Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 15 stycznia 2025 22:12
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Górniczy dron obleciał część podziemi

W sobotę do Lubania przyjechała ekipa z KGHM, która przywiozła ze sobą specjalistycznego drona. Dzięki temu udało się zobaczyć część niezbadanych jeszcze chodników.

Autor: Kamil Chmura, Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu - SMGŁ / KGHM

Kolejny raz KGHM pomógł nam w realizacji podziemnego projektu. Tym razem nasi partnerzy, przywieźli drona górniczego Elios 2, którego operator Paweł Broniszewski ma doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Dzięki temu zdobyliśmy więcej informacji o sztolni nr 1 na wprost, łączniku sztolni 1 i 2, sztolni nr 2 oraz śluzie gazowej w sztolni 2. - piszą w mediach społecznościowych członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc z sekcji Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu.

Dron, którym poruszał się pilot to specjalistyczne narzędzie inspekcyjne obudowane sferyczną klatką i pozwalające poruszać się w trudno dostępnych przestrzeniach. Wyposażony jest w kamerę 4K i oświetlenie o łącznej mocy 10 tys. lumenów. W trakcie lotów ustalono, że sztolnia nr 1, która biegnie na wprost od wykonanego przejścia badawczego kończy się przodkiem.

Poruszając się na wprost od skrzyżowania sztolnią 1, dron zarejestrował narzędzia przy ociosach oraz wózek stojący przy przodku. Przodek na zakończeniu sztolni 1 wygląda całkiem inaczej niż przodek w krótkiej sztolni, którą nazywaliśmy "depozytową".

W ten sposób potwierdzono, że sztolnia nr 1 nie została ukończona i wykonano około połowy tego co wyrysowane jest na szkicu znalezionym w 2011 roku, nie ma też chodnika zwanego sztolnią ucieczkową. Zbadano również stan łącznika między sztolniami.

Potwierdziło się także, że strop łącznika sztolni 1 i 2 jest w kiepskim stanie. Żeby fizycznie kontynuować prace badawcze, należałoby go ustabilizować geosiatką.

Dzięki użyciu drona potwierdzono również istnienie chodnika nr 2 i w części go zbadano. Niestety ze względu na ograniczony zasięg dron nie mógł go oblecieć w całości. W tej chwili materiał nagrany w sztolni nr 2 poddawany jest analizie i wkrótce zostanie opublikowany. Jedno jest pewne w zasięgu oka kamery nie zarejestrowano artefaktów innych niż te pozostawione przez osoby drążące bazaltowe tunele.

Spotkanie było też świetną okazją do złożenia podziękowań dla Fundacja KGHM Polska Miedź.

Na ręce przedstawiciela KGHM Polska Miedź S.A. Piotra Chęcińskiego złożyliśmy podziękowania od Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc za pomoc i wsparcie w trakcie realizacji projektu.

Plan na poniedziałek, 27 września 2021r. to kolejne konsultacje i wizyta przedstawicieli Instytutu Analizy Konstrukcji z Politechniki Poznańskiej.

W trakcie prac zostanie wykonane badanie georadarem miejsc szczególnie ciekawych i zagadkowych oraz badania pod kątem bezpieczeństwa różnego rodzaju czujnikami i miernikami, a także użyty zostanie pojazd gąsienicowy ze skanerem. Badania mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa prac i mamy nadzieję, że przyniosą odpowiedzi na nurtujące nas pytania, których jest więcej po wejściu do podziemi, niż przed rozpoczęciem prac.

Członkowie stowarzyszenia przypominają też o zrzutce. Możecie ich wesprzeć pod tym linkiem: https://zrzutka.pl/podziemia-luban



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kamil 28.09.2021 17:12
Bardzo ładnie doświetlone zdjęcia. Propsuję

Chory naród 28.09.2021 07:12
Lubanscy Pisowcy chcieliby tylko zlota...pieniedzy. Prawda jest taka ,ze kawał historii jest pokazane. Brawo. Gdyby nie Stowarzyszenie... To ten biedny Luban palcem by nie ruszył...

Zdrowy naród 28.09.2021 08:43
Jak jesteś chory to idź do lekarza.

***** *** 28.09.2021 15:49
Przeciez juz lekarzy nie ma w tym kraju...

Gaj 29.09.2021 15:34
Zmień chłopie tabletki

Inkwizytor 29.09.2021 22:40
Tak jest Stowarzyszenie zrobiło kawał roboty i to od dziesięciu lat. Etapami. Fajnie że udało się rozwiązać tę zagadkę. Tylko żeby prowadzący działania się zorientowali że zagadka już rozwiązana :)

AAA 28.09.2021 02:14
TAM NIC NIE MA!

Turystyczny eksplorator 28.09.2021 08:44
Mylisz się, jest HISTORIA.

Chory naród 28.09.2021 15:51
Brawo! Ludzie myslą tylko o złocie! A złotem jest to co do tej pory Ci ludzie zrobili.

Bb 27.09.2021 22:22
Panowie, którzy interesują się historią Lubania,niech zainteresują się obecnym stanem miasta.Swoim wyglądem zaczyna przypominać skansen.

Lepsza zmiana 28.09.2021 15:53
To prawda. Ale rządzący niech to robią! Na kamiennej miasto nie zrobiło nic ... Wstyd! Brawo dla ludzi ,ktorzy postanowili cos odkryc na kamiennej.

Pozytywny 27.09.2021 19:34
Może i nie ma pociągu, ale biorąc pod uwagę jak mało tego typu obiektów jest odkrywanych, to Sztolnia w Lubaniu jest nielada gradką dla ludzi ktorzy sie tym interesują. Po pierwsze nietypowosc skał wulkanicznych w ktorych nikt nie robił tuneli, pod drugie sprzęt ktory pozostawiony został w sztolni (wiertła) slużyły to odwiertów w innym materiale wiec tez jest to zastanawiające jak drążony był tunel. Samo odkrycie jest sukcesem i ten co siedzi na kanapie i niczym sie nie interesuje tylko krytyką to nigdy nie doceni tego typu odkryć. Z całą pewnością plac zabaw bedzie oddany do użytku w stanie pierwotnym. A Lubań zyskuje na kolejnym zabytku dzieki ktoremu bedzie glosniej o samym miescie

realista 28.09.2021 08:52
miesiąc głośno a potem cisza zapadnie na lata i tyle z tego będzie, bo wewnątrz jakiejś rewelki nie ma no i krótki ten schron

Wrrr 28.09.2021 15:54
Słaby realista

real 27.09.2021 19:17
Czyli jak mówili Ci którzy mają odpowiednie kwalifikację i wiedzę, a których nikt nie chciał słuchać, jest to niedokończony schron przeciwlotniczy i nic tam nie ma.

Kamil 27.09.2021 20:11
Nie słyszałem nikogo (z kwalifikacjami czy bez) kto by mówił, że jest to niedokończony schron. Opinia badaczy z PRL mówiła jedynie o "zaawansowanym postępie prac". Nie znam kogoś kto ma odpowiednią wiedzę i kwalifikacje i bez przeprowadzenia badań wydaje opinie. To czy ma racie czy nie, nie ma znaczenia. Niezależnie od wiedzy i kwalifikacji nie można było takiej tajemnicy zostawić nie dokrytej.

Inkwizytor 29.09.2021 22:39
Słabo Kamil słuchasz. Mówiono tak i pisano. Przecież sondaż od drugiej strony wyraźnie wskazywał że go nie ukończyli. Odwierty i wasze kamery wskazywały, że w środku są tory i wagoniki, jak w nieukończonym wyrobisku. Kto wymyślił bzdury o depozytówce? Od razu widać było że nikt z prowadzących akcje nie miał pojęcia o podziemiach z II wojny. Sprawdzić trzeba było jak najbardziej, i chwała za to. Tylko po co się tak napinać? W życiu nie jest jak w filmie, że jak się przebije ścianę to skarbuchy się wyleją . Ale najgorzej, że ostatnio to nawet ktoś tam z was opowiadał że to obiekt militarny, potem że może była produkcja. Ci co się znają na II wojnie , fortyfikacjach, obiektach miliatarnych, podziemnych fabrykach i cywilnych schronach uśmiali się setnie.

Rokiciarz 27.09.2021 17:07
A czy te żółte naloty na konstrukcji wsporników tunelu to złoto ze złotego pociagu?.?

Franek 27.09.2021 16:59
A gdzie złoty pociąg? Mam nadzieję ze plac zabaw dla dzieci na wiosnę będzie już dziać.

Franek 27.09.2021 16:57
Tyle kasy w błoto. Mam nadzieje ze plac zabaw będzie na wiosnę odnowiony.

Del 27.09.2021 13:12
Elios 2 nie jest dronem górniczym, tylko do inspekcji wewnętrznych. Dysponuje regulowanym oświetleniem 10 tys. lumenów, z możliwością doświetlania z boku ew. szczegółów. Stabilizuje się laserami, ew. w mocno zapylonym srodowisku lata się w ATTI.

Reklama
Reklama
bal Mickiewicz
gry
u Bukowińczyków
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: HenrykTreść komentarza: Rząd szwajcarski przeztał utrzymywać niski kurs bo skończyły mu się rezerwy. Ruscy zaczęli masowo wykupywać tę walutę żeby uciec od rubla. Kurs ruszył do góry więc zaczęło się szaleństwo lokowania we Franki.Data dodania komentarza: 15.01.2025, 19:17Źródło komentarza: 10 lat temu wybuchł Czarny Czwartek. Tysiące Polaków wpadło w pułapkę walutowąAutor komentarza: ***** ***Treść komentarza: Zrób anonima do mediów, przestanąData dodania komentarza: 15.01.2025, 18:56Źródło komentarza: Szef zakaże krwiodawcy oddać krew? Poseł pisze do ministraAutor komentarza: 😉Treść komentarza: Bulbozaur z Gazowej próbował zakazać 😉Data dodania komentarza: 15.01.2025, 18:54Źródło komentarza: Szef zakaże krwiodawcy oddać krew? Poseł pisze do ministraAutor komentarza: KrwiodawcaTreść komentarza: G*wno prawda że wtorki to ukłon w stronę pracodawców. Tak naprawdę chodzi o to że jest nowy punkt, a nadal nie ma Personelu do obsługi tego punktu. Kiedy po Bolesławcu, lwowku, Lubaniu i Zgorzelcu jeździł krwiobus, to oddawało się krew przez jeden tydzień raz w miesiącu w każdym z tych czterech miejsc w poniedziałek, wtorek, środę i czwartek. I teraz tak- kiedy otwarto pierwszy stacjonarny punkt (w Bolesławcu), ekipa z krwiobusa teraz tam działa w poniedziałek, środę i czwartek, a w każde wtorki w pozostałych miejscowościach na zmianę ta sama ekipa jeździ krwiobusem. Teraz wtorki zajmie Lubań - tą samą ekipą wyjazdową z Wałbrzycha (tak... Z Wałbrzycha pielegniarki, rejestratorki, lekarz dojeżdżają).Data dodania komentarza: 15.01.2025, 18:54Źródło komentarza: Stały punkt poboru krwi w lubańskim szpitalu. Początkowo jeden dzień w tygodniu
ReklamaPowiat Lubań
Reklama