Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 24 kwietnia 2025 22:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kopalnia kwarcu kolejną atrakcją turystyczną w regionie?

Kilka tygodni temu pojawiły się obawy, że Kopalnia kwarcu Stanisław położona na Izerskich Garbach wznowi działalność, blokując tym samym trasy biegowe w Izerach. Jest dobra wiadomość, właściciel kopalni zadeklarował, że zamierza ją przeznaczyć dla biegaczy i turystów.
Kopalnia kwarcu kolejną atrakcją turystyczną w regionie?

Autor: eluban.pl

Nieczynna od dekady kopalnia kwarcu jest najwyżej położnym tego typu obiektem w Środkowej Europie. Usytuowana jest na wysokości około 1050 m n.p.m. i z jej grzbietu roztacza się wspaniały widok na Przedgórze Izerskie, Góry Izerskie i Karkonosze. Odwiedziny w tym miejscu zapadają w pamięć i to właśnie zamierza wykorzystać właściciel kopalni.

Obawy o wznowienie wydobycia

Przed kilku tygodniami pojawiła się wiadomość, że właściciel kopalni zawarł ugodę z Nadleśnictwem Szklarska Poręba, która dotyczy zasad korzystania przez przedsiębiorcę z dróg dojazdowych do kopalni. Wcześniej nadleśnictwo postawiło zapory na jedynej drodze prowadzącej z Jakuszyc do kopalni. Fakt zawarcia ugody zmroził wszystkich miłośników biegówek, bowiem drogą tą przebiega znaczna część zimowych tras biegowych i udostępnienie jej do ruchu ciężarowego zmusiłoby Bieg Piastów do znacznych modyfikacji tras.

Kopalnia Stanisław dla turystów i biegaczy

W sprawie rozpoczęto negocjacje, które mają swój pierwszy pozytywny finał. Bieg Piastów poinformował, że właściciel zadeklarował zagospodarowanie kopalni jako atrakcji turystycznej, z wykorzystaniem jej walorów krajobrazowych i geologicznych, z noclegami i gastronomią.

Chce wybudować kolej linową na kopalnię z Rozdroża Izerskiego, do którego sięga teren będący jego własnością. Ma nadzieję, że dzięki temu biegacze narciarscy będą mogli zaczynać swoje treningi i wycieczki od kopalni. Nie chce niszczyć naszych tras, ratrakowanych zimą, samochodami. Podczas budowy infrastruktury turystycznej zamierza wykorzystywać do transportu Dolny Dukt i drogę z Rozdroża pod Cichą Równią na kopalnię. Ma prawo do korzystania z niej od 1 maja do końca października. Właściciel kopalni zapewnia, że chce wpasować się z nową funkcją kopalni w kontekst tego, co dzieje się w Górach Izerskich pod względem turystycznym i sportowym. Wykorzystanie Rozdroża Izerskiego z kolejką na kopalnię byłoby dużą szansą na zmniejszenie tłoku na drodze dojazdowej do Jakuszycach, jak również w samych Jakuszycach. Byłaby to szeroka brama do narciarskich tras biegowych Biegu Piastów z zupełnie innej strony, niż Jakuszyce. - relacjonują organizatorzy Biegu Piastów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Anna 20.10.2021 14:32
To miejsce jest tak piękne... Wolałabym, aby nie ingerowano w tę przestrzeń... Wszystko stanie się takie komercyjne, a przez to może stracić swój urok i klimat....

Gość 21.10.2021 10:28
Wszystko zależy od tego jaka byłaby to forma. Na kopalni obiekt w formie schroniska z możliwością noclegu jak najbardziej by się tam przydał ?

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca ŚwiętegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: jest po kilka na każdym piętrze więc nie kłam PO*****Data dodania komentarza: 24.04.2025, 20:42Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama