Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w Polsce rodzi się najmniej dzieci od II wojny światowej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowano w naszym kraju łącznie 334,6 tys. narodzin. Bilans nie został wyrównany, ponieważ w tym samym czasie zmarło 538,6 tys. osób. Taki wynik oznacza brak możliwości utrzymania i osiągnięcia zastępowalności pokoleń, a bez tego gospodarka traci. Po prostu ludzi aktywnych zawodowo jest coraz mniej i to z przyczyn demograficznych, a nie z innych - gospodarczych względów. Taka sytuacja demograficzna to ogromne wyzwanie dla rynku pracy i całej gospodarki.
Sytuacja w powiecie lubańskim
Powiat lubański w 2020 roku liczył 53 852 mieszkańców, to o 402 mieszkańców mniej niż w roku 2019. Ponad połowę 51,3% stanowią kobiety, mężczyźni to 48,7% liczby mieszkańców powiatu.
Z danych GUS wynika, że powiat najliczniejszy był w roku 1997, kiedy liczba mieszkańców wynosiła 60 463, od tamtej pory rok po roku mieszkańców ubywa. W powiecie aż 60,1% mieszkańców jest w wieku produkcyjnym, 15,8% w wieku przedprodukcyjnym, a 24,1% to osoby w wieku poprodukcyjnym.
Jak w całym kraju, tak i w powiecie notuje się ujemny przyrost naturalny. Choć na tle województwa i kraju współczynnik dynamiki demograficznej jest znacznie mniejszy, to i tak wynosi dla powiatu lubańskiego -246. W 2019 roku urodziło się 406 dzieci, w tym 47,5% dziewczynek i 52,5% chłopców. Współczynnik dynamiki demograficznej, czyli stosunek liczby urodzeń żywych do liczby zgonów wynosi 0,51 i jest znacznie mniejszy od średniej dla województwa oraz znacznie mniejszy od współczynnika dynamiki demograficznej dla całego kraju.
Remedium na demograficzny kryzys powinna być odpowiednia polityka demograficzna. Jak pokazują badania, 500+ nie spełniło oczekiwań i nieznacznie wpłynęło na dzietność Polaków, choć poprawiło jakość życia rodzin. Teraz rząd wprowadza „Strategię 2040”, która ma poprawić sytuację demograficzna w kraju.
Napisz komentarz
Komentarze