Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 25 kwietnia 2025 03:11
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Wciąż wiele niewiadomych

Podziemia Kamiennej Góry wciąż skrywają sporo tajemnic. Mimo że badaczom udało się wejść do środka, wciąż wiele faktów nie zostało wyjaśnionych.
  • Źródło: Podziemia Kamiennej Góry
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Wciąż wiele niewiadomych

Autor: Podziemia Kamiennej Góry

Mijający tydzień był jednym z ostatnich jeśli chodzi o prace przy lubańskich sztolniach. Mimo że Kamienna Góra w pełni nie odkryła swoich tajemnic, to koordynatorzy projektu są zadowoleni z tego co udało im się osiągnąć.

W poniedziałek wraz z archeologiem, pracownikami Politechniki Poznańskiej i żołnierzami Patrolu Saperskiego z Bolesławca członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc z sekcji Podziemia Kamiennej Góry pracowali nad podniesieniem bezpieczeństwa prac. Nieinwazyjnie badali także miejsca zagadkowe i niezbadane wcześniej.

- Skupiliśmy się na betonowych ścianach przed skrzyżowaniem, które występują tylko w tym jednym miejscu w obiekcie. Do ich badania użyto georadaru Leica DS2000, którym zbadaliśmy obetonowane ociosy sztolni 1. Występująca na tym odcinku obudowa stalowa sztolni za obetonowaniem, skutecznie zakłócała i zniekształcała obraz z urządzenia, tak że nie można było postawić jednoznacznej diagnozy, czy za ścianami są pustki. Zobaczymy jeszcze co przyniesie analiza wyników badań przez naukowców - informuje Sebastian Terenda, koordynator projektu.

Pracownicy Politechniki Poznańskiej wykorzystali zbudowanego przez zaprzyjaźniony Instytut Robotyki i Inteligencji Maszynowej z tej samej uczelni robota, podejmując próbę eksploracji nieznanych odcinków obiektu.

- Na uwagę zasługuje fakt, że pojazd został zbudowany od podstaw i dostosowany do określonych wytycznych (wymiary, zasięg i sensory) w zaledwie 72h! Wjechał on przez „okienko” w stożku na wyjściu ze śluzy gazowej i zapisał obraz z wnętrza odcinka wyjściowego. Na odcinku 8 metrów śluza jest cała, dopiero za zakrętem w lewo w stronę wejścia jest kolejny zawał. Z drugiej strony „stożka” na wyjściu są duże kamienie, a na spągu deski i belki, przez które pojazd gąsienicowy nie przejedzie, a chcielibyśmy dojechać do zakrętu i wjechać na kolejne usypisko, żeby zajrzeć w głąb długiego odcinka śluzy łączącego wejście z wyjściem - tłumaczy Sebastian Terenda.

Po rozmowach z prof. Piotrem Sielickim badacze wiedzą, że Politechnika ma własnego robota kroczącego, który wygląda jak mały pies i tak się porusza. Idealnie sprawdziłby się w takich warunkach i jeżeli zawał jest miejscowy, uzyskają informację na temat, dlaczego zawalano śluzę w tak dziwny sposób. Ciekawostką jest fakt, że śluza gazowa w sztolni 2 jest tak samo pozasypywana.

- Badania pozwalają na dokończenie prac badawczych bezkosztowo i przynoszą odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
Na jedno szczególnie chcielibyśmy uzyskać odpowiedź – po co wysadzali wejście do obiektu i część śluzy gazowej w tak skomplikowany sposób i na tak długim odcinku? Na pewno nie po to żeby stworzyć „kapsułę czasu”. Żeby obiekt nie wpadł w ręce wroga? – nie ma on cech bojowych, więc do obrony byłby bezużyteczny.  To w jakim celu? Jeśli nie uda się tego dowiedzieć metodami bezinwazyjnymi, wówczas zrobimy pionowy odwiert badawczy na środku śluzy. Tajemnicę podziemi trzeba rozwiązać, kwestia tylko determinacji - zapewnia Sebastian Terenda.

Tymczasem do grona partnerów projektu dołączyła firma Alert Systemy Alarmowe Grzegorz Wąs, która wraz ze starym partnerem Almak Security Dawid Bigdowski zapewni nadzór i ochronę nad lubańskimi podziemiami. Wsparcia finansowego udzielili także Mirosław Biegun i FU Arcarius Kamil Biegun oraz Prezes Zarządu Poziom Sp. z o.o. Piotr Wielkoszewski.

Obecnie odkrywcy kontynuują porządkowanie terenu prac.

- Chcielibyśmy od weekendu przywrócić funkcjonowanie placu zabaw. Odkrywanie tajemnic to nie tylko przekopywanie się przez zawały i badania obiektu. To także wiele towarzyszących prac logistycznych, które trzeba wykonać. Żeby redukować koszty projektu, prace które możemy wykonać, robimy sami. Jest wiele rzeczy, które trzeba zrobić, a ich po prostu nie widać. Po zakończeniu prac porządkowych będziemy kontynuowali prace badawcze w obiekcie. Szczególnie zainteresowani jesteśmy śluzami gazowymi w sztolni 1 i 2, ponieważ posiadamy na ich temat bardzo mało informacji. Są tam w ten sam sposób zrobione zawały na wyjściach ze śluz, zasypiska kończą się na śluzach i dalej w głąb obiektu nie ma już celowo wysadzonych odcinków - informuje Sebastian Terenda.

Dlaczego tak zrobiono? Badacze będą starali się to wyjaśnić, na początku przy użyciu drona i robota kroczącego, a jeśli to nie przyniesie odpowiedzi, to poprzez odwierty inspekcyjne. Przekopu na razie nie biorą pod uwagę, gdyż są to koszty, których żadną miarą nie udźwigną.

- Wszystkie zagadki podziemi będziemy starali się rozwiązać. Wspólnie przeszliśmy 46 metrów przez zawał polski, niemiecki, dwie ścianki i bazaltowy „bufor” ze 100 tonami kamieni. Naszym zdaniem wysiłek opłacił się. Otworzyliśmy „kapsułę czasu” po 76 latach i weszliśmy do podziemnego obiektu, w którym czas zatrzymał się w 1945 roku, a ze względu na materiał, w którym go wydrążono, jest jedyny taki w Europie. Drugi cel projektu, czyli realizacja przedsięwzięcia jako projektu obywatelskiego też się udał! Pokazaliśmy, że można i wspólnie wyznaczyliśmy nowe standardy dla dalszych przedsięwzięć tego typu - nie kryje zadowolenia Sebastian Terenda.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Odkrywca 02.10.2021 21:02
Dużo takich obiektów jest nie znanych. Kropla w morzu Niemcy chowali skarby tu nic nie będzie. Ale sztolnia odkryta w mieście Lubań fajna sprawa. Brawa dla ekipy

Mieszkaniec 02.10.2021 13:54
Kiedy będzie można wejść i zobaczyć oczywiście za opłata

JarOO 02.10.2021 12:15
Nigdy nie zrozumiem " Specjalistyczne roboty drony kroczące psy" Pojazd gąsienicowy skonstruowali w 72h . W internecie jest tego masa i przesylka w 24h . Dzieci maja drony helikoptery pojazdy z kamerami czujnikami w czym problem uzyc zwyklego sprzetu? Zostanie w srodku to zostanie. Nikt płakał nie będzie. Pozdrawiam. Czekam na więcej specjalistycznych informacji

Bella 02.10.2021 09:40
... wciąż wiele faktów nie zostało wyjaśnionych. =========== A jakie to FAKTY trzeba jeszcze wyjaśniać? Fakt jest faktem i nie ma co wyjaśniać.

Robciuniu 02.10.2021 08:00
Tam musi coś być konkretnego ukrytego Niemcy zbyt wiele zadali siebie trudu z maskowaniem zawałami korytarzy stawianiem betonowych zapór

Kopaczka 02.10.2021 09:22
Bursztynowa Komnata! Bo Zloty Pociąg to koło Wałbrzycha.

Blabla 02.10.2021 00:06
No to jak ? Nie ma niczego ? Nic tam nie ukryto? To po co wysafzili i tyle pracy wlozono by odciav obiekt i zachowac w srodku... Cos mi tu smierdzi. Mossadem.

Wodzuxxx 01.10.2021 22:43
Terendus maximus , szkoliłem go na unitarce 96, jest najlepszy.

Jerzy 01.10.2021 20:58
Kity kity kity. Wiadomo wszystko było i to jeszcze przed wydaniem pół bańki.Naciągacze.

Jaro 01.10.2021 20:05
I Pomyslec ilu POLAKÓW i innych narodowosci jencow tu zgineło .KIEdys byli niewonikami i nadal nimi jestesmy .kiedy sie to skonczy ?

Doti 01.10.2021 19:50
To już jest aut. Nie ma co więcej oczekiwać. Mimo tego Wielki szacunek dla chłopaków za WIELKĄ pracę. Wzór uporu i zaciętości. Dzięki Nim kolejna legenda została wyjaśniona

Lucek 01.10.2021 17:23
Jak można nie znać FAKTÓW? Co to jest fakt? Stwierdzenie konkretnego stanu rzeczy lub zdarzenia w określonym czasie i przestrzeni. Zatem: Mimo że badaczom udało się wejść do środka, wciąż wiele jego tajemnic nie zostało wyjaśnionych.

Kulan 01.10.2021 15:24
Parodia i nakrecanie..Zenada

Trol 01.10.2021 15:50
Żenada to twój komentarz. Pij dalej śmierdzącego harnasia i siedź w piwnicy.

Cezary Cezary 01.10.2021 18:01
Dobrze że w piwnicy bo w parkach już i tak dosyć nasrane :D

Wst 01.10.2021 21:47
Faktycznie harnaś niedobry... A co do sztolni to jeszcze nas zadziwi zobaczycie.

Krzysiek 02.10.2021 20:02
Poziom 13 latka

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca ŚwiętegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: jest po kilka na każdym piętrze więc nie kłam PO*****Data dodania komentarza: 24.04.2025, 20:42Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama