą w mediach społecznościowych członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc z sekcji Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu.
Dron, którym poruszał się pilot to specjalistyczne narzędzie inspekcyjne obudowane sferyczną klatką i pozwalające poruszać się w trudno dostępnych przestrzeniach. Wyposażony jest w kamerę 4K i oświetlenie o łącznej mocy 10 tys. lumenów. W trakcie lotów ustalono, że sztolnia nr 1, która biegnie na wprost od wykonanego przejścia badawczego kończy się przodkiem.
Poruszając się na wprost od skrzyżowania sztolnią 1, dron zarejestrował narzędzia przy ociosach oraz wózek stojący przy przodku. Przodek na zakończeniu sztolni 1 wygląda całkiem inaczej niż przodek w krótkiej sztolni, którą nazywaliśmy "depozytową".
W ten sposób potwierdzono, że sztolnia nr 1 nie została ukończona i wykonano około połowy tego co wyrysowane jest na szkicu znalezionym w 2011 roku, nie ma też chodnika zwanego sztolnią ucieczkową. Zbadano również stan łącznika między sztolniami.
Potwierdziło się także, że strop łącznika sztolni 1 i 2 jest w kiepskim stanie. Żeby fizycznie kontynuować prace badawcze, należałoby go ustabilizować geosiatką.
Dzięki użyciu drona potwierdzono również istnienie chodnika nr 2 i w części go zbadano. Niestety ze względu na ograniczony zasięg dron nie mógł go oblecieć w całości. W tej chwili materiał nagrany w sztolni nr 2 poddawany jest analizie i wkrótce zostanie opublikowany. Jedno jest pewne w zasięgu oka kamery nie zarejestrowano artefaktów innych niż te pozostawione przez osoby drążące bazaltowe tunele.
Spotkanie było też świetną okazją do złożenia podziękowań dla Fundacja KGHM Polska Miedź.
Na ręce przedstawiciela KGHM Polska Miedź S.A. Piotra Chęcińskiego złożyliśmy podziękowania od Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc za pomoc i wsparcie w trakcie realizacji projektu.
Plan na poniedziałek, 27 września 2021r. to kolejne konsultacje i wizyta przedstawicieli Instytutu Analizy Konstrukcji z Politechniki Poznańskiej.
W trakcie prac zostanie wykonane badanie georadarem miejsc szczególnie ciekawych i zagadkowych oraz badania pod kątem bezpieczeństwa różnego rodzaju czujnikami i miernikami, a także użyty zostanie pojazd gąsienicowy ze skanerem. Badania mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa prac i mamy nadzieję, że przyniosą odpowiedzi na nurtujące nas pytania, których jest więcej po wejściu do podziemi, niż przed rozpoczęciem prac.
Członkowie stowarzyszenia przypominają też o zrzutce. Możecie ich wesprzeć pod tym linkiem: https://zrzutka.pl/podziemia-luban
Napisz komentarz
Komentarze