Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 26 listopada 2024 23:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Podatki w górę

Podczas październikowej sesji Rady Miasta Lubań, radni niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę o podniesieniu stawek podatku od nieruchomości na rok 2018. W efekcie wysokość podatków w Lubaniu to maksymalne stawki dopuszczone w roku 2018 przez Ministra Rozwoju i Finansów.
Podatki w górę

Od lat lubańscy radni jesienią waloryzują stawki podatków od nieruchomości obowiązujące na terenie miasta Lubań. W roku 2018 podatki pójdą w górę dokładnie o 1,9%. To dokładnie tyle ile wynosi różnica między cenami towarów i usług w I półroczu roku 2016 do półrocza roku 2017.

Stawki podatków w Lubaniu wynikają wprost z górnych dopuszczalnych granic ustalanych co roku przez Ministra właściwego do spraw finansów.

Istotne jest, że ministerstwo wskazuje górne granice a nie ostateczną wysokość podatków. Ostatnie słowo należy do Rady Miasta, która odpowiednią uchwałą ustala wysokość lokalnych podatków. W Lubaniu jest to najwyższa z możliwych stawek.

Niektóre samorządy w celu pobudzenia gospodarki, czy to poprzez przyciągnięcie inwestorów czy samych mieszkańców, stosują niższe stawki podatków. Dlaczego takich praktyk nie stosuje się w Lubaniu, podczas komisji Rewizyjnej wyjaśniał jej członkom skarbnik lubańskiego samorządu, Marian Zwierzański.

Podobne stawki podatków stosowane są w Lubaniu od niepamiętnych czasów i zdaje to egzamin. Jeżeli przedsiębiorca ma kłopoty, lepszym rozwiązaniem jest pomoc indywidualna. Zwalnianie wszystkich z podatków po prostu jest bez sensu. – tłumaczył Marian Zwierzański. - Te gminy, które obniżyły maksymalne stawki o 50%, bo tyle można, straciły ogromne pieniądze jeśli chodzi o dochody, to po pierwsze. Druga sprawa to Minister Finansów od razu obciął im subwencję, bo według ministerstwa skoro obniża się podatki świadczy to o bogactwie.

Skarbnik przekonywał, że lepszą metodą są indywidualne zwolnienia, podobnie jak robią to państwowe agencje. Zwolnienia są przydzielane konkretnym przedsiębiorcom na z góry określony czas, zależnie od tego ile chce zainwestować przedsiębiorca. - To zdaje egzamin, zobaczcie w strefach świetnie to się spisuje - przekonywał skarbnik.

Jedyne zwolnienie z podatku od gruntów i nieruchomości w roku 2018 dotyczy cmentarzy komunalnych, zarządzanych przez miejską spółkę ZGiUK. Wprowadzone zwolnienie dotyczy: „… grunty zajęte pod cmentarze, budowle zlokalizowane w granicach cmentarzy, budynki zlokalizowane w granicach cmentarzy zwiazane z prowadzeniem działalności cmentarnej. Wprowadzenie zwolnienia nie zakłóca konkurencji na rynku lokalnym. Utrzymanie powyższego zwolnienia w podatku od nieruchomości ma na celu nie podnoszenie ogólnych kosztów funkcjonowania cmentarzy o koszty związane z podatkiem od nieruchomości.” - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

W tym samym uzasadnieniu znajdujemy klauzulę mówiącą o pomocy przedsiębiorcom, o której wspominał skarbnik. „… W roku 2018, podobnie jak w zeszłych latach istnieje możliwość udzielenia pomocy w regulowaniu zobowiązań podatkowych, przez Burmistrza Miasta – osobom fizycznym lub prawnym– w formie umorzenia, odroczenia i rozłożenia zobowiązań na raty, na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.”

W trakcie głosowania uchwały podnoszacej podatki jedynym radnym, który głosował przeciwko, był Henryk Wójcik. - Jeżeli chodzi o podatki nie widzę tu polityki fiskalnej w kierunku ożywienia gospodarczego miasta - uzasadniał swoją decyzję radny.

Poniżej przedstawiamy stawki podatków, które będą obowiązywały w roku 2018.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Herakliusz 07.11.2017 19:38
https://uploads.disquscdn.c...

Herakliusz 06.11.2017 09:43
Przy okazji. Co jest z uchwalą o cofnięciu jego wielebności tytułu "honorowego obywatela miasta"? Dopiero na kolejnej sesji czy w ogóle czekacie aż sprawa przyschnie?

Robert Daszkiewicz 06.11.2017 13:36
Nadali, po cichu wręczyli i nie zmierzają cofać.

Herakliusz 06.11.2017 20:05
Nowa władza cofnie - wtedy dopiero będzie wstyd i usakralnione jaja na deser.

Makron 06.11.2017 09:01
Czyżby nastąpiła zmiana na stanowisku komendanta Straży Miejskiej w Lubaniu? , bo na stronie oficjalnej widnieje zdjęcie lizusa a nie komendanta Bary....ły.

Herakliusz 06.11.2017 20:06
Bambaryła emeryt - nigdy nie powinien być mianowany... Ale takie czasy. Bufon na asystenta - Bambaryła na komendanta.

frans 09.11.2017 09:12
wujek krzywdy nie da zrobic............

Andrzej Kuropieska 05.11.2017 12:28
Idziemy w politycznie pożądanym kierunku "..władza sama się wyżywi..". Czysty Urban a wydawało sie że to juz przeszłość. Brakuje nam tylko naszego lubańskiego Macierewicza a może już jest tylko pod innym nazwiskiem chyba wiem nawet kto to.. Po tej władzy w miescie następni beda mogli zgasić światło niestety

gość 04.11.2017 22:00
Skoro radni zagłosowali jednogłośnie (jeden głos), to dlaczego uchwała przeszła? Obecna była tylko jedna osoba? Nie była wymagana kwalifikowana większość głosów?

Herakliusz 05.11.2017 10:25
Tak to jest kiedy nie odróżnia się pojęć "jednogłośnie" od "jednomyślnie".

gość 05.11.2017 16:32
Jednogłośnie powiem, że to jakaś plaga.

Herakliusz 04.11.2017 20:50
Brawo Henryk W. - tak trzymaj, masz szansę na kolejną kadencję. Elektorat Ci tego nie zapomni.Przeciwko tej hucpie ze św. Magdalena też byłeś - czy się tylko wstrzymałeś?

Gizmo 04.11.2017 20:14
Nie wspomnę o tym, za jakie pieniądze tyrają w tej cudownej spółce Miasta Lubań mieszkańcy. Wstydu nie ma pan Turkiewicz, ludzie w smrodzie i syfie na co dzień tam przebywają a wynagrodzenie rzędu 1600 złotych. Na renowację placu wokół budynku na Bankowej poszło około 1 mln zł. Z czyich pieniążków? Wstyd i wyzysk.

Gizmo 04.11.2017 20:09
Panowie, jest jeszcze jeden, pominięty przez Was element. Otóż spółka miasta zwana ZGiUK. Od samego początku swojej kadencji, czyli od 2010 roku, Burmistrz trzyma konszachty z panem Turkiewiczem. To sprzedał mu budynek po stołówkach szkolnych za 600 tysięcy, to zniżki na grunty w mieście. Ręka rękę myje.

Robert Daszkiewicz 06.11.2017 13:35
nie sprzedał, tylko przekazał aportem do majątku spółki. Fakt, że w ramach konkurencyjności zwolnił ich z opłaty za grunt na cmentarzu ..... który odpłatnie obsługują :)

Andrzej Kuropieska 04.11.2017 14:08
Zupełna porażka aktualnych władz Lubania. Doić, doić, doić zero pomysłu na rozwój miasta. Tylko świątobliwe imprezki, obietnice wyborcze i dalej sobie trwamy. Jak kaski brak to ile Bacia pozwoli tyle doimy obywateli. Wstyd woda najdroższa z możliwych, śmieci tak samo. A radni? cichutko razem z zarządem w kącie drzemią dietki przytulają a miasto sie wyludnoa

Emeryt 04.11.2017 23:20
Zgadza się, że miasto się wyludnia , zostają tylko emeryci i renciści , widać "w mieście nie ma życia" na ul. Brackiej 4-ry pustostany po sklepach i lokalach usługowych do wynajęcia, na ul. Mikołaja też 4 -ry pustostany po sklepach i lokalach usługowych - do wynajęcia, miasto upada a dla mieszkańców podwyżki od nieruchomości, potem będą podwyżki za wodę i za śmieci. MASAKRA.

JaroslawJugend 06.11.2017 08:09
Narzekacie. Tak dobrze nigdy nie było. Dobra zmiana robi swoje!Ludzie zarabiają adekwatnie do posiadanego wykształcenia i w końcu mają socjal na dziecko,z ulic znikły nieefektywne sklepiki i w końcu mamy europejskie markety,każdy grzecznie pracuje i ulica w końcu służy do tego do czego powinna - czyli do grzecznego przejścia z domu do pracy.I to wszystko osiągnięto bez zbędnej przemocy jaką szafował komunistyczny reżim - przecież kiedyś żeby ludzi zmusić do pracowania tyle godzin za takie stawki bez szans na awans, trzymając w śmierdzących blokach i żywiąć smiecio-żarciem potrzeba było ZOMO, armatek wodnych , donosów i tajnej policji.Teraz policja nie ma nic do roboty, system jest idealny i w końcu nadeszła dobra zmiana.Tylko znowu znajdzie się kilku malkontentów którym nie chce się wziąć do roboty i sieją ferment...

Herakliusz 04.11.2017 12:02
Umiłowani Siostry i Bracia!Awantura o pomnik JaPa2 we Francji za sprawą cierpiętniczych Polaków zatacza coraz szersze kręgi. Górale z ciupagami wybierają się "bronić krzyża". Wprawdzie to ingerencja w wewnętrzne sprawy... ale co tam. Zrodził się w mojej heretycko-ateistycznej łepecie taki pomysł. Niechże nasze władze miasta wystąpią do burmistrza w Ploermel, że znajdzie się miejsce na ten pomnik w Lubaniu. Koszt transportu będzie o wiele niższy niż do Sochaczewa czy Zakopanego. Poza tym u nas nie ma żadnego pomnika a na powrót św. Jadwigi już się nie zanosi.Biedne miasto stało by się miejscem pielgrzymek to chociaż hotelarstwo, przemysł gastronomiczny i piekarnie miałyby z tego profity. Z czasem może jakiś cót by się wydarzył?

gość 04.11.2017 21:57
We Francji zakazane są wszelkie symbole religijne, np. na drogach, w miejscach wypadków, stoją nie krzyże, a płaskie czarne postacie, dość wysokie. To naprawdę robi wrażenie i powoduje, że kierowcy zwalniają. Też nie wiem, skąd to oburzenie o krzyż. Takie mają przepisy i koniec, trzeba było pomyśleć przed postawieniem pomnika. Zaznaczam, że nie mam nic przeciwko Janowi Pawłowi II.

Herakliusz 04.11.2017 10:44
Proszę tylko nie psioczyć na władze naszego miasta. Wiedzą co robią. Mieszkańcom pozostaje już tylko wynagradzająca przepojona ekspiacją modlitwa i organizacja kolejnych nabożnych imprez.

POLAK 03.11.2017 21:04
PAJACE ZWANI RADNYMI BĘDĄ PODWYŻSZAĆ PODATKI JAK ŻYDKI W PARLAMENCIE,JUŻ NIEDŁUGO NASZE DOCHODY NIE WYSTARCZĄ NA PENSJE I DIETY DLA DARMOZJADÓW KTÓRZY NA KOMENDĘ PODNOSZĄ ŁAPKI W GÓRĘ BY ŻYŁO SIĘ IM DOSTATNIEJ. SĄ ICH SETKI TYSIĘCY,NIE ROBIĄ NIC,NIC NIE WYTWARZAJĄ I NIE PRODUKUJĄ,CZĘSTO MAJĄ BARDZO WYSOKIE EMERYTURKI,ZAROBKI W FIRMACH KTÓRE ICH ZATRUDNIAJĄ I DO TEGO WSZYSTKIEGO ZAPIERNICZAMY W POCIE CZOŁA BY JEDEMU Z DRUGIM NIE SPADŁA STOPA ŻYCIOWA.

Herakliusz 04.11.2017 20:52
Polak! Wyłącz Caps Lock-a - moja babcia jeszcze też czyta bez okularów.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama