Formuła Partnerstwa Publiczno-Prywatnego nie należy do popularnych. Od dekady w Polsce w ten sposób zrealizowano około 150 inwestycji. Obecnie na terenie całego kraju zaledwie kilka jest realizowanych w tej formule. Spółka IZIM reprezentująca w Polsce fundusz infrastrukturalny BaltCap jest liderem w tej dziedzinie.
Przygotowania do dzisiejszego dnia trwały półtora roku, a negocjacje dotyczące umowy w imieniu lubańskiego samorządu prowadził Mariusz Tomiczek. Nie były to łatwe rozmowy, bo fundusz BaltCap Infrastructure Fund zwykle realizuje projekty infrastrukturalne opiewające na większe kwoty. Koszt modernizacji basenu i hali sportowej wyniesie blisko 20 mln zł. Umowa z lubańskim samorządem jest jedną z pierwszych mikroinwestycji funduszu na terenie kraju i pierwszą obejmującą infrastrukturę sportową.
BaltCap jest funduszem, który inwestuje w rozwój i modernizację infrastruktury w krajach bałtyckich oraz Polsce, jesteśmy nakierowani na projekty wieloletnie, które mają służyć podniesieniu jakości życia i dostarczają dóbr publicznych. - mówi Maciej Kopański, członek zarządu IZIM i dyrektor inwestycyjny Baltcap Infrastructure Fund.
Fundusz jest w stanie realizować bardzo duże inwestycje, takim przykładem jest podpisana ostatnio umowa w Wilnie, gdzie BaltCap jako partner prywatny odpowiada za budowę stadionu narodowego.
Projekt w Lubaniu jest projektem, w którym jesteśmy odpowiedzialni za zmodernizowanie infrastruktury, za jej sfinansowanie, za przeprowadzenie prac projektowych, za doprowadzenie inwestycji do szczęśliwego końca. A następnie przez wiele lat odpowiadamy za utrzymanie techniczne w zakresie określonym umową. W tym czasie następuje spłata inwestycji przez podmiot publiczny. - wyjaśnia Maciej Kopański.
Wynikiem zawartego dziś kontraktu IZIM, przeprowadzi gruntowną modernizację energetyczną i funkcjonalną obejmującą m.in. ocieplenie pływalni i hali sportowej, wymianę okien oraz poszycia dachów w obu budynkach. Dodatkowo, na hali sportowej zostanie wymieniona nawierzchnia oraz zamontowana nowoczesna ścianka wspinaczkowa. Basen zyska komplet nowych instalacji grzewczych i wentylacyjnych, jak również nowy system uzdatniania wody. W efekcie oba obiekty nie tylko zostaną gruntownie odnowione, ale także w znacznym stopniu zmniejszą zużycie energii cieplnej i elektrycznej, a także emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W ramach umowy IZIM będzie odpowiadać za utrzymanie techniczne obiektu, obejmujące w szczególności zarządzanie gospodarką energetyczną. Umowa została podpisana na dziesięć lat.
Gruntowna modernizacja hali sportowej i pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubaniu to istotna inwestycja, która docelowo zdecydowanie poprawi ofertę rekreacyjno-sportową miasta Lubań. Cieszę się, że możemy już przystąpić do jej realizacji, tak aby za niecałe dwa lata móc korzystać z nowoczesnej i przyjaznej środowisku infrastruktury. W tej sytuacji korzystne dla miasta jest również zastosowanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego, dzięki której całe przedsięwzięcie będzie nie tylko szybko zrealizowane, ale także efektywne kosztowo – skomentował Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.
Pierwsze prace rozpoczną się już w przyszłym tygodniu. Z jednej strony będzie to przygotowanie projektu, z drugiej odkrywki na obiektach, które pozwolą zweryfikować założenia przyjęte na etapie uzgodnień i dopinania umowy. Nie mogły one być wcześniej zweryfikowane, gdyż wymagają przeprowadzenia gruntownych prac budowlanych. W przypadku gdyby okazało się, że zakres koniecznych prac będzie większy w umowie przewidziano bufor finansowy na kwotę 1,5 mln. zł.
Napisz komentarz
Komentarze