Program 500+ został wprowadzony w kwietniu 2016 roku. Obecnie 6,6 mln dzieci korzysta z tej formy wsparcia. Rocznie program kosztuje budżet państwa 41 mld zł, a od początku funkcjonowania przeznaczono na ten cel 156 mld zł.
Dla każdej rodziny to znaczący zastrzyk nieopodatkowanej gotówki. Jako zasiłek wychowawczy 500+ miało wpłynąć na wzrost dzietności wśród Polaków i poprawić sytuacje finansową rodzin wychowujących dzieci. Jak wskazują badania, 500+ nie przyniosło pożądanego efektu jeżeli chodzi o demograficzne problemy kraju, za to wpłynął na spadek aktywności zawodowej wśród rodziców. Z drugiej strony bezsprzecznie poprawił zasobność rodzinnych budżetów.
Przez pięć lat trwania programu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie przeprowadziło badań, jak beneficjenci programu wykorzystują przyznane środki. Takie badanie przeprowadzili studenci Uczelni Korczaka, którzy oparli swoje analizy na obserwacjach 45 pracowników socjalnych z całego kraju. Badanie własne mgr Katarzyny Frątczak z Uczelni Korczaka w Warszawie pokazuje, że najwięcej, bo 41% świadczenia rodzice przeznaczają na żywność, 22% na rachunki bieżące, 15% na zakup sprzętu AGD, 11% na bliżej nieokreślone wydatki mieszczące się w kategorii – inne i 4% na spłatę zobowiązań. Co ciekawe na oszczędności dla dziecka rodzice nie przeznaczają żadnej kwoty, a na kształcenie pociech jedynie 2% świadczenia. Nieco lepiej, ale bez entuzjazmu kształtują się podróże, tu rodzice przeznaczają 4% świadczenia wychowawczego.
A na co Wy wydajecie 500+? Zapraszamy do udziału w ankiecie
Napisz komentarz
Komentarze